Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Coraz niższe koszty produkcji prądu z OZE. Jaką instalację z zakresu OZE wybrać do firmy?

turbina wiatrowa
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Energia elektryczna wytwarzana z paliw kopalnych systematycznie drożeje, za to coraz atrakcyjniejsze stają się koszty produkcji prądu z odnawialnych źródeł. Czy OZE mogą uratować polski rynek energii? Czy warto inwestować w zielone źródła w firmie? I które z nich będą najbardziej opłacalne?

Rekordowo wysokie ceny prądu

Prąd jeszcze nigdy nie był tak drogi. Na początku lipca 2022 roku koszty energii elektrycznej w ramach kontraktu rocznego z dostawą na 2023 rok osiągnęły cenę 1243 zł/MWh. Dla porównania w 2021 roku średnia cena na Towarowej Giełdzie Energii dla tego samego kontraktu wynosiła 398 zł/MWh.

Złożyło się na to kilka czynników. Po pierwsze, zmieniająca się sytuacja polityczno-gospodarcza. Po drugie, rekordowo wysokie ceny za emisję dwutlenku węgla (czyli opłata nakładana m.in. na elektrownie węglowe za każdą spaloną tonę węgla). Po trzecie, w ciągu kilku ostatnich miesięcy Polska ustaliła bardzo niskie koszty produkcji energii elektrycznej i na potęgę eksportowała prąd. W konsekwencji zapasy polskiego węgla prawie się wyczerpały, a nasze elektrownie musiały kupować surowiec z zagranicy po znacznie wyższych cenach. Kondycja polskiego rynku energii jest słaba, możemy się więc spodziewać kolejnych podwyżek cen prądu. 

OZE mogą nas uratować

Odpowiedzią na rosnące koszty energii elektrycznej są odnawialne źródła. W maju 2022 całkowita zainstalowana moc instalacji OZE wyniosła niemal 20 GW. To ponad 6 GW więcej niż rok wcześniej. Tym samym energia odnawialna w maju pokryła aż 20% zapotrzebowania naszego kraju na energię elektryczną. Najwięcej czystego prądu dostarczyły elektrownie wiatrowe (1,4 TWh), a na drugim miejscu uplasowała się fotowoltaika (1,2 TWh). Co więcej, OZE obniżyły udział węgla kamiennego o 11% w stosunku do poprzedniego miesiąca oraz miały wpływ na spadek cen energii na rynku hurtowym w maju.

Fotowoltaika – odpowiedzią na rosnące rachunki za prąd w firmie

Odnawialne źródła energii to najlepszy kierunek nie tylko dla polskiego systemu elektroenergetycznego ogółem, ale także dla przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych, które chcą częściowo uniezależnić się od sprzedawców prądu i rosnących cen energii. Najpopularniejszym w Polsce systemem z zakresu OZE jest fotowoltaika. Instalacja fotowoltaiczna pozyskuje energię słoneczną i przemienia ją w elektryczną – gotową do wykorzystania w budynku. Odpowiednio zaprojektowany system, zwłaszcza połączony z magazynem energii, jest w stanie pokryć nawet całość zapotrzebowania firmy na prąd. 

Fotowoltaika dla firm dotacje 2022

Aby zmniejszyć nakłady inwestycyjne, warto skorzystać z jednego z programów finansowego wsparcia. Jakie są dostępne dotacje na fotowoltaikę dla firm w 2022 roku? Na początku sprawdź flagowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Energia Plus. Według swoich założeń projekt ma się przyczynić do poprawy jakości powietrza oraz ograniczenia negatywnego wpływu firm na środowisko. Jest skierowany zarówno do mikro, małych, średnich, jak i największych przedsiębiorstw. Do rozdysponowania jest aż 745 miliardów złotych, a wsparcie ma formę pożyczki. 

Jeszcze w 2022 roku ma też ruszyć czwarta edycja programu Nowa Energia. Pożyczka na  preferencyjnych lub rynkowych warunkach jest udzielana na inwestycje w bezemisyjne źródła energii oraz budowę plusenergetycznych budynków. Poza tym warto szukać regionalnych programów dofinansowania do fotowoltaiki. Projekty te są niezależne od siebie i mają różny zakres. 

panel słoneczny

Duża nadzieja w wiatrakach

Jak już wspominaliśmy, w 2021 roku za 1 MWh płaciliśmy niespełna 400 zł. Jak obliczyli eksperci Polskiego Stowarzyszenia Energetyki oraz Instytutu Jagiellońskiego, gdyby w Polsce nie było elektrowni wiatrowych, w tym samym czasie prąd kosztowałby o 163 zł/MWh więcej! Z kolei gdyby było ich dwa razy więcej, cena prądu wyniosłaby około 341 zł/MWh. 

Liberalizacja zasady 10H

Niestety moc zainstalowana w wiatrakach od kilku lat nie powiększa się tak dynamicznie, jak byśmy sobie tego życzyli. To m.in. „zasługa” ustawy odległościowej i zasady 10H. Według niej minimalna odległość elektrowni wiatrowej od istniejących zabudowań mieszkalnych musi wynosić przynajmniej dziesięciokrotność wysokości wiatraka wraz z łopatami. W praktyce wyklucza to około 98% terenów o dużym potencjale inwestycyjnym. 

Na szczęście na początku lipca 2022 roku, po 5 latach prac i przymiarek, Rada Ministrów wreszcie przyjęła projekt nowelizacji ustawy antywiatrakowej. Według nowych przepisów to, czy farma wiatrowa będzie mogła powstać na danej działce, czy nie, zależy od Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jednak to gminy oraz lokalna społeczność będą miały decydujący głos w tej sprawie. Możemy się spodziewać, że w Polsce wkrótce pojawią się nowe inwestycje. 

Według ekspertów wprowadzenie tych zmian pozwoli nam na zaoszczędzenie nawet 14 miliardów złotych na energii elektrycznej. Energia z wiatraków jest bowiem pięciokrotnie tańsza niż prąd wytwarzany w konwencjonalny sposób. 

Co z dofinansowaniem do elektrowni wiatrowych dla firm?

Turbiny wiatrowe – podobnie jak fotowoltaika – osiągają dobre wyniki produkcji prądu na potrzeby firm i gospodarstw domowych. Niestety, takie rozwiązanie jest nadal dość niepopularne w Polsce, głównie z uwagi na brak rządowego finansowego wsparcia. Można się jednak spodziewać, że to się zmieni wraz z „uwolnieniem” wiatraków i powstawaniem nowych inwestycji na lądzie. 

Jeśli nie przestawimy się na prąd z farm wiatrowych oraz fotowoltaiki, ceny energii elektrycznej będą systematycznie rosnąć. Podwyżki bywają wręcz druzgocące zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Inwestycja w OZE w firmie, choć zazwyczaj wiąże się ze sporym jednorazowym wydatkiem, w dalszej perspektywie pozwoli na wygenerowanie znacznych oszczędności.