© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego warto dzisiaj uczyć się języków obcych?

nauka języków obcych
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Współczesna rzeczywistość opiera się na szerokiej globalizacji, która poszerza horyzonty. Umożliwia łatwiejszą komunikację, a także sprawniejsze podróżowanie. Podejmowanie pracy za granicą nie jest już taką rzadkością jak kiedyś. Dlatego od najmłodszych lat, w nowoczesnej, efektywnej edukacji, kładzie się nacisk na rozwijanie umiejętności posługiwania się językami obcymi. Jakie są zalety takiego podejścia?

Co daje znajomość języków obcych?

Wiele międzynarodowych firm chętnie przyjmuje do prac ludzi o dużej znajomości języków obcych, a język angielski stał się poniekąd absolutnym minimum. Wiele osób uważa go za łacinę naszych czasów. Ale to nie jedyne miejsce, gdzie rozumienie innych języków rzeczywiście się przydaje. W każdej pracy, która wymaga relacji z klientem, może zdarzyć się sytuacja, kiedy obcokrajowiec przyjdzie spytać o wykonywane usługi. A przy częstych migracjach w obecnych czasach jest to bardzo prawdopodobny scenariusz. To okazja, aby użyć swoich zdobytych umiejętności. Uczenie się języków obcych stanowczo ułatwia również podróżowanie. Znajomość choćby podstawowych zwrotów i rozmówek języka danego kraju sprawia, że komunikacja jest o wiele bardziej przyjemna i intuicyjna. Nauczyciele-lingwiści podkreślają również niebagatelny wpływ nauki języków na rozwój osobisty, przytaczając przykłady osób, które traktują to jako swoje hobby i okazję do ulepszania siebie.

Jak zacząć naukę języka obcego?

Biorąc pod uwagę to, jak wielkie znaczenie w dzisiejszych czasach ma język angielski, warto przede wszystkim postawić na jego doskonalenie. Fantastycznym rozwiązaniem będzie kurs języka angielskiego dla dorosłych z tzw. native speakerem, który położy nacisk nie tyle na naukę tabel, listy słówek i wypełniane kart pracy, ile imersyjne nauczanie, skupiające się na rozumieniu tekstu słuchanego oraz swobodnym mówieniu. Jest to jedna z najbardziej efektywnych metod nauki, gdyż bliska jest sytuacji przebywania w obcym kraju i stałego bycia z językiem. To również okazja do poznania lokalnych ciekawostek jak np. oryginalna kuchnia lub zwyczaje. Być może nauczyciel zaproponuje także odpowiednie lektury książkowe lub filmowe do szlifowania umiejętności i zanurzenia się w języku. W następnej kolejności można zabrać się za naukę innych języków. Jedną z najczęściej wybieranych jest rodzina języków romańskich, czyli np. włoski, francuski, hiszpański i portugalski. Poligloci często wskazują niebagatelny fakt, iż istnieje między nimi bardzo wiele podobieństw, gdyż wszystkie wywodzą się z antycznej łaciny, co czyni naukę o wiele sprawniejszą.

Domowe sposoby na naukę języków – podsumowanie

I chociaż profesjonalny kurs języka angielskiego dla dorosłych, jak i innych języków, stanowi doskonałą motywację zewnętrzną do nauki, to można pokusić się również o domowe sposoby, które często są bezpłatne. Na znanych portalach streamingowych dostępnych jest wiele różnorodnych podcastów i wideo z lekcjami języków. Podobnie działają również aplikacje do nauki słówek oraz konstrukcji zdaniowych. I chociaż trudno osiągnąć dzięki nim swobodną sprawność językową, to może to być dobry początek drogi. Z pewnością będą ciekawszymi środkami niż tradycje papierowe słowniki lub rozmówki, w końcu dzisiejsza rzeczywistość jest już epoką zdigitalizowaną, a ludzie przyzwyczajeni są do ekranów. Faktem jest, że każda nauka jest sposobem na rozwój osobisty i z pewnością przyniesie wymierne efekty, jeśli tylko będzie prowadzona systematycznie. Nauka języków to ponadczasowa wartość!

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry