© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wygląda kwestia odliczania VAT w przypadku pracowników mobilnych?

samochód
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Prawo do pełnego odliczania VAT przysługuje osobom, które wykonują swoje obowiązki w siedzibie firmy, a samochody służbowe wykorzystują wyłącznie do celów związanych z pracą. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o pracowników mobilnych. Warto zorientować się, czy praca przez nich wykonywana pozwala na odliczenie 100% VAT.

Jak wyglądają generalne zasady odliczenia podatku VAT od pojazdów służbowych?

Nie ma co ukrywać, że rozliczanie vat od samochodów, jeśli chodzi o pojazdy służbowe to wyjątkowo ważna kwestia w każdym przedsiębiorstwie, które dysponuje flotą samochodową. Dlatego też jest to sprawa, która ściśle określona jest przez przepisy obowiązującego prawa. Aktualne przepisy głoszą, że kwota możliwa do odliczenia to 50% kwoty podatku, który został naliczony na fakturach. Sytuacja ta nie dotyczy samochodów, które wykorzystywane są wyłącznie do celów służbowych.

Prawodawca przez ten zapis rozumie, że mowa tutaj o samochodach, które wykluczone są z użytkowania do celów, które niezwiązane są z działalnością gospodarczą. W regulaminie przedsiębiorstwa w takiej sytuacji muszą istnieć szczegółowe zapisy, które określają zasady użytkowania samochodów, a także prowadzenia ich drobiazgowej ewidencji.

Samochody, które wykorzystywane są wyłącznie do celów działalności to także te pojazdy, które posiadają konstrukcję uniemożliwiającą ich użycie do innych, prywatnych, celów. Jeśli przedsiębiorca jest w stanie wykazać takie przeznaczenie aut, może odliczyć pełny VAT.

Odliczanie VAT za paliwo w przypadku pracowników mobilnych

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że rozliczanie wydatków, które związane są z pojazdami użytkowanymi przez pracowników mobilnych, wciąż budzi wiele wątpliwości. Kontrowersje dotyczą pracowników, którzy służbowych aut używają w celu dojazdu do domu. Pojawia się tu pewien problem interpretacyjny, należy bowiem zdecydować, czy dojazd z pracy do miejsca zamieszkania i na odwrót stanowi cześć obowiązków związanych z pracą, czy też jest już to prywatny czas pracowników.

Ciężko jest więc jednoznacznie zacytować, czy pracodawca, który przekazuje pracownikom mobilnym samochód, ma prawo do odliczenia VAT w pełnym wymiarze.

Uznaje się, że pracodawca, który przekazał pracownikom mobilnym pojazdy służbowe służące im do dojazdu do firmy, traci prawo do pełnego odliczenia VAT. Jest to stanowisko, które przedstawiają jednomyślnie różnego rodzaju organy podatkowe. Sprawa wygląda podobnie, jeśli chodzi o parkowanie firmowych aut pod domem pracownika.

Organy podatkowe argumentują, że oddanie do dyspozycji pracownika samochodu służbowego stwarza możliwość, że auto będzie wykorzystywane do prywatnych celów. Bardzo często tego typu sprawy trafiają do sądu. A sądy niekoniecznie zgodne są z organami podatkowymi. Wszystko dlatego, że w ich opinii wykorzystywanie auta służbowego dojazdu do pracy bądź też parkowanie go przy domu pracownika, wcale nie jest jednoznaczne z tym, że będzie ono wykorzystywane do jego prywatnych celów.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry