Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym jest patent na wynalazek i prawo ochronne na wzór użytkowy?

wzór użytkowy
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Każdy przedsiębiorca czy wynalazca chce zabezpieczyć swój innowacyjny pomysł. Istnieje wiele sposobów, by chronić nasz biznes. Jednym z nich jest opatentowanie innowacyjnego rozwiązania, innym rejestracja wzoru użytkowego. Oba te rozwiązania różnią się czasem trwania ochrony, jej warunkami i nie tylko. Czym dokładnie charakteryzuje się patent na wynalazek i prawo ochronne na wzór użytkowy? Tego dowiesz się w tym artykule.

Patent na wynalazek

Patent na wynalazek to prawo, którego udziela Urząd Patentowy, wydając decyzję warunkową na rzecz uprawnionego podmiotu do uzyskania patentu, jeśli zostały spełnione warunki wymagane do jego uzyskania. Dzięki temu osoba wnosząca wniosek ma prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustawa Prawo Własności Przemysłowej określa jakie warunki musi spełniać wynalazek, aby uzyskać patent:

  • nowość - wynalazek nie może być udostępniony do wiadomości powszechnej przed datą pierwszeństwa do uzyskania patentu
  • posiadać poziom wynalazczy nie wynikający dla znawcy, w sposób oczywisty, ze stanu techniki;
  • nadawać się do przemysłowego stosowania, jeżeli według wynalazku może być uzyskiwany wytwór lub wykorzystywany sposób, w rozumieniu technicznym, w jakiejkolwiek działalności przemysłowej, nie wykluczając rolnictwa.

Prawo gwarantuje stosowanie wynalazku, czerpanie korzyści z wynalazku oraz dysponowanie nim. Korzystanie z wynalazku przez inne osoby jest możliwe pod warunkiem zgody uprawnionego. Uprawniony może w drodze umowy (licencji) udzielić innej osobie upoważnienia do korzystania z wynalazku. Właściciel patentu może zakazać osobom trzecim korzystania z wynalazku w sposób zawodowy lub zarobkowy. Dużą zaletą patentu jest czas trwania ochrony, który wynosi 20 lat od daty dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym.

patent

Prawo ochronne na wzór użytkowy

Prawo ochronne na wzór użytkowy, podobnie jak w przypadku patentu na wynalazek, jest udzielane przez Urząd Patentowy w drodze decyzji warunkowej, jeżeli zostały spełnione określone warunki. Uzyskując prawo ochronne, nabywca posiada przywilej wyłącznego korzystania ze wzoru użytkowego w sposób zawodowy lub zarobkowy na całym obszarze RP.

Warto wiedzieć, że warunkiem uzyskania prawa ochronnego jest to, by wzór użytkowy był:

  • nowy;
  • użyteczny - miał praktyczne znaczenie przy wytwarzaniu lub korzystaniu z wyrobów;
  • miał charakter techniczny;
  • dotyczył kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci.

Wzór użytkowy może być tylko przedmiotem o trwałej postaci. Jego cechy techniczne mogą być wyłącznie cechami konstrukcyjnymi. Z tego wynika, że wzorem użytkowym nie mogą być sposoby, substancje, zastosowania. Istotnym faktem jest też to, że wzór użytkowy nie musi posiadać wynalazczego. Czas trwania ochrony wynosi 10 lat od daty zgłoszenia w Urzędzie Patentowym.

Patent na wynalazek, a prawo ochronne na wzór użytkowy – czym się różnią?

Patent dotyczy tylko wynalazku, natomiast wzór użytkowy posiada nieco szerszą tematykę. Uzyskanie prawa ochronnego na wzór użytkowy jest prostsze i tańsze od uzyskania patentu. Jedna i druga forma różnią się też czasem prawa ochronnego. Ochrona patentowa trwa 20 lat, w przypadku niektórych wynalazków możliwe jest jej przedłużenie o dodatkowe 5 lat. Prawo ochronne na wzór użytkowy obejmuje 10-letni okres ochronny od daty zgłoszenia. Prawo do uzyskania patentu na wynalazek lub wzoru użytkowego ma charakter majątkowy i jest zbywalne.