Kiedy już zdecydujesz, że chcesz zostać kierownikiem projektu, następnym krokiem jest ustalenie, które metodyki zarządzania projektami są odpowiednie dla Ciebie i Twojego zespołu. Krajobraz metodologii zarządzania projektami może wydawać się nieco przytłaczający. Niezależnie od tego, czy posiadasz formalną certyfikację w zakresie zarządzania projektami, czy też uczysz się, jak zostać kierownikiem projektu z doświadczenia, istnieje cała masa metodologii projektowych do wyboru. Często mają one swoje własne reguły, listy, zasady i niekończące się akronimy. Wierzymy, że znalezienie odpowiedniej metodyki zarządzania projektem do zarządzania swoją pracą nie powinno być nauką o rakietach. Sporządziliśmy więc tę listę różnych metodyk zarządzania projektami, aby pomóc Ci zorientować się, jakie metody, zasady i podejścia możesz zastosować w przypadku każdego zespołu i projektu.
Metoda ścieżki krytycznej
W metodzie ścieżki krytycznej, budujesz model projektu, włączając wszystkie działania wymienione w strukturze podziału pracy, czas trwania tych zadań, jakie są ewentualne zależności między zadaniami i zaznaczając kamienie milowe, aby wskazać większe fazy projektu lub punkty, w których twoje produkty projektu są należne. Z tymi informacjami, możesz zidentyfikować najdłuższą sekwencję zadań do zakończenia projektu, która jest nazywana ścieżką krytyczną. Musisz mieć oko na te zadania, ponieważ jeśli jedno z nich będzie opóźnione, cały projekt będzie opóźniony. Metoda ta sprawdza się najlepiej w przypadku mniejszych lub średniej wielkości projektów. Im większy projekt, tym trudniejsze może być zebranie wszystkich danych potrzebnych do diagramu i nadanie im sensu bez oprogramowania do zarządzania projektami.
Metodologia wodospadu
W metodzie wodospadowej mamy ustalony zakres, harmonogram i zasoby, które są przenoszone przez serię wykonywanych zadań. Przekłada się to na to, że kierownik projektu wprowadza zestaw oczekiwań i prowadzi zespół powoli i świadomie w kierunku zakończenia projektu. Celem tego podejścia jest zapewnienie, że każde oczekiwanie zostanie spełnione zarówno w sposób odpowiedni, jak i zorganizowany i terminowy. W oparciu o te cechy, metodologia ta jest często stosowana w branży budowlanej, ponieważ praca w tej dziedzinie ma zazwyczaj ustalone specyfikacje przed rozpoczęciem projektu i zdefiniowany pomysł na to, jak powinien wyglądać produkt końcowy. W takich scenariuszach, zakres prac nie wymagałby elastyczności i konsekwentnej reewaluacji. Zamiast tego, kierownicy projektów stosujący metodę wodospadową mogą stosować znacznie bardziej liniowe, kontrolowane podejście. Inne cechy metodyki wodospadowej obejmują pojedynczy harmonogram, sztywno określone role w zespole, rzadko korygowane oczekiwania i żądania oraz relację z klientem, która składa się jedynie z rozmowy wstępnej i dostarczenia produktu końcowego na koniec wcześniej określonego okresu umowy.
Wybór odpowiedniej metody
Główne aspekty, o których należy pamiętać, to wielkość zespołu i sposób, w jaki zespół preferuje pracę. Oto kilka dodatkowych wskazówek, które warto rozważyć. Twoja branża: zastanów się, czy jesteś w branży, która często się zmienia. Na przykład firma technologiczna byłaby branżą, która ciągle się rozwija. Będzie to miało wpływ na spójność projektu i powinno być sparowane z elastyczną lub stagnacyjną metodologią. Twoje ukierunkowanie projektu: rozważ cele swoich projektów. Czy cenisz ludzi ponad efektywność? To pomoże sparować Cię z metodologią, która odpowiada podobnym celom. Specjalizacja ról: zastanów się, jak niszowe są role w Twoim zespole. Czy wielu członków zespołu może na przemian wykonywać ten sam rodzaj pracy, czy też potrzebujesz metody, która skupia się na specjalizacji?
Artykuł powstał we współpracy z Leadership Center |