Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


W jaki sposób może być realizowana windykacja należności?

monety euro
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

W poszczególnych przedsiębiorstwach ściąganie długów może odbywać się wewnętrznie lub przy wykorzystaniu usług zewnętrznych podmiotów. Zdarza się, że wykorzystuje się także rozwiązania mieszane

Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie są potrzeby i możliwości finansowe firmy. Z reguły przy rzadko występujących sytuacjach, w których trzeba zajmować się ściąganiem niezapłaconych należności, tańszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług zewnętrznego podmiotu realizującego windykowanie należności. Pozwala to między innymi ograniczyć konieczność tworzenia własnego działu zajmującego się ściąganiem długów. Należy brać pod uwagę, że łączne koszty takich działań mogą być duże. Wydatki będą obejmować monitorowanie płatności, finansowanie wizyt terenowych, a także wysyłki wezwań do zapłaty.

Kiedy warto zlecić windykowanie należności?

Należy brać pod uwagę, że bardzo często odzyskanie długu jest trudne. Dotyczy to dłużników, którzy uchylają się od płacenia. Wówczas doświadczenie, które mają specjaliści od windykacji, może wpływać na skuteczność zrealizowania windykacji należności. Oczywiście to, w jaki sposób będzie realizowane ściąganie długu, zależy także od metod stosowanych w konkretnej firmie. Należy to brać pod uwagę, gdy windykacja należności ma być realizowana przez zewnętrzny podmiot. Jest to jedno z kryteriów, które trzeba brać pod uwagę, gdy wybiera się firmę, która będzie zajmowała się ściąganiem długów.

Kiedy windykacja należności powinna być realizowana wewnątrz firmy?

Jeśli regularnie trzeba zajmować się ściąganiem należności od klientów, wówczas znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem, będzie zdecydowanie się na wewnątrz windykację. Natomiast niezbędne jest w takiej sytuacji stworzenie odpowiedniego działu. Równocześnie niezbędne jest zdecydowanie się na zatrudnienie pracowników, którzy będą w stanie zapewnić, że windykacja należności będzie realizowana w skuteczny sposób. Z tego powodu warto profesjonalnie podejść do tworzenia działu, który będzie zajmował się regularnym monitorowaniem spłaty.