Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy opieka to opcja na dobrą pracę?

Opieka nad osobami starszymi
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Coraz więcej osób z Polski rozgląda się za możliwościami podjęcia pracy poza granicami naszego kraju. Główna przyczyna to niskie płace w Polsce oraz wysoka inflacja, która jeszcze bardziej obniża siłę nabywczą naszych zarobków. Co w przypadku, gdy nie mamy jakiegoś specjalnie poszukiwanego wykształcenia, czy też zawodu? Czy także w tym wypadku jest szansa na znalezienie dobrze płatnej pracy za granicą? Okazuje się, że tak. W Niemczech, z roku na rok, wzrasta zapotrzebowanie na osoby do opieki nad osobami starszymi. O tym, jakie są wymagania na tym stanowisku, oraz ile można zarobić napiszemy poniżej.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to branża, która nie stawia zaporowych wymagań przed osobami chcącymi rozpocząć w niej pracę. Tak naprawdę kluczowe jest posiadanie dwóch rzeczy. Pierwsza z nich, to znajomość języka niemieckiego na poziomie, który umożliwi swobodną komunikację z seniorem, jego rodziną, czy też osobami trzecimi. Druga kwestia, to zdobyte wcześniej doświadczenie w opiece nad osobami starszymi. Jednak nie musi być to koniecznie doświadczenie z pracy zawodowej jako np. pielęgniarka, ratownik medyczny itp. Wystarczy, że w przeszłości mieliśmy okazję do opiekowania się naszymi dziadkami, rodzicami, czy znajomymi. Oczywiście przydatne są także umiejętności wykorzystywane w prowadzeniu domu, takie jak np. gotowanie, pranie, opieka nad ogrodem itp. W niektórych przypadkach opiekunka otrzymuje do dyspozycji także auto, co oczywiście pociąga za sobą konieczność posiadania prawa jazdy kategorii B.

Skoro poznaliśmy już wymagania stawiane w opiece nad osobami starszymi w Niemczech, to teraz czas na poznanie profitów na jakie można liczyć. Wynagrodzenie, na jakie można liczyć w niemieckiej opiece, jest uzależnione od kwalifikacji opiekunki oraz zamożności danej rodziny. Jednak średnia pensja oferowana opiekunkom wyjeżdżającym za pośrednictwem firmy opiekuńczej Veritas Opieka, oscyluje w okolicach 1700 euro netto. Do tego trzeba pamiętać, że opieka nad osobami starszymi w Niemczech wiąże się z darmowym zakwaterowaniem oraz wyżywieniem, którego koszty ponosi sam senior lub jego rodzina. Ponadto Veritas Opieka zapewnia bezpłatny transport na miejsce zlecenia oraz późniejszy powrót do kraju. Więcej informacji na temat branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech znajdziesz na stronie: Opieka nad osobami starszymi Niemcy.