Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Influencer – wpływowa osoba w kampanii reklamowej

Influencer
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Makroinfluencer to osoba, której opinia liczy się do szerokiego grona obserwujących, sięgającego nawet 1 milion followersów. Co prawda, nie jest tak wpływowy, jak megainfluencer, ale ma większe pole oddziaływania, niż mikroinfluencer. Sprawdźmy różnicę pomiędzy influencerem, który działa w skali mikro oraz makro i jak każdy z nich wpływa na współpracę w zakresie działań reklamowych dla konkretnej marki.

Komu powierzyć recenzowanie produktów?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że makroinfluencer, który ma więcej followersów, jest bardziej cenny dla firmy, poszukującej wpływowej osoby do promowania produktów. Od razu warto jednak zaznaczyć, że każda z wymienionych na wstępie grup influencerów, może być wartościowa dla marki. Liczy się to, jak wybrana do współpracy osoba koncentruje się na ustalonej tematyce, a co za tym idzie – dopasowanie produktu do potrzeb grupy docelowej.

Influencer to osoba publiczna, która poprzez swoją działalność w kanałach social mediach zyskała grono obserwujących. Dla firmy szczególnie cenne jest to, że influencer posiada trwałe i silne relacje z fanami oraz potrafi ich zmotywować do sięgnięcia po produkt.

Współpraca z mikroinfluencerem

Zgodnie z przyjętą w marketingu terminologią mikroinfluencer posiada od 1 000 do 100 000 obserwujących. Sposób dopasowania do produktu lub usługi oraz realny wpływ na fanów pozwoli określić, co można zyskać na rozpoczęciu kooperacji. Do standardowych aktywności należy recenzja produktu, wpis ze zdjęciem, podcast lub wideo relacja, a także obszerny artykuł informacyjny na blogu. Wybiera się taką formę, która rzeczywiście wpłynie na decyzje zakupowe grupy docelowej.

Nowa kolekcja lub otwarcie sklepu to okazja do zaproszenia influencerów na wielkie otwarcie. Relacja z imprezy pojawi się na kanałach w social mediach i jest sygnałem dla followersów, że daną markę warto obserwować. Influencerzy chętnie korzystają z udziału w eventach, ponieważ tego typu współpraca jest korzystna dla obu stron.

social media

Makroinfluencer – zasięgi większe niż 100 000 fanów

Zasięgi od 100 000 do 1 000 000 na social mediach oferuje makroinfluencer chętny do podjęcia współpracy z marką. Ceny za wpis, wideo lub przyjście na event są odpowiednio wyższe, dlatego, że docierają do znacznie większej grupy docelowej. Biorąc pod uwagę dopasowanie wizerunku do danej marki, nie zawsze skala makro jest strzałem w dziesiątkę.

Followersi widząc wiele reklam na kanale, orientują się, że zachwalanie produktu nie zawsze oznacza real user expirence insight. Dlatego dla marketingu wartościowi są influencerzy o mniejszych zasięgach, ale trwale związani z wartościami, jakie reprezentuje dany produkt.

Podsumowując, zaleca się inwestowanie we współpracę opartą na autentycznym zainteresowaniu i szczerości. Najlepszy influencer trafiła wprost do odbiorców, potrafi przekonać ich do danego produktu, zacieśniając przy okazji istniejącą relację bez utraty zaufania fanów na przyszłość.

Więcej o współpracy z influencerami na portalu socialpress.pl.