Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Na czym polega karta kredytowa w praktyce? Zasady korzystania

karta kredytowa
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Czym w praktyce jest karta kredytowa? Jak w bezpieczny sposób z niej korzystać? Co zrobić, aby uniknąć płacenia odsetek? W artykule odpowiemy na te i inne pytania dotyczące kredytu na karcie.

Jak wskazują dane udostępnione przez PRNews – na koniec ubiegłego roku Polacy mieli w swoich portfelach 5,6 mln kart kredytowych. Czym jest w praktyce karta kredytowa i jak bezpiecznie z niej korzystać?

Na czym polega karta kredytowa?

Karta kredytowa to szczególny rodzaj kredytu bankowego. W przeciwieństwie do kredytów ratalnych wypłacanych na rachunek bankowy kredytobiorcy i spłacanych w miesięcznych ratach przybiera formę limitu środków. To, ile wyniesie jego wysokość, zależy od Twojej zdolności kredytowej, którą bank oceni na podstawie danych zawartych we wniosku o kartę oraz w dodatkowych dokumentach, np. zaświadczeniu o wysokości i źródle dochodów lub wyciągu z konta. Korzystając z karty kredytowej, wydajesz więc nie własne pieniądze, lecz pieniądze banku.

Dlaczego warto sięgnąć po kartę kredytową?

Karta kredytowa to użyteczne narzędzie, które pomoże Ci zachować poczucie finansowego bezpieczeństwa. W obliczu nieprzewidzianych wydatków oraz kosztów, których nie jesteś w stanie sfinansować z bieżących środków, dodatkowe pieniądze będą na wyciągnięcie ręki – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez konieczności składania dodatkowych wniosków o kredyt i oczekiwania na decyzję banku. To jednak nie wszystko. Jeśli spłacisz całe widniejące na wyciągu zadłużenie w trakcie trwania tzw. okresu bezodsetkowego (w zależności od banku trwa on od 46 do 54 dni) nie zapłacisz odsetek. W takich okolicznościach kredyt na karcie stanie się więc jednym z najtańszych i co za tym idzie – najbardziej opłacalnych kredytów na rynku.

Jak korzystać z karty kredytowej na co dzień?

Jak działa karta kredytowa w praktyce? Przy pomocy „plastiku” możesz finansować zarówno codzienne, drobne wydatki, jak i przedmioty i usługi o dużej wartości. Korzystając z plastiku:

  • zapłacisz za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, także za granicą;
  • opłacisz usługę, np. wizytę u dentysty czy fryzjera (oczywiście pod warunkiem, że usługodawca korzysta z terminala płatniczego);
  • zarezerwujesz nocleg w hotelu;
  • kupisz bilet na pociąg lub samolot;
  • wypożyczysz auto w wypożyczalni samochodów (w większości wypożyczalni posiadanie karty kredytowej jest niezbędnym warunkiem wypożyczenia auta).

Niektóre banki umożliwiają także wykonanie przelewu z karty kredytowej lub wypłatę środków z bankomatu. Obie usługi są z reguły obarczone prowizją, dlatego warto korzystać z nich jedynie w ostateczności.

Zasady bezpiecznego korzystania z karty kredytowej

Nieodpowiedzialne korzystanie z karty kredytowej może narazić Cię na stres i dodatkowe koszty. Aby ich uniknąć:

  • regularnie aktualizuj przeglądarkę internetową i program antywirusowy;
  • rób zakupy wyłącznie w sprawdzonych sklepach internetowych;
  • nie wykonuj transakcji kartą przez internet, jeśli korzystasz z ogólnodostępnych, niezabezpieczonych sieci internetowych;
  • nie podawaj nikomu kodu PIN i kodu weryfikacyjnego CVV lub CVC (w zależności od organizacji płatniczej, która wydała kartę) – trzycyfrowego numeru zabezpieczającego znajdującego się na odwrocie karty kredytowej. Wpisując kod podczas transakcji w internecie, upewnij się, że nikt nie obserwuje pulpitu Twojego komputera;
  • jeśli zgubisz kartę kredytową lub ktoś ukradnie Twój plastik, natychmiast zgłoś ten fakt w swoim banku. Możesz zrobić to, odwiedzając siedzibę lub dzwoniąc na bankową infolinię. Większość banków udostępniła specjalne numery służące wyłącznie do zastrzegania kart kredytowych i płatniczych.

Karta kredytowa to użyteczne narzędzie, które pomoże Ci skuteczniej zarządzać domowym budżetem. Pamiętaj jednak, aby korzystać z niej rozważnie i odpowiedzialnie. Choć wirtualne pieniądze wydaje się zdecydowanie lżejszą ręką niż banknoty, każdą pożyczoną od banku złotówkę będziesz musiał zwrócić.

Źródło:
https://direct.money.pl/karty-kredytowe