Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co zrobić, gdy klient nie płaci za usługi firmy?

płatność za usługi firmy
 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Obsługa prawna firm cieszy się coraz większą popularnością – zarówno w niewielkich przedsiębiorstwach, jak i w dużych firmach. Tego typu wsparcie prawne może okazać się szczególnie cenne w sytuacji, gdy klienci nie płacą. Sprawdź, co zrobić, gdy klient nie płaci za usługi i dlaczego obsługa prawna firmy może okazać się niezbędna w takiej sytuacji.

Klient nie płaci – co robić?

Chyba każdy przedsiębiorca znalazł się kiedyś w sytuacji, w której oczekiwanie na płatność od klienta przedłużało się, a ostatecznie nie została ona uregulowana. Pojawia się wtedy pytanie, co robić, gdy klient nie płaci?

Zacząć należy od polubownej windykacji należności, a zatem od skontaktowania się z taką osobą. Być może okaże się, że telefoniczne lub mailowe przypomnienie o płatności wystarczy, aby przelew został wykonany. Jeżeli jednak ponaglenia takie nie przynoszą żadnego rezultatu, warto zastanowić się nad bardziej skuteczną windykacją należności.

W wielu przypadkach windykacja należności może okazać się jedynym sposobem na odzyskanie pieniędzy. Aby jednak możliwe było wejście na drogę sądową, należy mieć dowody na to, że etap windykacji polubownej/ pozasądowej nie został pominięty. Chodzi tutaj m.in. o udokumentowanie wysłanych wiadomości e-mail, w których znajdowało się wezwanie do zapłaty.

Windykacja sądowa/egzekucyjna jest kolejnym krokiem, który następuje po windykacji polubownej. Złożenie pozwu przeciwko niepłacącemu klientowi może pozwolić na odzyskanie pieniędzy.

Obsługa prawna firmy – warto się na nią zdecydować

Co istotne, w ramach obsługi prawnej firm można liczyć m.in. na wsparcie w postępowaniu egzekucyjnym, zarówno przedsądowym, jak i sądowym. Skorzystanie z pomocy prawnika w przypadku postępowania egzekucyjnego jest doskonałym rozwiązaniem, głównie z uwagi na fakt, że prawnik zadba o prawidłowy i sprawny przebieg postępowania. W przypadku sądowej windykacji należności należy bowiem pamiętać o wielu formalnościach, a także o tym, aby spełnić wiele wymogów formalnych. Dodatkowo niezbędne są dobrze zaplanowane, kompleksowe działania, takie jak sporządzenie wniosku o wszczęcie egzekucji oraz jej nadzór.

Obsługa prawna firm gwarantuje również to, że prawnik zajmie się reprezentowanie firmy/ przedsiębiorcy przed sądem i zadba o jego interesy. Takie rozwiązanie może zaoszczędzić przedsiębiorcy czy pracownikom firmy wiele stresu, a przy tym pozwala na sporą oszczędność czasu. Samodzielna windykacja należności może bowiem okazać się nie tylko czasochłonna, ale też… nieskuteczna. Nic dziwnego, że obsługa prawna firm coraz częściej uznawana jest za jedną z usług niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania firmy. Sprawdź tutaj, na czym polega obsługa prawna firm: https://jakubowskazawada.com/obsluga-prawna-firm/

Podsumowanie

Wiesz już, co należy zrobić, gdy klient nie płaci za usługi. W pierwszej kolejności trzeba pamiętać o windykacji polubownej, a kiedy okaże się ona nieskuteczna, warto wejść na drogę sądową. Obsługa prawna firmy to nie tylko wsparcie w trakcie postępowania. Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc na każdym etapie, również podczas podejmowania decyzji, czy sądowa windykacja należności będzie dobrym rozwiązaniem.

Tekst inspirowany: https://jakubowskazawada.com/