Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy konsumenci chętniej sięgają po produkty z certyfikatami?

certyfikacja
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Ocena zgodności oraz certyfikacja wyrobów i usług to bardzo ważny element budowania naszych produktów, które chcemy wprowadzić na rynek. Certyfikacja jest nicznym innym, niż badaniami procesów, czy dane dobra spełniają odpowiednie  kryteria. Jeśli tak nie jest, to istnieje spora obawa, że produkt nie zostanie dopuszczony do sprzedaży. Z drugiej zaś strony certyfikaty są dla wielu osób swoistym znakiem jakości, spełniania konkretnych kryteriów. Standaryzacja produktów i usług to bardzo ważny element budowania polskich marek w świadomości konsumentów nie tylko na polskim, ale także na zagranicznym rynku.

Konieczne normy do spełniania

Wysoka jakość produktów to dla wielu konsumentów coraz istotniejszy argument przy dokonywaniu codziennych wyborów, po jakie produkty chcemy sięgać, a jakie decydujemy się omijać tak zwanym szerokim łukiem. Z roku na rok bowiem widać wzrost liczby konsumentów dokonujących swoich wyborów w bardziej świadomy sposób. Konsumentów, którzy przychodząc do sklepu, chcą wyjść z wysokiej jakości produktem, za który płacą. Są to bardzo istotne kryteria, które szczególnie w państwach Unii Europejskiej i w Europie w ogóle cieszą się coraz większą popularnością. Powrót do tradycyjnych, często rzemieślniczych, rękodzielniczych wyrobów sprawia, że klienci chcą wspierać mniejsze, niezależne firmy, zamiast inwestować pieniądze w wielkie korporacje i biznesy międzynarodowe.

Certyfikaty - dlaczego wiele osób zwraca na nie uwagę?

Ważnym elementem takich produktów są oczywiście ich certyfikaty potwierdzające, że dane produkty zostały wyprodukowane w konkretny sposób, na przykład w sposób zrównoważony dla środowiska, pochodzą z rolnictwa ekologicznego, fair-trade, kosmetyki nie są testowane na zwierzętach i wiele innych możliwości certyfikacji. Na rynku znajduje się obecnie tak wiele różnych produktów, że niejednokrotnie stając przed półką w sklepie nie wiemy, po który chcielibyśmy sięgnąć. Tutaj wielu osobom przychodzi z pomocą właśnie ocena zgodności oraz certyfikacja wyrobów i usług, czyli tak zwane certyfikaty podpowiadające nam czy dany produkt został wyprodukowany w konkretny, ważny dla nas sposób czy też nie. Certyfikacja jest również istotna dla wielu regionalnych wyrobów, dzięki którym konsumenci decydując się na ich zakup mają pewność, że nabywają dokładnie to, za co płacą.

Certyfikacja wyrobów i systemów zarządzania  znajdziesz na stronie: https://hamilton.com.pl/oferta/certyfikacja-wyrobow-i-systemow-zarzadzania/ocena-zgodnosci-atex-md-lvd-emc/

Proces badania i dopuszczania produktów do sprzedaży na rynku - ważne elementy w czasie w tworzeniu towarów

Certyfikacja jest także niezbędna zanim wprowadzimy taki produkt na rynek. Dopuszczenie go do sprzedaży będzie wiązać się z koniecznością spełniania określonych norm, wytycznych zarówno krajowych, jak i unijnych. Chodzi tutaj głównie o proces standaryzacji, aby produkty wykonywane w różnych krajach spełniały konkretne standardy dla użytkowników. Dlatego też w Polsce produkując konkretne kosmetyki konieczne jest spełnianie specjalnych wytycznych europejskich. Wynika to oczywiście z faktu z bycia członkiem Unii, a także z faktu podpisania konkretnych umów, akcesji aktów prawnych, które funkcjonują w całej wspólnocie.