© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

 • Home
 • Biznes i finanse
 • Kredyt gotówkowy – jakie warunki trzeba spełnić, aby móc go otrzymać? Podpowiadamy!

Kredyt gotówkowy – jakie warunki trzeba spełnić, aby móc go otrzymać? Podpowiadamy!

Kredyt gotówkowy
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Kredyt gotówkowy to obecnie jeden z najchętniej wybieranych produktów bankowych. Aby go otrzymać, wystarczy spełnić warunki określone przez dany bank i złożyć wniosek. Sprawdź, co warto wiedzieć, by znaleźć najkorzystniejszą ofertę!

Bardzo wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, który umożliwia sfinansowanie dowolnego celu. Każdy bank oferuje tego typu produkt, jednak nie wszystkie propozycje są równie korzystne. Żeby wybrać najlepszą, przede wszystkim należy zadbać o swoją zdolność kredytową i dokładnie przeanalizować różne opcje pod kątem rodzaju oprocentowania i wysokości RRSO. Co to oznacza w praktyce?

Kredyt gotówkowy – czym się wyróżnia?

Jakie są największe zalety kredytu gotówkowego? Po pierwsze, nie jest on celowy – oznacza to, że bank nie wymaga określenia, na co kredytobiorca zamierza wydać pieniądze. Zachowuje on więc pełną swobodę, jeżeli chodzi o przeznaczenie pożyczonych środków. Po drugie, przyznana kwota zostaje w krótkim czasie przelana na jego konto lub wypłacona mu w gotówce.

Często można spotkać się z wymiennym stosowaniem określeń „kredyt konsumencki” i „gotówkowy” – są to jednak różne pojęcia odnoszące się do innych produktów bankowych. Ten pierwszy dedykowany jest osobom fizycznym, które nie mogą wydać pozyskanych w ten sposób pieniędzy na działalność gospodarczą. Warunki jego przyznania i maksymalna kwota są opisane w ustawie. Natomiast w przypadku drugiego nie trzeba powiadamiać banku w żaden sposób, na co zamierza się wydać całą kwotę, może być on również wyższy.

Oczywiście żaden sposób finansowania nie jest darmowy, a kwota kredytu bez kredytowanych kosztów będzie zawsze sporo niższa od tej, którą realnie należy spłacić. Jednak korzystne warunki oferowane przez duże banki, takie jak np. Santander Bank Polska, sprawiają, że odpowiednio rozłożone raty nie będą dużym obciążeniem dla budżetu – przekonaj się o tym, wykorzystując specjalny kalkulator kredytu gotówkowego, dostępny na stronie: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/kredyty/kredyt-gotowkowy

Kredyt gotówkowy online – jak długo czeka się na przelew środków?

Obecnie banki umożliwiają klientom posiadającym konto osobiste składanie wniosków o kredyt drogą online. Dzięki temu w szybki i wygodny sposób, za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej, można uzyskać finansowanie bez wychodzenia z domu. W niektórych bankach przelew środków zostaje wykonany nawet w ciągu 24 godzin – jeśli złożysz wniosek odpowiednio wcześnie, otrzymasz pieniądze tego samego dnia. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać kredyt online?

Należy przede wszystkim:

 • być pełnoletnim,
 • podać informacje związane z zatrudnieniem – dane pracodawcy, rodzaj umowy oraz termin jej obowiązywania,
 • mieć zdolność kredytową,
 • dysponować aktywnym kontem w danym banku oraz dostępem do bankowości mobilnej,
 • potwierdzić swoją tożsamość,
 • zaakceptować warunki umowy.

Klient, który składa wniosek za pośrednictwem internetu, może otrzymać indywidualną ofertę kredytu gotówkowego oraz dostęp do dodatkowych usług. Przykładowo w Santander Bank Polska znajdziesz dodatkową opcję wykupienia ubezpieczenia „Spokojny Kredyt online – życie plus” – o szczegółach przeczytasz tutaj: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/kredyty/kredyt-gotowkowy-online

Jak wiadomo, każdy podmiot ma własne zasady dotyczące przyznawania kredytów. Zawsze należy bardzo szczegółowo zapoznać się z wymaganiami odnoszącymi się do danego produktu.

Starasz się o kredyt gotówkowy? Te pojęcia musisz znać!

Jeśli planujesz zaciągnąć kredyt gotówkowy, powinieneś znać podstawowe pojęcia związane z tym tematem. Samodzielne wybranie najlepszej oferty bywa trudne, dlatego wiele osób korzysta z pomocy doradców kredytowych – zwłaszcza jeśli chodzi o większe kwoty. Jednak mając podstawową wiedzę na temat najważniejszych parametrów wpływających na wysokość rat oraz całkowitą kwotę kredytu, bez problemu możesz znaleźć propozycję odpowiednią dla siebie.

RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

Jednym z podstawowych pojęć jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Obowiązkiem banku jest podawanie jej wartości w odniesieniu do każdego proponowanego klientom produktu bankowego tego typu. To wyrażony procentowo całkowity koszt kredytu, jaki kredytobiorca spłaca w ciągu roku. Obejmuje zatem nie tylko oprocentowanie, ale także marżę banku, dodatkowe opłaty manipulacyjne i prowizje oraz ubezpieczenie, jeśli jest wymagane. Wysokość RRSO zależy od okresu kredytowania, rodzaju rat (równe lub malejące) i wysokości pożyczanej kwoty. Jeśli porównuje się oferty produktów o takich samych parametrach, analiza Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania pozwala na wstępne wybranie najkorzystniejszych opcji.

Oprocentowanie kredytu – stałe i zmienne

Oprocentowanie jest jednym z czynników, które w znaczący sposób wpływają na koszt kredytu. Warto poświęcić czas na dokładne przeanalizowanie tej kwestii, zanim podpisze się umowę.

Najczęściej wykorzystywane przez banki w Polsce jest oprocentowanie zmienne, które zależy od aktualnych stóp procentowych. Te z kolei ustalane są przez Radę Polityki Pieniężnej. Mają one wpływ na WIBOR(R), czyli wskaźnik referencyjny odpowiadający za wysokość odsetek w danej chwili. Jest on przeliczany przez bank co kilka miesięcy – WIBOR(R) 3M i 6M. W efekcie wysokość comiesięcznych spłat nie jest stała, a rośnie lub maleje w zależności od zmian wartości tego parametru. Drugim czynnikiem, który wpływa na raty kredytu w tym modelu jest marża banku.

Stałe oprocentowanie kredytu to „stabilniejsza” opcja dla kredytobiorcy, która daje szansę lepiej zaplanować budżet domowy. W tym przypadku płacone regularnie należności przez uzgodniony okres (np. 5 lat) mają taką samą wysokość, niezależnie od zmian stóp procentowych. Pozwala to uniknąć podwyżek, ale równocześnie sprawia, że raty się nie obniżą, nawet jeśli sytuacja na rynku ulegnie zmianie. Warto pamiętać, że wiele banków umożliwia zmianę sposobu oprocentowania już w trakcie spłacania kredytu.

Zdolność kredytowa

Bank przyznaje kredyt lub odmawia jego udzielenia na podstawie badania zdolności kredytowej osoby ubiegającej się o finansowanie. To pojęcie określa, czy według danej instytucji kredytobiorca będzie w stanie w określonym terminie spłacić zobowiązanie wraz z jego kosztami. Analitycy bankowi poddają szczegółowej analizie (ilościowej i jakościowej) profil klienta, jego historię kredytową oraz sytuację finansową – zazwyczaj każdy bank posiada własne wytyczne, jeżeli chodzi o ocenę poszczególnych kwestii. Na zdolność kredytową składają się:

 • dochody potencjalnego kredytobiorcy oraz wysokość jego comiesięcznych zobowiązań (płacone rachunki, stałe wydatki, koszty utrzymania, kredyty i pożyczki),
 • źródło dochodów (własna działalność, zatrudnienie – tu ważny jest rodzaj umowy),
 • dotychczasowa historia kredytowa w BIK,
 • wiek, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu,
 • rodzaj kredytu, o jaki dana osoba wnioskuje (np. wysokość i rodzaj rat, okres kredytowania).

Zainteresowała Cię oferta kredytowa danego banku? Rozważ założenie w nim konta bankowego!

Uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej z całą pewnością będzie łatwiejsze, jeśli posiadasz już w danym banku konto osobiste. Możesz wtedy oczekiwać dużo korzystniejszych warunków kredytowania, otrzymasz indywidualną ofertę, a także unikniesz niektórych kosztów. Aby dowiedzieć się, jak otworzyć rachunek osobisty w tym banku, by móc korzystać z atrakcyjnych ofert finansowania, zajrzyj na tę stronę: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta

Korzystając z bankowości mobilnej, bez problemu złożysz wniosek o kredyt online, błyskawicznie otrzymasz odpowiedź, a pieniądze znajdą się na Twoim koncie nawet następnego dnia. Pamiętaj, by korzystać z ofert sprawdzonych banków i bardzo dokładnie czytać wszelkie regulaminy. Dzięki temu unikniesz niepożądanych zaskoczeń w przyszłości.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry