Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak rozpoznać dobrego księgowego?

pieniądze
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Zarówno rozwój wielu dziedzin gospodarki, jak również szybkie zmiany w prawie podatkowo-finansowym znacząco wpłynęły na rozwój działalności usług księgowych i doradztwa finansowego. Szacuje się, że w 2018 roku w Polsce było co najmniej 350 tysięcy aktywnych zawodowo księgowych i te liczby stale rosną. Obecnie biura, w których świadczone są tego typu usługi, można spotkać nawet w bardzo małych miejscowościach, a w dużych miastach takich jak Wrocław, księgowość jest powszechnie dostępna. Pojawia się zatem pytanie - jak wybrać księgowego, który spełni nasze oczekiwania?

Dobra księgowość - czyli jaka?

Poszukując osoby, która zajmie się naszą księgowością, należy pamiętać, że będzie ona odpowiedzialna za sprawy kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Dlatego musimy pamiętać, żeby wybrany przez nas księgowy był:

  • kontaktowy - choć może wydawać się to nieistotne, to dobry kontakt z osobą zajmującą się księgowością to podstawa - zwłaszcza, jeśli nie posiadamy kompleksowej wiedzy w zakresie dokumentacji. Dobry księgowy powinien jasno poinformować nas czego potrzebuje, w jakim terminie i dlaczego, a także o możliwych innych rozwiązaniach różnych problemów. Odpowiedzialny pracownik jest zawsze pod telefonem, gdy potrzebujemy uzyskać jakąś istotną informację.
  • terminowy - ta cecha jest niezwykle ważna, zwłaszcza przy kontaktach z urzędem skarbowym, który jak powszechnie wiadomo nie uznaje spóźnień. Dlatego do rozliczania naszej księgowości potrzebujemy osoby, która zawsze przestrzega wyznaczonych terminów - dzięki temu unikniemy wielu problemów i opóźnień.
  • zorganizowany - przy współpracy z urzędami, księgowy zawsze musi wiedzieć, gdzie należy się udać i jakie dokumenty trzeba złożyć. Wszelkie braki są bowiem niemile widziane i tworzą niepotrzebne zamieszanie i stres, których jako pracodawcy wolelibyśmy uniknąć.
  • biegły w sprawach urzędowych - dobry księgowy jest pewnego rodzaju łącznikiem między nami, a różnymi urzędami, dlatego powinien doskonale wiedzieć gdzie, kiedy i dlaczego. Co więcej, musi nieustannie się dokształcać w tym zakresie, bowiem prawo w Polsce ulega bardzo dynamicznym zmianom, z którymi księgowość musi być na bieżąco.

Mając ogromny wybór księgowych w największych polskich miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, powinniśmy pamiętać o wszystkich wyżej wymienionych cechach, które stanowią podstawę udanej i owocnej współpracy. Jako biuro rachunkowe gwarantujemy nie tylko tradycyjną obsługę, ale również rozwiązania oparte na księgowości online. Dlatego jeśli poszukujesz sprawdzonej firmy, zgłoś się do nas!