Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rosjanie masowo kupują złoto

złoto
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Z danych Światowej Rady Złota wynika, że w drugim kwartale 2022 roku Rosjanie wykupili rekordową liczbę ton fizycznego złota - aż 5,5 tony. Było to 3 razy więcej aniżeli w analogicznym okresie roku ubiegłego. Eksperci wskazują, że gorączka złota, która wybuchła w Rosji, spowodowana jest zbrodniczą inwazją na Ukrainę a także sankcjami, które zostały nałożone przez państwa Zachodu na kraj Putina.

Ogromny popyt na złoto w Rosji 

Jak pokazuje historia, podaż na złoto rośnie podczas globalnych kryzysów gospodarczych, zbrojnych czy w czasie wysokiej inflacji. Złoto w sztabkach i monetach to coś fizycznego. Złoty kruszec daje bezpieczeństwo posiadania. Dodatkowo, zapewnia on także łatwość sprzedaży lub wymiany barterowej na całym świecie.

Łączny, globalny popyt na fizyczne złoto inwestycyjne w postaci sztabek i monet w drugim kwartale br. uplasował się na poziomie 245 ton - był to taki sam wynik jak w analogicznym okresie ubiegłego roku, ale jest to jednocześnie spadek względem pierwszego kwartału 2022 r. Na tę sytuację największy wpływ miała zła sytuacja na chińskim rynku. Duże wzrosty zainteresowania złotem miały miejsce nie tylko w Rosji, ale także w Indiach, Pakistanie i Turcji - w tych krajach wzrost popytu względem drugiego kwartału 2021 r. wyniósł odpowiednio 20%, 32% oraz 132%. W Turcji tak wielkie zainteresowanie wywołane jest rekordową inflacją, która wyniosła aż 80%. 

Zdecydowanie największe zainteresowanie zakupem złota jest widoczne w Rosji - w drugim kwartale br. sprzedano tam ponad 5,5 tony tego kruszcu - był to wzrost aż o 293 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku.

Warto przypomnieć, że od kilku miesięcy obowiązuje embargo na rosyjskie złoto - jest to oczywiście skutek zbrodni wojennych popełnianych przez rosyjskie wojska na Ukrainie. Sankcje zostały nałożone przez cztery państwa G7 - Stany Zjednoczone, Kanadę, Wielką Brytanię i Japonię. 

Złoto - bezpieczna forma oszczędzania w niepewnych czasach 

Złoto to uniwersalna, nie znająca granic waluta, która jest uznawana na całym świecie. Bez względu na to, gdzie się znajdujemy, jesteśmy w stanie wymienić ten kruszec na lokalną walutę, a następnie kupić wszystko to, czego potrzebujemy w obcym kraju. 

Eksperci finansowi wskazują, że złoto to jeden z najlepszych sposobów na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jego cechą charakterystyczną jest niska bądź ujemna korelacja z większością pozostałych klas aktywów. Czynniki mikro- i makroekonomiczne, które wpływają na te aktywa, w bardzo niewielkim stopniu wpływają na cenę złota. Inwestycja w złoto pomaga ochronić portfel przed ryzykiem. Każdy posiadacz złota zyskuje zabezpieczenie przed bardzo wysoką inflacją. W obecnej sytuacji gospodarczej, gdy mamy do czynienia z bardzo wieloma zagrożeniami rynkowymi, złoto wydaje się być najwłaściwszym kierunkiem inwestycyjnym. 

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto powinny zapoznać się z ofertą firmy Powiernik. Jest to oficjalny partner C.Hafner, czyli producenta z akredytacją LBMA. Szczególnie interesujący jest "Program Powiernik”, który zaspakaja wszelkie potrzeby Klientów, chcących budować prywatne rezerwy złota inwestycyjnego. Szczegółowe informacje na temat oferty Powiernik dostępne są na www.powiernik.net.