Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ubezpieczenie auta w Holandii i inne obowiązkowe opłaty

Amsterdam
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Podstawowe przepisy odnośnie ubezpieczenia samochodu, czy nawet konieczności posiadania ważnego przeglądu technicznego, nie różnią się znacząco pomiędzy Polską a Holandią. Rejestrując samochód w Holandii, warto jednak wiedzieć, z jakich wariantów ubezpieczenia można skorzystać oraz jakie dodatkowe opłaty są obowiązkowe dla każdego kierowcy. Mowa między innymi o podatku drogowym, z którego utrzymywane są holenderskie drogi, czy podatku BPM obowiązującym przy sprowadzaniu pojazdu z zagranicy, w tym także z Polski.

Ubezpieczenie samochodu w Holandii – co warto wiedzieć?

Po przyjeździe do Holandii samochodem sprowadzonym z Polski najlepiej przerejestrować go i ubezpieczyć w holenderskiej ubezpieczalni w przeciągu najbliższych trzech miesięcy. Po tym czasie każdy, kto wciąż pozostaje na terenie Holandii, ma obowiązek meldunku w odpowiedniej gminie. Dysponując wówczas odpowiednimi dokumentami, przerejestrowanie samochodu, zmiana jego tablic rejestracyjnych i wystawienie ważnej w Holandii polisy pozostaje konieczną do dopełnienia formalnością. Warto także pamiętać, że po upływie 3 miesięcy od przyjazdu do Holandii, w przypadku zdarzenia na drodze polski ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Obowiązkowe samochodowe ubezpieczenie Holandia dostępne jest, podobnie jak ma to miejsce w Polsce, w różnych wariantach. Pierwszy, podstawowy i najtańszy wariant to klasyczne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Droższe warianty umożliwiają objęcie ubezpieczeniem także między innymi kradzież pojazdu, zdarzenia losowe, czy nawet usługi dodatkowe jak holowanie w razie awarii na drodze albo mobilny serwis samochodowy. To, czy wybór droższego wariantu uznaje się za opłacalny, w dużej mierze zależy od wartości samego samochodu.

niebieski samochód

Samochód można ubezpieczyć oczywiście w każdej działającej legalnie ubezpieczalni. Dla własnej wygody można wybrać także ubezpieczenie auta Holandia, czyli ofertę skierowaną bezpośrednio do obywateli Polski. Na co mogą oni tam liczyć? Przede wszystkim na w pełni polskojęzyczną obsługę, pomoc przy organizacji niezbędnych dokumentów do rejestracji i ubezpieczenia pojazdu, czy nawet przeniesienie zniżek za bezwypadkową jazdę z kraju nad Wisłą.

Obowiązkowe podatki: drogowy oraz BPM

Ubezpieczenie samochodu to nie jedyny obowiązkowy koszt związany z poruszaniem się po holenderskich drogach. Bardzo ważne jest także terminowe opłacenie podatku drogowego, który pozwala na utrzymanie dróg w dobrym stanie i finansowanie ich remontów. Podatek ten dotyczy każdego kierowcy na terenie Holandii, w tym również, a może przede wszystkim obywateli kraju.

portfel z pieniędzmi

Uwaga! Ponieważ holenderska policja wyrywkowo kontroluje wniesione przez kierowców opłaty, przy każdej kontroli istnieje możliwość, że funkcjonariusz zweryfikuje, czy podatek drogowy został opłacony terminowo. Jeśli nie, kierowcy grozi dotkliwa kara finansowa.

Kolejną opłatą, o której warto wiedzieć, poruszając się autem po Holandii, jest podatek BPM. Dotyczy on wyłącznie pojazdów sprowadzanych z zagranicy – te kupowane na terenie Holandii mają go wliczone w cenę. Co ważne, można ubiegać się o zwolnienie z konieczności opłacania podatku BPM, jeśli przedstawi się dokumenty potwierdzające, że co najmniej od 6 miesięcy było się właścicielem samochodu jeszcze przed wywiezieniem go poza terytorium Polski.