Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kiedy przeprowadza się restrukturyzację firmy?

restrukturyzacja firmy
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Restrukturyzacja jest procesem, który w przypadku wielu firm jest niezbędny do tego, by pomóc im w zmniejszeniu ryzyka upadłości. Kiedy najczęściej konieczne jest wykonanie restrukturyzacji? W jaki sposób można przeprowadzić ją łatwiej?

Na czym polega restrukturyzacja firmy?

Proces restrukturyzacji w firmach ma na celu wprowadzenie w nich drastycznych, często daleko idących, lecz również potrzebnych zmian, które mogą odnosić się do różnych obszarów ich działalności, na przykład organizacji, kapitału czy aktywów.

Restrukturyzacja jest nakierowana na poprawę efektywności działania firmy w sytuacji, gdy zaczyna ona przynosić coraz niższe zyski lub też wystawiona jest na czynniki, które mogą zaburzać jej płynność finansową, a tym samym powodują ryzyko pojawienia się niewypłacalności w niedalekiej przyszłości.

Kiedy prowadzi się restrukturyzację w firmach?

Głównym celem postępowania restukturyzacyjnego jest zmniejszenie ryzyka upadłości firmy, czyli jej bankructwa. Właściwie przeprowadzona restrukturyzacja zmniejsza to niebezpieczeństwo, dlatego pozwala wrócić firmie na właściwe tory, na przykład zredukować nadmierne koszty czy pozyskać dodatkowe źródła finansowania.

Restrukturyzacja może być wynikiem wielu sytuacji, między innymi prowadzona jest ona wtedy, gdy:

  • firma działała od dłuższego czasu nieefektownie, dlatego pojawiały się w jej przypadku stale rosnące koszty oraz niższe zyski
  • firma zaczyna wywoływać straty na skutek niekorzystnych decyzji, na przykład związanych z podjętymi inwestycjami czy też nieodpowiednią drogą rozwoju
  • firma była niekonkurencyjna, dlatego też konieczne jest wprowadzenie w niej zmian mających na celu zwiększenie jej konkurencyjności
  • firma znalazła się w niekorzystnej sytuacji ze względu na czynniki zewnętrzne, na przykład może być to zaburzenie działania gospodarki, zmiany w kursach walut

Restrukturyzacja firmy – gdzie szukać wsparcia?

Przedsiębiorstwa mogą mieć trudności z przeprowadzeniem restrukturyzacji we własnym zakresie. Właśnie dlatego fachowa pomoc w tym zakresie oferowana jest obecnie przez wiele firm zewnętrznych, które zapewniają wtedy kompleksowe doradztwo.

Gdy planowana jest restrukturyzacja firmy Częstochowa - https://doboszkancelaria.pl/ jest jednym z miast w Polsce, gdzie działają obecnie firmy zajmujące się pomocą w prowadzeniu tych procesów. Mogą one zaoferować swoim klientom kompleksowe wsparcie, na przykład dotyczące wybrania odpowiedniej metody restrukturyzacji firmy, przygotowania jego planu oraz nadzorowania całego procesu. Dzięki temu szansa na sprawną restrukturyzację jest znacznie wyższa.


Kancelaria Syndyka-Doradcy Restrukturyzacyjnego Sp. z o.o.

ul. Glogera 4/4, 42-217 Częstochowa

Tel.: 883 615 777 / biuro@doboszkancelaria.pl