Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wizualizacja danych może być pomocna w prowadzeniu firmy?

wizualizacja danych
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Podejmowanie kluczowych decyzji w biznesie nie może odbywać się bez wsparcia nowoczesnych technologii. Poleganie na przeczuciu to przeszłość. Obecnie organizacje gromadzą ogromne ilości danych, których poprawna wizualizacja jest równie istotna. Dlaczego firmy muszą postawić na wizualizację danych? Jakie narzędzia będą w tym kontekście przydatne?

Czym jest wizualizacja danych?

Narzędzia do wizualizacji mają za zadanie przetworzyć, oczyścić i zaprezentować dane. Nadrzędnym zadaniem narzędzi tego typu jest ułatwienie podejmowania istotnych decyzji, pomoc w ocenie efektywności działań (np. sprzedaży) konkretnemu użytkownikowi. Oznacza to, że wizualizacja nie służy jedynie do czytelnego i graficznego przedstawienia informacji, ale musi spełniać konkretny cel na rzecz biznesu, np. zwiększenie sprzedaży, optymalizacja logistyki, zapobieganie awariom i przestojom. Narzędzia do wizualizacji często określa się mianem front-endu rozwiązań Business Intelligence.

Dobra wizualizacja danych, czyli jaka?

Istotą narzędzi, które umożliwiają tworzenie wizualizacji, jest przyspieszenie pracy analitycznej i jej uproszczenie. W związku z tym zostały stworzone z myślą o analitykach oraz osobach niezwiązanych bezpośrednio z analityką (np. pracownicy marketingu), które nie będą potrzebowały wsparcia działu IT w trakcie projektowania wizualizacji. Ponadto narzędzia muszą agregować dane z różnych źródeł, oczyszczać je i przetwarzać. Organizacje korzystają z dziesiątek źródeł danych, dlatego narzędzie do wizualizacji danych powinno doskonale radzić sobie z każdym cyfrowym rozszerzeniem.

Równie istotne jest graficzne przedstawienie danych, które powinno być nie tylko czytelne, ale także musi ułatwiać wyciąganie ważnych wniosków bez względu na liczbę parametrów. Wykresy, które tworzy narzędzie, muszą współgrać z psychologią ludzkiego postrzegania tego typu elementów. W końcu wizualizacja ma zastąpić analizę tabel i innych źródeł informacji, nie może więc być niejasna. Przykładami najpopularniejszych narzędzi do wizualizacji danych są: Power BI, Qlik oraz Tableau.

Sprawdź również: https://astrafox.pl/jak-wizualizacja-danych-pomaga-w-biznesie/

Jak wyglądają dane zwizualizowane w Tableau?

Obraz wyraża więcej, niż tysiąc słów - zdanie to w przypadku wizualizacji jest oczywistością.

Tysiące przykładów znajdziemy na Tableau Public, gdzie użytkownicy publikują przygotowane przez siebie wizualizacje. To świetnie źródło inspiracji, jak mogą wyglądać gotowe projekty, które można wykorzystać do własnych celów, np. poprzez podłączenie swojego źródła danych. W wielu wypadkach mamy do czynienia z wizualizacjami, które są efektem wytężonej pracy, są więc nie tylko efektywne, ale także efektowne dla użytkownika. Dlatego w Astrafox proponujemy właśnie Tableau jako rozwiązanie do wizualizacji danych - wspieramy firmy w przygotowaniu do wdrożenia tego narzędzia, aby już pierwszego dnia mogło przynieść pierwsze pozytywne wyniki.