Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Hale namiotowe — wynajem czy zakup? Co bardziej się opłaca?

kobieta przed laptopem
Fot. Andrea Piacquadio / Źródło: Pexels
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Hale namiotowe to całoroczne obiekty tymczasowe o szerokim zakresie zastosowania i wielu zaletach. Świadczy o tym coraz większa popularność ich zastosowania w coraz to nowych sytuacjach. Z pewnością ma na to wpływ obecna sytuacja ekonomiczna i związane z tym dynamicznie rosnące ceny usług oraz materiałów.

Zarówno inwestorzy jak i osoby prywatne szukają bardziej ekonomicznych rozwiązań, a do takich można z pewnością zaliczyć hale namiotowe. Nasuwa się więc pytanie co bardziej się opłaca — zakup na własność czy wynajem namiotów na określony czas? Na to pytanie, postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Kiedy bardziej opłaca się wynajem hal namiotowych?

To czy hale namiotowe bardziej będzie opłacało się wynająć, czy kupić na własność, powinno być podyktowane przede wszystkim indywidualnym potrzebom oraz przeznaczeniem. Jeżeli potrzebujesz hali namiotowej na określone, tymczasowe zastosowanie, wynajem hal namiotowych jest dla Ciebie! Będzie to znacznie bardziej opłacalne rozwiązanie, niż jej zakup. W tej opcji odpada także kłopot związany z konserwacją oraz przechowywaniem hali namiotowej po jej zdemontowaniu.

Tymczasowe, czyli jakie?

Mając na myśli tymczasowe zastosowanie namiotów chodzi o sytuację, w której potrzebujesz zadaszenia na określony czas. Wynajem namiotów halowych to bardzo atrakcyjna oferta, tym bardziej że minimalnym okresem wynajmu jest już nawet 1 dzień, maksymalnie — tak długo, jak tylko tego potrzebujesz. Może być to z góry określony termin lub przybliżony np. tydzień czasu, pół roku, 3 lata, itd.

Świetnym tego przykładem będzie wynajem hali namiotowej na takie okazje jak: ślub, wesele, impreza firmowa, event, pokaz, prezentacja, ale także jako obiekt handlowy (np. sprzedaż sezonowych produktów takich jak ozdoby świąteczne) lub zadaszenie obiektów sportowych w okresie zimowym (lodowiska, stadniny koni, korty tenisowe).

Hala namiotowa RAJT jako obiekt handlowy

Fot. Wynajem hali namiotowej jako tymczasowy obiekt handlowy | Źródło: Rajt.pl

W takich przypadkach hala namiotowa jest rozstawiana (i ewentualnie wyposażana) na jakiś określony okres czasu, po czym zostaje zdemontowana. Wyjątkiem mogą być sytuacje, w których wykorzystujemy hale namiotowe cyklicznie. Tutaj należy zdecydować, co bardziej się nam opłaci i która forma będzie dla nas wygodniejsza. W przypadku wynajmu jest o tyle korzystniej, że nie musimy martwić się o montaż i demontaż, konserwację, a także przechowywanie hali namiotowej w momencie, gdy nie jest już potrzebna. Cena montażu, demontażu oraz dojazdu z reguły wliczona jest w usługę wynajmu.

Kiedy bardziej opłaca się zakup hali namiotowej na własność?

Koszt kupna hali namiotowej na własność to już opcja bardziej kosztowna niż wynajem. Natomiast patrząc z perspektywy czasu, może okazać się finansowo korzystniejszą alternatywą.

Zakup hali namiotowej pod zastosowanie takie jak impreza firmowa, wesele czy organizacja eventu z pewnością nie będzie opłacalne, ale już myśląc o zastosowaniu jako namiot magazynowy np. do przechowywania towaru, maszyn czy innego sprzętu — jak najbardziej. O ile nie jest to sytuacja chwilowa. Jeżeli musisz postawić namiot magazynowy na jakiś okres czasu i wynika to z chwilowej nadwyżki towaru, np. gdy prowadzisz sklep lub hurtownię, wtedy opcja wynajmu będzie bardziej opłacalna.

Patrząc z perspektywy firmy np. budowlanej, która prowadzi działalność w zasadzie przez cały rok, rozwiązanie w postaci kupna hali namiotowej do przechowywania sprzętu czy materiałów budowlanych jest już znaczenie bardziej opłacalne. Atutem namiotów w tym przypadku jest także ich mobilność — możliwość stosunkowo szybkiego demontażu oraz montażu w innym miejscu. Przy długoterminowym montażu hal namiotowych, warto pamiętać o konieczności posiadania pozwolenia na budowę hali namiotowej.

Hala namiotowa zakup vs wynajem — Podsumowanie

O zakupie hali namiotowej powinniśmy pomyśleć jeżeli zastosowanie będzie długofalowe lub nawet na stałe wykorzystanie. Tutaj warto wziąć również pod uwagę kwestie takie jak montaż, demontaż oraz konserwacje i przechowywanie hali w przypadku, gdy nie będzie już potrzebna. Można ją oczywiście odsprzedać, jednak nie jest to takie proste. Hale namiotowe produkowane lub dostosowywane są indywidualnie pod wymagania każdego klienta, w związku z tym może być problem ze sprzedażą gotowego rozwiązania. Warto te kwestie wziąć pod uwagę.

Zakup hali namiotowej z pewnością opłaci się firmom, które zamierzają korzystać z hali namiotowej w celu powiększenia przestrzeni do prowadzenia biznesu. Warto wtedy pomyśleć o indywidualnej personalizacji namiotu np. wykonaniem poszycia w kolorach firmy i opatrzeniem go logiem firmy. Świetnym przykładem będzie tutaj poniższa realizacja stworzona przez firmę RAJT:

Personalizowana hala namiotowa RAJT na event

Fot. Personalizowana hala namiotowa na event marki | Źródło: Rajt.pl

Z kolei jeżeli potrzebujesz zadaszenia, jakim są hale namiotowe na okres tymczasowy, a nawet sezonowy — warto rozważyć ofertę wynajmu hal namiotowych.

Partnerem artykułu jest firma RAJT Hale namiotowe - producent nowoczesnych zadaszeń na każdą okazję.