Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Pożyczka na dowód: kompendium wiedzy

budzik z monetami
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Skoro tu jesteś, to pewnie wiesz, że pożyczka na dowód to jeden z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na to, aby uzyskać pieniądze na pilne wydatki bez wychodzenia z domu. Sprawdzamy, czym są pożyczki na dowód, kto może je uzyskać oraz jak zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Co to jest pożyczka na dowód?

Pożyczka na dowód to produkt finansowy, który polega na tym, że w ramach zawartej umowy pożyczkodawca udostępnia pożyczkobiorcy daną pulę środków, a ten płaci za to konkretne odsetki, a zadłużenie musi oddać w zdefiniowanym wcześniej terminie.

Podstawą do uzyskania pożyczki na dowód jest ważny dowód osobisty wnioskodawcy.

Czy wystarczy tylko dowód osobisty?

W większości przypadków pożyczki na dowód są udzielane tylko w oparciu o dowód osobisty. Nie trzeba dostarczać żadnych dodatkowych dokumentów. Ważne jest, aby dokument należał do osoby, która składa wniosek o pożyczkę i nie upłynął mu jeszcze termin ważności.

W niektórych przypadkach do oceny zdolności do spłaty zobowiązania analitycy pożyczkodawcy będą potrzebowali dodatkowych potwierdzeń. Wtedy zostaniesz o tym poinformowany i trzeba będzie uzupełnić nimi wniosek.

Czy pożyczka na dowód to pożyczka dla każdego?

Aby uzyskać pożyczkę na dowód, trzeba spełnić kilka warunków:

 • być w odpowiednim wieku (każdy pożyczkodawca sam ustala limity, ale zazwyczaj trzeba mieć od 18 lat do 70 – 80 lat),
 • posiadać stałe, udokumentowane dochody (nie muszą pochodzić z umowy o pracę, może być również umowa zlecenie, umowa o dzieło, emerytura czy renta),
 • mieć polskie obywatelstwo i na stałe mieszkać na terenie Polski,
 • nie być wpisanym do rejestru dłużników,
 • posiadać własne konto bankowe,
 • posiadać zdolność do spłaty pożyczki, czyli po odjęciu obecnych miesięcznych zobowiązań dochody muszą wystarczać na utrzymanie i spłatę kolejnej raty.

Jeżeli więc spełnia się powyższe warunki, to pożyczkę na dowód może wziąć każdy.

Czy pożyczka na dowód to pożyczka dla młodych?

Jak wspomnieliśmy wyżej, jednym z kryteriów, które trzeba spełnić, aby pożyczka na dowód mogła zostać udzielona, jest wiek. Minimalnie trzeba mieć 18 lat, choć zdarzają się firmy, które rozpatrują tylko wnioski osób, które skończyły 19 – 21 lat.

Jak najbardziej więc pożyczki na dowód to produkty dla młodych osób, choć trzeba znaleźć podmiot, w którym spełnia się minimalne kryteriów wiekowe.

Ważne również jest, że osoby, które są na początku swojej kariery zawodowej, często nie mają umowy o pracę. Jednak można starać się o pożyczkę na dowód również wtedy, gdy Twoje dochody wynikają z umowy cywilnoprawnej.

Czy pożyczka na dowód to pożyczka dla emerytura i rencisty?

Emeryci i renciści to pożądani klienci firm pożyczkowych, bo posiadają oni stałe źródło dochodu i jest naprawdę niskie ryzyko tego, że zostanie im ono odebrane (a np. z pracy zawsze można zostać zwolnionym).

Dlatego pożyczka na dowód to dobry produkt również dla osób starszych, które są poniżej maksymalnej granicy wieku danego pożyczkodawcy. Warto również pamiętać, że do uzyskania takiego finansowania potrzebne jest konto bankowe, które nie każdy senior ma.

W tym jednak rola bliskich emerytów i rencistów, aby pomóc założyć im taki rachunek i wytłumaczyć wszystkie bankowe zawiłości.

Kiedy pożyczka na dowód się sprawdzi?

Pożyczka na dowód sprawdzi się we wszystkich przypadkach, kiedy pilnie potrzebujesz dodatkowych środków, a z bieżących dochodów nie jesteś w stanie wygospodarować większej sumy na remont, leczenie, naprawę sprzętów czy wakacyjny wyjazd.

Pożyczki na dowód są udzielane szybko i bez wychodzenia z domu. Pamiętaj jednak, że podstawą bezpiecznego pożyczania jest to, aby później mieć z czego spłacić zadłużenie. Jeżeli nie masz stabilnych dochodów, to nie ma sensu składać wniosku.

Kiedy lepiej nie brać pożyczki?

Pożyczki na dowód lepiej nie brać wtedy, gdy już teraz wiesz, że nie będziesz miał jej z czego spłacić. Jeżeli nie masz stałych dochodów, nie radzisz sobie ze spłatą obecnych zobowiązań albo jesteś wpisany do rejestru dłużników, to wtedy lepiej zrezygnować ze swoich planów.

Weź również pod uwagę fakt, żeby mierzyć siły na zamiary, czyli nie brać najwyższej dostępnej kwoty, którą oferuje Ci pożyczkodawca, ale tę, którą realnie możesz oddać w terminie.

