Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zmiany w leasingu 2022 – jest lepiej!

samochody
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Pod koniec 2021 roku wszyscy przedsiębiorcy obawiali się, jak zmieni ich biznesy Polski Ład. Nowe przepisy objęły wszystko – zaczynając od sposobu obliczania wynagrodzeń, kończąc na likwidacji ulg. Polski Ład objął również leasing, a zmiany weszły w życie już 1 stycznia 2022 roku. A jakie to zmiany?

Polski Ład czyli zmiany w leasingu 2022

Jeśli ktoś brał leasing przez 2022 rokiem, na pewno zauważył, że składanie wniosku o jego przyznanie jest procedurą bardzo prostą, a zasady leasingowania przejrzyste i bez żadnych „kruczków” prawnych. I na szczęście pod tym względem nic się nie zmieniło. Wciąż mamy do czynienia z prostym, wygodnym rozwiązaniem, które dla wielu firm i biznesów jest iście zbawienne – mogą wejść w posiadanie niezbędnych do prowadzenia działalności maszyn oraz samochodów bez ponoszenia wydatków na zakup.

Co więcej, znawcy zauważają, że zmiany w leasingu 2022 mogą nawet wyjść każdemu na lepsze. W jaki sposób? Otóż w myśl nowych przepisów rata leasingowa zaliczana jest do kosztów, a zatem można odpisać ją od podatku, wpływa również na zredukowanie wysokości składki na ubezpieczenie społeczne. Najwięcej skorzystają na tym leasingobiorcy mający wysokie raty. 

W przypadku leasingu na maszyny, urządzenia lub samochody każdy może zdecydować się na zmianę związaną z wykupem – wysoki koszt wykupu można wliczyć do kosztów poprzez amortyzację. Wówczas odlicza się cały VAT, pozostawiając do amortyzacji wyłącznie kwotę netto. A Jeśli nie jesteś płatnikiem VAT – będzie to kwota brutto. Dlatego zmiany w leasingu 2022 zachęcają do brania leasingu z wysokimi ratami. 

Nie zmieniła się pożyczka leasingowa, czyli kredyt udzielany przez leasingodawcę na zakup środków trwałych, jak maszyny, samochody czy urządzenia. Przepisy nadal rozliczają ją tak samo, jak zwykły kredyt gotówkowy. Można zalecić ją rolnikom na KRUSie, przedsiębiorcom chcącym finansować środek trwały przez krótszy czas, a także tym, których interesuje jednorazowe odliczenie VAT od całego zakupu.

Jak się zatem okazało - zmiany w leasingu 2022 nie takie straszne, jak wieszczyło to wiele osób.

Uzyskaj pomoc przy braniu leasingu

Jeśli chcesz wziąć środki trwałe w leasing, a nie wiesz, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza, z przyjemnością pomoże Ci Leason. To eksperci w tej dziedzinie, którzy za cel postawili sobie pomoc w otrzymaniu przez potrzebujących finansowania na najlepszych dla nich warunkach, a nie na takich, jakie narzuca firma leasingowa. 

Z Leason masz pewność, że leasing będzie niezwykle udanym rozwiązaniem – zajrzyj na stronę tej firmy już dzisiaj!