Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym kierować się przy wyborze lokaty bankowej?

świnka skarbonka
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Lokaty bankowe od zawsze cieszyły się popularnością. Obecnie zainteresowanie nimi jest znacznie większe, co ma związek ze wzrostem oprocentowania. Nie jest to jednak jedyny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Sprawdź, jakie czynniki uwzględnić przy wyborze lokaty bankowej.

Lokaty bankowe to produkty oszczędnościowe przeznaczone dla osób dysponujących nadwyżką finansową. Pozwalają na bezpieczne pomnażanie zgromadzonego kapitału – bez żadnego ryzyka. Warto pamiętać, że lokata lokacie nie jest równa – nawet w obrębie tego samego banku można znaleźć zróżnicowane oferty. Aby więc wybrać najlepszy produkt, trzeba porównać wszystkie dostępne opcje i dopasować ofertę do swoich potrzeb.

Lokaty bankowe – na co zwracać uwagę?

Wszystkie lokaty bankowe gwarantują zyski. Jednak ich wysokość uzależniona jest od parametrów konkretnego produktu finansowego.

Oprocentowanie

Im wyższe oprocentowanie, tym większe mogą być wypracowane odsetki. Obecnie z niektórymi lokatami możesz zyskać nawet 7%. Trzeba pamiętać, że oprocentowanie zawsze podawane jest w skali roku i często dotyczy nowych środków.

Czas trwania lokaty

Pieniądze można zdeponować na okres trzech miesięcy, sześciu, a nawet na dłuższy czas. To, jaką opcję wybierzesz, zależy przede wszystkim od twoich preferencji oraz możliwości finansowych.

Wysokie oprocentowanie na lokacie długoterminowej może być kuszące. Przed skorzystaniem z takiej oferty upewnij się, że przez czas trwania lokaty nie będziesz potrzebować środków, które na niej ulokujesz. Jeżeli wiesz, że za kilka miesięcy pieniądze Ci się przydadzą, postaw na lokatę krótkoterminową.

Minimalna i maksymalna kwota wpłaty

Warto sprawdzić, jakie są warunki oferty odnośnie minimalnej i maksymalnej kwoty wpłaty. Przykładowo, w ramach promocji, minimalna kwota może wynosić 5 tys. zł, a maksymalna 180 tys. zł. Jeśli masz za mało środków, nie będziesz mieć możliwości skorzystania z oferty. Natomiast jeśli chcesz ulokować większą kwotę, trzeba będzie ją rozdzielić na kilka lokat.

Możliwość założenia lokaty online

Opcja założenia lokaty online – bez konieczności osobistej wizyty w banku – stanowi ogromne ułatwienie. Jeśli i Tobie zależy na wygodzie i oszczędności czasu, poszukaj ofert, z których możesz skorzystać online, bez wychodzenia z domu.

Inne warunki oferty

Warto sprawdzić wszystkie warunki oferty. Być może oferta promocyjna będzie dotyczyła tylko nowych środków, tylko nowych klientów instytucji finansowej, albo będzie konieczne otwarcie konta osobistego w danym banku.

To wszystko jest istotne, ponieważ wpływa nie tylko na wysokość zysków, ale i możliwość skorzystania z oferty.