Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak korzystnie inwestować w złoto?

sztabka złota
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

W czasach kryzysu bardzo dobrze jest inwestować pieniądze w tak zwane bezpieczne przystanie inwestycyjne. Do ich grona zaliczane jest również złoto. Złoty kruszec wykorzystywany jest od wieków jako środek płatniczy. Tak naprawdę nigdy nie traci na wartości, dlatego znakomicie nadaje się do lokowania pieniędzy. Na co zwrócić uwagę przy prowadzeniu inwestycji w złoto? Czy trzeba kupować złoto fizyczne i chować je w domowym sejfie lub bankowej skrytce, czy też można to zrobić w zupełnie inny sposób?

Złoto jako klasyczny instrument inwestycyjny

Już kilka wieków temu złoto było powszechnie wykorzystywane jako forma lokowania kapitału i gromadzenia oszczędności. Złotymi monetami można było płacić niemal na całym świecie. Z czasem rolę środka płatniczego w kontekście złota ograniczono i zastąpiono je pieniądzem papierowym. Jednak nadal złoto jest instrumentem inwestycyjnym – szlachetnym metalem stosowanym jako środek wymiany.

Jednocześnie złoto uznawane jest za tak zwaną bezpieczną przystań inwestycyjną. Inwestycje w złoto podejmowane są głównie wtedy, gdy na rynkach finansowych pojawia się zwiększone ryzyko strat. Inwestorzy wycofują się z dotychczasowych inwestycji i przekierowują swój kapitał na złoto. Chroni ono oszczędności przed utratą pieniądza w czasie znacznie lepiej niż na przykład papiery wartościowe. Złoto można potraktować jako lokatę przyszłościową, a nie inwestycję opierającą się na czystej spekulacji.

Są okresy, gdy złoto nie tylko nie zyskuje na wartości, ale wręcz ją traci. Ma to miejsce, gdy sytuacja w gospodarkach światowych największych krajów się stabilizuje, spada inflacja i rośnie poziom zatrudnienia. Słowem, panują idealne warunki do prowadzenia inwestycji na giełdzie. Kiedy jednak rośnie inflacja lub panuje hiperinflacja, złoto zyskuje na swojej wartości.

Inwestorzy mogą obrać krótszy lub dłuższy horyzont inwestycyjny, jeśli chodzi o inwestycje w złoto, a przy tym mogą zadecydować, by skupować złoto fizyczne lub papierowe. Czym różnią się one względem siebie? Dowiedz się więcej: https://www.xtb.com/pl/edukacja/handel-zlotem

Inwestycje w złoto fizyczne i papierowe

Jeśli inwestor zdecydowany jest na wprowadzenie do swojego portfela inwestycyjnego dla ogólnej równowagi i zabezpieczenia kapitału właśnie złotem, musi wybrać, czy ma to być złoto fizyczne, w postaci sztabek i monet bulionowych, czy może złoto papierowe, m.in. w formie certyfikatów inwestycyjnych.

O monetach inwestycyjnych można mówić, jeśli zawierają one w swoim składzie co najmniej 90 proc. czystego złota. Z kolei sztabki powinny zawierać co najmniej 95 proc. czystego złota. Sztabki lokacyjne i monety bulionowe mają fizyczną postać. Co prawda jest to inwestycja cechująca się niższa płynnością i ciężej z niej wyjść, ale za to będzie bezpieczniejsza niż złoto papierowe. Bezpiecznie jest kupować sztabki czy monety złote z certyfikatem autentyczności, co pozwoli szybciej je sprzedać, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Złoto papierowe ma postać kontraktów terminowych na złoto, funduszy ETF kupujących złoto fizyczne i kontrakty terminowe na złoto, czy fundusze kupujące do swojego portfela złoto w formie materialnej, akcje spółek wydobywających złoto i tym podobne. W takiej formie łatwiej przechowywać „złote inwestycje”, ale mają one przede wszystkim charakter spekulacyjny. Celem inwestycji w złoto papierowe jest wygenerowanie zysku ze sprzedaży złota po wyższej cenie, niż się je kupiło. Sprawdź też: https://www.xtb.com/pl/surowce