Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak szybko sprzedać mieszkanie bez pośredników?

sprzedaż mieszkania
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Planujesz sprzedaż mieszkania, ale chcesz tego dokonać w miarę szybko, bezpiecznie i bez pośredników? Sprawdź nasz krótki poradnik, w którym poruszyliśmy najbardziej kluczowe kwestie. Od nas dowiesz się jakich formalności musisz dopełnić, aby sprzedać mieszkanie. Podpowiemy Ci także, jak przygotować mieszkanie do sprzedaży i wskażemy najlepszą witrynę do zamieszczenia ogłoszenia o sprzedaży mieszkania.

Jakie formalności należy załatwić przed sprzedażą mieszkania?

Pierwszym i najważniejszym etapem poprzedzającym samo ogłoszenie o sprzedaży mieszkania jest skompletowanie niezbędnej dokumentacji. Dzięki temu cały proces przebiegnie legalnie, a Ty będziesz mieć pewność, że z mieszkaniem jest wszystko w porządku. O jakich dokumentach mowa?

Niezbędne dokumenty w przypadku, gdy mieszkanie należy do Ciebie

Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie własnościowe, musisz przede wszystkim wejść w posiadanie następujących dokumentów:

 1. podstawa nabycia lokalu przez aktualnego właściciela np. wypis aktu notarialnego lub zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia, odpis prawomocnego postanowienia sądu
 2. zaświadczenie wydane przez właściwy Urząd Miasta lub Gminy w dniu sporządzenia aktu notarialnego, z którego wynika, że na dzień zawarcia umowy w lokalu nikt nie jest zameldowany
 3. zaświadczenie od zarządcy nieruchomości wspólnej, z którego wynika, że co do lokalu będącego przedmiotem umowy nie ma zadłużenia w płatnościach z tytułu opłat eksploatacyjnych
 4. zaświadczenie wydane przez właściwy Urząd Miasta lub Gminy o braku położenia działki na której położony jest budynek w którym znajduje się przedmiotowy lokal na terenie rewitalizacji.
 5. jeśli lokal został nabyty w drodze dziedziczenia, a także w drodze darowizny lub nieodpłatnego zniesienia współwłasności dokonanych po 1 stycznia 2007 roku, niezbędne będzie zaświadczenie naczelnika właściwego urzędu skarbowego potwierdzające, że nabycie jest zwolnione od podatku, że należny podatek został zapłacony albo zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia,
 6. jeśli lokal jest obciążony hipoteką – oświadczenie wierzyciela hipotecznego (podmiotu, na rzecz którego ustanowiona jest hipoteka), o aktualnej wysokości zadłużenia oraz terminie i warunkach zwolnienia hipoteki w przypadku pełnej spłaty wierzytelności lub oświadczenie wierzyciela hipotecznego zawierające zgodę na wykreślenie hipoteki.

podpisanie umowy

Jeśli mieszkanie jest obciążone kredytem, wówczas niezbędne będą następujące dokumenty z banku:

 • numer umowy kredytowej;
 • aktualna wysokość zadłużenia;
 • zgoda banku na wykreślenie hipoteki;
 • numer rachunku bankowego na wcześniejszą spłatę kredytu.

Niezbędne dokumenty w przypadku mieszkania przynależącego do spółdzielni

W przypadku, gdy sprzedaż dotyczy mieszkania przynależącego do spółdzielni, musisz dodatkowo przygotować następujące dokumenty:

 • potwierdzenie przynależności do spółdzielni;
 • zaświadczenie o przydziale lokalu;
 • potwierdzenie własnościowego prawa do nieruchomości;
 • zaświadczenie o braku zadłużeń dotyczących lokalu mieszkalnego;
 • uchwała wyrażająca na zbycie;
 • do wglądu status Spółdzielni.

Skompletowanie dokumentacji to nie wszystko

Chociaż zgromadzenie wszystkich zaświadczeń i odpisów jest niezwykle ważne, to niejedyna formalność, jakiej musisz dopełnić. Drugi ważny krok dotyczy wyceny mieszkania. Jak jej dokonać? To proste. Wystarczy, że przeprowadzisz porównanie różnych ofert sprzedaży mieszkań cechujących się takimi samymi parametrami, jak Twoja nieruchomość. Dokonując wyceny weź też pod uwagę realne możliwości finansowe docelowego klienta.

mieszkanie

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Po skompletowaniu dokumentów oraz wycenie, czas na najbardziej czasochłonny etap, czyli przygotowanie mieszkania do sprzedaży. Składa się na niego kilka istotnych czynności.

Dokładne posprzątanie mieszkania

To ważne, aby lokal prezentował się nieskazitelnie. Zarówno na zdjęciach, jak i w trakcie prezentacji przed potencjalnym kupcem. Dlatego wykonaj tę czynność z wyjątkową starannością. Zadbaj o to, aby każdy – nawet najmniejszy kąt – lśnił czystością. Generalne porządki pozwolą Ci również zabrać ważne dla Ciebie pamiątki lub pozbyć się z mieszkania niepotrzebnych rzeczy.

Sprawdzenie i ocena stanu technicznego mieszkania

Kolejny ważny krok na etapie przygotowań mieszkania na sprzedaż dotyczy stanu, w jakim znajduje się lokal. W praktyce oznacza to ocenę:

 • sprawności elektryki;
 • szczelności okien;
 • stanu instalacji gazowej i wodnej.

Jeśli zauważysz drobną usterkę – usuń ją! Nawet jeśli będzie to związane z dodatkowymi wydatkami.

Odświeżenie mieszkania

Ostatni etap to renowacja wnętrza. Chodzi tu głównie o podłogi oraz ściany. Doprowadź je do idealnego stanu. Pozwoli to na podniesienie wartości mieszkania. Poza tym będzie dobrze świadczyło o Tobie jako właścicielu.

Wykonanie profesjonalnej sesji zdjęciowej

Postaraj się, aby na fotografiach pokazać mocne strony lokalu. Nie zapomnij też o zdjęciach najbliższej okolicy. Sesję wykonaj przy naturalnym świetle, a więc najlepiej w ciągu dnia. Zadbaj również o to, by zdjęcia przyciągały uwagę potencjalnego kupca. Postaraj się też o jak najbardziej uporządkowaną przestrzeń.

Gdzie wystawić ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?

W sieci znajdziesz szereg portali ogłoszeniowych. Jednak zamieszczanie oferty sprzedaży na każdym z nich osobno może okazać się zbyt czasochłonne i kłopotliwe. Możesz jednak uniknąć tych komplikacji. W jaki sposób? Wystarczy, że zdecydujesz się na zamieszczenie ogłoszenia na platformie https://portalenieruchomosci.pl/. Oto lista korzyści, jakie osiągniesz dzięki temu.

Twoje ogłoszenie dotrze do większej rzeszy odbiorców

Jest to możliwe, gdyż serwis ten współpracuje z ponad 100 różnych portali ogłoszeniowych.

Oszczędzisz czas i ułatwisz sobie zadanie

Ofertę sprzedaży mieszkania w tym serwisie formułujesz tylko raz. To zadanie upraszcza szereg kategorii, które przypisujesz przy tworzeniu ogłoszenia. Serwis gwarantuje, że oferta pojawi się na łamach pozostałych platform ogłoszeniowych.

W razie problemów możesz zawsze skorzystać z pomocy ekspertów

Konsultanci serwisu służą poradą i wskazówkami. Dzięki temu cały proces sprzedaży trwa krócej. Wszystkie te możliwości są dostępne w ramach wykupionego abonamentu.

Do Twojej dyspozycji jest kilka różnych wariantów, które w łatwy sposób możesz dopasować do swoich potrzeb. Dzięki temu nie tylko szybko, ale i bezpiecznie możesz sprzedać swoje mieszkanie bez pośredników. Będzie to tańsze, a przede wszystkim wygodniejsze rozwiązanie.