Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kiedy warto zdecydować się na doradztwo personalne?

doradztwo personalne
 |  Informacja prasowa  |  Biznes i finanse

W małych, średnich i dużych firmach są różne etapy rozwoju, podczas których warto skorzystać z usługi doradztwa personalnego. Może ona polegać na powierzeniu agencji konkretnego projektu rekrutacyjnego, kwestii związanych z budowaniem marki czy audytem procesów HR w przedsiębiorstwie. Oto pięć sygnałów, że doradztwo personalne jest potrzebne w twojej firmie.

Budowanie własnego działu HR jest zbyt kosztowne

Start-upy i firmy, które dopiero rozwijają swój biznes, nie chcą inwestować od razu w budowanie wewnętrznego działu, zajmującego się kapitałem ludzkim. Chęć skupienia na kluczowej działalności jest oczywista. Niestety nie zmienia to faktu, że nadal trzeba będzie zajmować się sprawami personalnymi: rekrutacją, napięciami w zespole, a także zupełnie przyziemnymi, jak administracja wynagrodzeń, różnego typu rozliczenia czy ewidencja czasu pracy. Współpraca z agencją oferującą doradztwo personalne będzie znacznie mniej kosztowna niż zatrudnianie własnego specjalisty.

Rekrutacja przedłuża się i jest nieefektywna

Są takie projekty rekrutacyjne, które okazują się wyzwaniem ponad siły nawet dla firm posiadających wewnętrzny dział HR. Dzieje się tak np. kiedy poszukujemy menedżerów wysokiego szczebla, specjalistów o unikalnych kwalifikacjach czy wybitnych talentów, od których zależeć będą kluczowe obszary rozwoju firmy. Tacy kandydaci najczęściej pozostają pasywni i nie odpowiadają na tradycyjne ogłoszenia. Zazwyczaj w ogóle nie szukają pracy, dlatego, aby ich pozyskanie wymaga specjalistycznych narzędzi, takich jak executive search, którymi dysponuje profesjonalna firma oferująca usługi doradztwa personalnego.

Masz problem z rotacją pracowników

Przedsiębiorcy trudno będzie ustalić na własną rękę, co jest powodem zwiększającej się rotacji pracowników. Znalezienie przyczyny jest bardzo ważne, ponieważ, tego typu problemy zazwyczaj się pogłębiają i nie rozwiązują samoistnie. Narażają firmę na duże koszty oraz utratę dobrego wizerunku. Doradztwo personalne polegające na analizie i diagnozie zapobiegnie tego typu sytuacjom.

Nie możesz przyciągnąć wartościowych kandydatów

Ten kłopot wiąże się często z dwoma powyższymi: rotacją i przedłużającymi rekrutacjami. Jeśli występuje długotrwale i w pakiecie, to oznaka poważnych problemów. Jedną z przyczyn może być mało atrakcyjne – z różnych względów – środowisko pracy. Pracowników często bardziej zniechęca nieprzyjazna atmosfera niż niskie zarobki. Agencja oferująca usługi doradztwa personalnego może zaproponować ci skuteczną strategię employer brandingową, czyli zbudowanie marki dobrego pracodawcy, u którego praca będzie kojarzyła się z prestiżem.

Digitalizacja procesów HR przerasta cię

Automatyzacja procesów związanych z HR jest obecnie koniecznością i na dłuższą metę znacznie ułatwia pracę oraz wprowadza spore oszczędności. Wdrożenie jej wiąże się jednak z szeregiem wyzwań, które często przerastają pracodawców. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy firmy oferującej usługi doradztwa personalnego.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z portalem hrk.pl