Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Przewalutowanie kredytu frankowego – jak się za to zabrać?

Przewalutowanie kredytu
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

W latach 2002-2008 kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich cieszyły się dużą popularnością z uwagi na korzystne warunki kredytowania. Szybko jednak okazało się, że ryzyko kursowe było naprawdę duże – wraz ze wzrostem ceny franka, raty kredytów poszybowały w górę. Nic dziwnego, że wiele osób zaczęło zastanawiać się nad przewalutowaniem kredytu frankowego. Na czym dokładnie polega takie rozwiązanie?

Na czym polega przewalutowanie kredytu frankowego?

Przewalutowanie kredytu walutowego polega na tym, że zmieniona zostaje waluta, w której udzielony został kredyt – w tym przypadku z CHF na PLN. W takiej sytuacji bank dokonuje przeliczenia kredytu na inną walutę, a uwzględniona zostaje kwota pozostała do spłaty, czyli aktualne zadłużenie.

Co bardzo istotne, przewalutowanie kredytu odbywa się w oparciu o kurs sprzedaży waluty w momencie przewalutowania, a nie w momencie podpisania umowy kredytowej. Rozwiązanie to w istotny sposób zmienia całą sytuację kredytobiorcy, szczególnie jeśli chodzi o dalszą spłatę rat. Kurs CHF przestaje bowiem mieć decydujący wpływ na wysokość rat, dzięki czemu osoba spłacająca kredyt może odzyskać – przynajmniej w pewnym stopniu – poczucie finansowego bezpieczeństwa. Nie jest ona w dalszym ciągu zależna od bardzo zmiennego kursu franka szwajcarskiego.

Przewalutowanie kredytu CHF – od czego zacząć?

Przewalutowanie kredytu CHF – a także każdego innego kredytu walutowego – odbywa się na wniosek kredytobiorcy. Po otrzymaniu wniosku bank przygotowuje szereg informacji na temat warunków przewalutowania, między innymi zasad, stanu zadłużenia czy kosztów związanych ze zmianą waluty. Na tej podstawie kredytobiorca może podjąć decyzję, czy przewalutowanie kredytu CHF rzeczywiście będzie dla niego opłacalne.

Jeśli okaże się, że przewalutowanie kredytu jest dobrym pomysłem, a kredytobiorca dojdzie do porozumienia z bankiem w kwestii warunków, konieczne będzie podpisanie specjalnego aneksu. W wielu przypadkach banki decydują się na skorzystanie z usług mediatorów. Mediator znajduje rozwiązanie, które jest najbardziej korzystne dla każdej ze stron, także jeśli chodzi o szczegółowe warunki przewalutowania.

Jeśli masz umowę z mBankiem, sprawdź: https://frankowy-kredyt.pl/czy-oplaca-sie-ugoda-frankowa-z-mbank-s-a/

Czy warto zdecydować się na przewalutowanie kredytu frankowego?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy przewalutowanie kredytu CHF rzeczywiście jest korzystne. Tak naprawdę wiele zależy tutaj od sytuacji kredytobiorcy, a także od warunków kredytowania. Niezbędna jest dokładna analiza umowy kredytowej. Może bowiem okazać się, że dobrą alternatywą dla przewalutowania kredytu CHF będzie złożenie pozwu przeciwko bankowi i walka o odfrankowienie lub unieważnienie kredytu CHF. Niezbędne będzie jednak wsparcie prawnika, mającego duże doświadczenie w sprawach związanych z kredytami walutowymi. Podpowie on, na które z rozwiązań warto się zdecydować, a przy tym zapewni wsparcie na każdym etapie – niezależnie od tego, czy kredytobiorca wybierze przewalutowanie kredytu CHF, czy też złożenie pozwu przeciwko bankowi.

Więcej przeczytasz tutaj: https://frankowy-kredyt.pl/lokalizacje/kancelaria-frankowa-warszawa/