Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Agencja rekrutacyjna. Czym się zajmuje?

Agencja rekrutacyjna
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Agencje rekrutacyjne funkcjonują na polskim rynku stosunkowo niedługo. Ich działalność jest jednak doceniana przede wszystkim przez przedsiębiorców zatrudniających dużą liczbę pracowników. Agencje znacząco ułatwiają działanie podmiotów gospodarczych, które korzystają z ich usług. Czym są i jakie działania podejmują agencje rekrutacyjne?

Czym jest agencja rekrutacyjna?

Agencje rekrutacyjne zajmują się kompleksowo procesem pozyskiwania pracowników dla danej firmy. Szukają ludzi o odpowiednich kwalifikacjach, przeprowadzają rozmowy rekrutacyjne, weryfikując wiedzę pracownika i to, czy nadaje się na wybrane stanowisko pracy. Wspierają swoimi działaniami zarówno osoby szukające pracy, jak i przedsiębiorców potrzebujących nowych pracowników. Dzięki metodom rekrutacji są w stanie idealnie wybrać pracowników spełniających oczekiwania potencjalnego pracodawcy. Agencje rekrutacyjne pracują nie tylko na rzecz wielkich przedsiębiorstw zatrudniających dużą ilość pracowników, ale także wspierają mniejsze firmy.

Zakres działań agencji rekrutacyjnej

Agencje rekrutacyjne współpracują z klientami, którzy poszukują pracowników do swojej firmy. Kompleksowe usługi obejmują szeroko zakrojony proces rekrutacyjny. Inaczej niż w tradycyjnych agencjach pracy, tutaj do poszukiwania pracowników zatrudnia się osoby wykwalifikowane. W sposób profesjonalny i z kompleksową wiedzą przeprowadzają oni nabór na określone przez klienta stanowisko. Specjaliści pracujący w agencjach rekrutacyjnych nazywani są headhunterami. Mają szeroką wiedzę o procesie rekrutacji i na każdym etapie dobierają metody mające wyłonić najlepiej dopasowanych do profilu pracowników.

W pierwszej kolejności odpowiednio przygotowują ogłoszenia o pracę. Po zebraniu zgłoszeń przeprowadzają selekcję aplikacji i zapraszają na rozmowy pracowników, którzy najlepiej pasują na dane stanowisko i wykazują się odpowiednimi kwalifikacjami. Po procesie rekrutacji sporządza się raport, który trafia do klienta. Agencje skupiają się często na rekrutacji osób do prac sezonowych. Poza tym dużą grupą pracowników poszukiwanych przez agencje są specjaliści, których jest niewielu na rynku. Mowa tutaj o programistach, grafikach i innych specjalistach.

Dlaczego warto korzystać z usług agencji rekrutacyjnych?

Pomimo że za usługi agencji rekrutacyjnej trzeba odpowiednio zapłacić, w dalszym ciągu jest to dla pracodawcy opłacalne. Utrzymanie odrębnego działu w firmie, zajmującego się pozyskiwaniem pracowników mogłoby generować znacznie większe koszty. W przypadku wynajęcia headhunterów z agencji możemy korzystać z ich usług w każdym wypadku, gdy zachodzi taka potrzeba. Dzięki skorzystaniu z usług agencji rekrutacyjnej oszczędza się czas, a tym samym pieniądze. W przypadku niektórych zawodów niezbędna jest wieloetapowa rekrutacja, która pochłaniałaby duże zasoby.

Z usług agencji korzystają najczęściej pracodawcy, którzy potrzebują wykwalifikowanych pracowników w bardzo krótkim czasie. Dzięki agencji mogą liczyć na znacznie szybsze znalezienie właściwych osób, niż gdyby sami zajmowali się rekrutacją.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z antal.pl