Czy można wziąć pożyczkę na czyjś dowód?

Na szczęście pożyczki na dowód są udzielane tylko na podstawie własnego dokumentu wnioskodawcy. Jest to o tyle ważne, że wiele osób obawia się, że gdy ich dowód zostanie zgubiony lub skradziony, to do momentu jego zastrzeżenia, oszust może wziąć pożyczkę na ich dane.

Jest to jednak niemożliwe, bo podstawą weryfikacji tożsamości przy pożyczce na dowód jest przelew weryfikacyjny. Polega on na tym, że ze swojego rachunku bankowego przelewasz złotówkę lub grosz na rachunek wskazany przez pożyczkodawcę. Kwota jest później zwracana, bo chodzi tylko o to, aby sprawdzić, czy dane nadawcy przelewu zgadzają się z tymi podanymi we wniosku o pożyczkę.

Jeżeli ktoś ukradłby Ci dowód i chciałby złożyć wniosek na Twoje dane, to musiałby mieć również dostęp do Twojego konta bankowego. Trzeba jednak uważać i nie nosić przy sobie (np. w portfelu) karteczki z danymi do logowania do swojej bankowości internetowej.

Gdyby Twój portfel został zgubiony lub skradziony, to oszust ma wszystkie Twoje dane podane na tacy i rzeczywiście mógłby wyłudzić na nie pożyczkę.

Co się składa na koszt pożyczki?

Koszt pożyczki na dowód głównie zależy od pożyczonej kwoty i okresu spłaty. Im więcej pożyczysz i im dłużej korzystasz z udostępnionych środków, tym suma do zapłaty będzie wyższa.

Jednak koszt pożyczki to również element walki konkurencyjnej pomiędzy firmami pozabankowymi – niektóre pożyczają drożej, inne taniej. Dlatego warto porównywać oferty.

Na koszt pożyczki najczęściej składają się: odsetki i prowizja lub opłata przygotowawcza (za rozpatrzenie wniosku).

Zwiększ swoje szanse na otrzymanie pożyczki - 4 rady

Jest kilka sposobów na to, aby zwiększyć szansę na przyznanie pożyczki na dowód. Sprawdź, co możesz zrobić, aby Twój wniosek został rozpatrzony pozytywnie!

 1. Pozbądź się ciążących zobowiązań – jeżeli zostało Ci kilka ostatnich rat do całkowitej spłaty kredytu gotówkowego czy pożyczki, to warto oddać je przed złożeniem wniosku.
 2. Zrezygnuj z karty kredytowej lub limitu w koncie – nawet jeśli nie korzystasz z tych produktów, to pożyczkodawca traktuje je jako Twoje miesięczne zobowiązania, bo teoretycznie możesz się nimi wspomóc.
 3. Znajdź dorywczą pracę – im wyższe dochody, tym większa szansa na uzyskanie pożyczki. Dlatego zastanów się, czy w Twojej sytuacji można poszukać dodatkowego źródła zatrudnienia, np. na popołudnia czy weekendy.
 4. Przez 30 dni powstrzymaj się od składania wniosków o produkty kredytowe – każde takie zapytanie wiąże się z wysłaniem zapytania do bazy BIK. Zbyt duża liczba zapytań składanych w krótkim czasie obciąży Twoją zdolność kredytową.

Pożyczka na dowód a zdolność kredytowa

Pożyczka na dowód, jak każdy produkt kredytowy, wpływa na zdolność kredytową. Jeżeli będziesz spłacać ją w terminie to wpływa pozytywnie na budowanie Twojej historii kredytowej.

Jeśli jednak dopuścisz się opóźnień, to kolejny bank czy firma pożyczkowa z dużym prawdopodobieństwem odrzucą Twoje wnioski w przyszłości, bo w ich oczach będziesz nierzetelnym płatnikiem.

Pożyczka na dowód a bazy dłużników

W przypadku poważnych zaległości w spłacie pożyczki na dowód można trafić do bazy dłużników. A to z kolei zamyka Ci drogę do wzięcia kredytu w banku lub pożyczki w sektorze pozabankowym aż do momentu, gdy wpis zostanie usunięty. Właśnie dlatego w trosce o swoją sytuację finansową, trzeba pożyczać odpowiedzialnie, aby nie narażać się na takie kłopoty.

Jak odpowiedzialnie wziąć pożyczkę?

Są trzy najważniejsze zasady, do których jeśli się zastosujesz, to pożyczka na dowód naprawdę Ci pomoże, a nie wpędzi w finansowe tarapaty.

 1. Pożycz tylko tyle, ile będziesz w stanie spłacić.
 2. Sprawdź wiarygodność pożyczkodawcy (czytając opinię, sprawdzając rejestr prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego, zadając pytania o niejasności w umowie).
 3. Spłatę rat traktuj jako swój priorytet (dlatego zaraz po tym, jak otrzymasz wypłatę, staraj się przelać ratę, a dopiero później wydawaj środki na pozostałe potrzeby).
 4. Wnikliwie i na spokojnie przeczytaj umowę (w razie wątpliwości skonsultuj się z prawnikiem).