Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Lokata bankowa dla firmy – krótko- czy długoterminowa?

Lokata bankowa dla firmy
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Twoja firma dysponuje wolnymi środkami, które chcesz pomnażać? Jeśli interesuje cię bezpieczne generowanie zysków, weź pod uwagę lokaty bankowe. Zanim jednak zdecydujesz się na skorzystanie z konkretnej oferty zastanów się, na jaki okres ulokować środki. Czas trwania lokaty może odgrywać kluczową rolę.

Lokaty bankowe cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród klientów indywidualnych, ale również firm. Przedsiębiorcy mają świadomość tego, że ulokowane tam środki są bezpieczne i pracują na zysk – bez konieczności podejmowania jakichkolwiek innych działań. 

Lokaty bankowe – z czego wynika ich popularność?

Lokaty bankowe, niezależnie od tego, jakie zyski zapewniają, mają wielu zwolenników – także wśród przedsiębiorców. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ są to instrumenty, które wiążą się z wieloma zaletami.

Lokata bankowa a bezpieczeństwo kapitału 

Lokata bankowa zapewnia środkom bezpieczeństwo. Nie trzeba obawiać się utraty choćby jednej złotówki – niezależnie od sytuacji na rynku finansowym ani nawet w przypadku ogłoszenia przez bank upadłości.

Najlepsze lokaty a gwarancja zysków

Niemal żaden instrument inwestycyjny nie daje gwarancji zysków. Tymczasem decydując się na najlepsze lokaty, zawsze uzyskasz wypracowane odsetki. Warunek jest tylko jeden – pieniędzy nie możesz wypłacić wcześniej niż wynika to z umowy (chyba, że bank dopuszcza opcję wypłaty części odsetek). 

Krótkoterminowe lokaty bankowe – czy to się opłaca?

Mianem krótkoterminowej lokaty bankowej określa się instrument, który pozwala na ulokowanie środków na kilka miesięcy. Zwykle czas trwania lokaty nie przekracza 6 miesięcy. 

Czy takie rozwiązanie jest korzystne? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ zależy to przede wszystkim od twoich oczekiwań, a także obowiązującego oprocentowania. 

Lokata krótkoterminowa może być opłacalna, jeśli:

  • bank oferuje ponadprzeciętne oprocentowanie na tego typu instrument;
  • w najbliższym czasie planujesz skorzystać z nadwyżki finansowej.

Pamiętaj! Częściowa wypłata środków nie jest możliwa. Jeśli więc zerwiesz lokatę przed okresem zapadalności, utracisz odsetki. 

Długoterminowe lokaty bankowe – tak czy nie?

Długoterminowa lokata zakładana jest na okres kilkunastu miesięcy, aczkolwiek niektóre banki za takie uważają lokaty na 9 miesięcy. 

Taki instrument może być dobrym rozwiązaniem, jeśli:

  • w najbliższym czasie nie planujesz żadnej inwestycji, która wymagałaby dodatkowych środków;
  • oprocentowanie lokaty bankowej jest wysokie, dzięki czemu możesz osiągnąć wysokie zyski;
  • zależy ci na pewnym zysku, ale nie lubisz podejmować ryzyka, z jakim wiążą się bardziej agresywne instrumenty inwestycyjne. 

Lokaty bankowe – jaką wybrać?

Jeśli dysponujesz większą nadwyżką finansową, wcale nie musisz wybierać między krótką- a długoterminową lokatą. Dlaczego? Zdecyduj się na obie opcje, rozdzielając wolne środki. Taka dywersyfikacja jest rozsądnym rozwiązaniem – z jednej strony pozwala na pomnażanie zysków, a z drugiej – wiąże się z mniejszą stratą odsetek w razie zerwania lokaty.