Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Pożyczki z Unii Europejskiej dla mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw – najważniejsze aspekty

pożyczki unijne
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Jest wiele przypadków, w których polscy mikro, mali lub średni przedsiębiorcy mogą chcieć skorzystać z pożyczek z Unii Europejskiej. Wielu z nich kontaktuje się z ekspertami z https://crbip.pl/pozyczki-unijne/ w celu konsultacji w zakresie możliwości pozyskania zewnętrznego finansowania i szybko dowiaduje się, że obecnie doskonałym rozwiązaniem są właśnie pożyczki unijne.

Jest to więc temat, który zdecydowanie warto poruszać. Wciąż są bowiem firmy, które, kiedy potrzebują pozyskać dodatkowe środki, niepotrzebnie przepłacają z powodu niewiedzy. Nie zdają sobie sprawy z tego, że dostępne są dla nich znacznie lepsze i korzystniejsze rozwiązania niż te, które jako pierwsze przyjdą im na myśl. W związku z tym zdecydowaliśmy się w tym artykule omówić najważniejsze aspekty pożyczek z Unii Europejskiej dla firm z sektora MŚP. Zapraszamy do uważnego zapoznania się ze zgromadzonymi przez na informacjami!

Na jakie pożyczki (i kwoty) mogą liczyć firmy z sektora MŚP?

Dla firm z sektora MŚP dostępne są takie pożyczki unijne, jak przykładowo pożyczka inwestycyjna, obrotowa i płynnościowa. Pierwsza z nich dotyczy realizacji różnorodnych projektów, które mają prowadzić do rozwoju firmy i wzrostu jej przychodów.

Można wśród nich wymienić budowę lub zakup nieruchomości firmowych (magazynów, biur, hal produkcyjnych), wdrożenie nowych technologii, sfinansowanie pojazdów, maszyn lub urządzeń, a także wejście w posiadanie licencji czy patentów. To oczywiście tylko kilka przykładów – możliwości jest znacznie więcej. Na tego typu cele małe i średnie przedsiębiorstwa mogą otrzymać nawet kilka milionów złotych, tak więc jest to szansa na zrealizowanie nawet najbardziej ambitnych inwestycji.

Z kolei pożyczki obrotowe i płynnościowe mają za zadanie pomóc w pokryciu bardziej bieżących wydatków, takich jak płatności dla kontrahentów, raty innych zobowiązań, opłacenie podatków i składek czy uregulowanie wynagrodzeń. Z funduszy Unii Europejskiej na tego typu cele można otrzymać nawet kilkaset tysięcy złotych.

Co sprawia, że warto brać tego typu pożyczki?

Jeśli ktoś nie miał wcześniej do czynienia z pożyczkami unijnymi, może zastanawiać się, dlaczego są one tak popularne. W końcu banki komercyjne również oferują podobne produkty finansowe, takie jak przykładowo kredyt inwestycyjny, które również charakteryzują się stosunkowo wysokimi maksymalnymi kwotami. Jest jednak jedna kluczowa różnica między tymi dwoma typami produktów finansowych, która całkowicie zmienia obraz rzeczy.

Chodzi tutaj o oprocentowanie zobowiązania, a więc aspekt, który znacząco wpływa na jego ostateczny koszt. W przypadku pożyczek unijnych jest ono znacznie niż w przypadku typowych pożyczek i kredytów dostępnych w bankach komercyjnych. W praktyce oznacza to bardzo duże oszczędności, szczególnie, jeśli mówimy o zobowiązaniach opiewających na setki tysięcy złotych czy nawet kilka milionów. Biorąc pod uwagę, że mówimy tutaj o mikro, małych i średnich przedsiębiorcach, uzyskanie sporych środków niskim kosztem może mieć ogromny pozytywny wpływ na ich dalszą działalność.