Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego wybór dozowników do firmy jest taki ważny?

dozownik mydła
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Będąc właścicielem firmy odpowiadasz za zapewnienie zatrudnionym pracownikom optymalnych warunków – również pod względem czystości i higieny w miejscu pracy. Z pomocą przychodzą producenci oferujący nowoczesne urządzenia – w tym atrakcyjne dozowniki na papier czy mydło. Dlaczego warto zamienić klasyczne rozwiązania na nowoczesny sprzęt? Odpowiadamy w poniższym wpisie.

Stosowanie dozowników – zalety

Argumentów, dla których warto stosować dozownik, na przykład do mydła w płynie/pianie, podajniki do ręczników papierowych czy płynu/żelu do dezynfekcji, jest wiele. Oprócz tak podstawowych, jak utrzymanie sterylnej czystości, na uwagę zasługuje też usprawnienie pracy serwisu sprzątającego oraz poczynienie sporych oszczędności. 

Dozownik czy podajnik, jak sama nazwa wskazuje, dozuje ilość produktu optymalną do umycia rąk czy ich osuszenia. Dzięki temu przedsiębiorstwo może zaoszczędzić na środkach czystości, a to w skali roku często daje naprawdę pokaźną sumę. Jeśli chodzi natomiast o samo utrzymanie higieny, warto wspomnieć, że automatyczny dozownik znacznie eliminuje przenoszenie bakterii czy wirusów, co szczególnie w tych czasach jest wyjątkowo ważną zaletą. Nawet ten uruchamiany na przykład za pomocą łokcia jest skutecznym narzędziem w dążeniu do utrzymania wysokiej higieny w miejscu pracy. Pracownicy doceniają możliwość korzystania z urządzeń podających płyny, czy papier w bezpieczny w higieniczny sposób.   

Ważną zaletą podajników jest ich wydajność. Sam dozownik może kosztować dużo więcej niż klasyczny płyn w plastikowym opakowaniu, ale inwestycja szybko się zwróci. Wsad do podajnika można zakupić w dużych opakowaniach, które są bardziej ekonomiczną opcją niż ciągła wymiana jednorazówek. Co więcej – tego typu rozwiązanie jest z pewnością bardziej ekologiczne. Producenci proponujący swoje rozwiązania czasem w ramach promocji proponują zakup większej ilości produktu przekazując dozowniki za symboliczna złotówkę.

Rodzaje dozowników na mydło

Jaki dozownik wybrać? Istnieje kilka rodzajów dozowników na mydło w płynie czy piance. Wśród nich wyróżnia się:

  1. Nablatowe – można je wkomponować w blat, co okazuje się bardzo estetycznym rozwiązaniem idealnym do prestiżowych miejsc.
  2. Wiszące (z przyciskiem, automatyczne z czujnikiem) – jeden z najpopularniejszych typów.
  3. Stojące – doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości przytwierdzenia do ściany czy blatu.
  4. Łokciowe – wykorzystywane bardzo często w obiektach medycznych, umożliwiają szybką aplikację wybranej ilości preparatu.

Czym kierować się przy wyborze dozownika na mydło?

Producenci oferują szeroką gamę swoich produktów, różniących się przede wszystkim ceną, a także bezpośrednio związaną z nią jakością. Im bardziej zaawansowane funkcje oferuje urządzenie, tym kosz tego zakupu zazwyczaj jest wyższy.

Najbardziej funkcjonalny i higieniczny okazuje się dozownik do mydła wiszący. Największą ochronę przed przenoszeniem zanieczyszczeń jest model bezdotykowy, automatyczny. Możemy również zdecydować się na przykład na dozownik łokciowy. Przy obecnym reżimie sanitarnym, to bardzo ważne.

Jaki dozownik do mydła wybrać?

Wybór podajnika powinien być uzależniony od trybu pracy oraz warunków i zasad panujących w firmie. W przypadku firmy produkcyjnej należy zwrócić uwagę na to, by podajnik miał duży pojemnik na mydło, duży przycisk do uwalniania preparatu, był solidny i łatwy w czyszczeniu. Na produkcji zatrudnianych jest wiele osób, często w systemie trzyzmianowym, dlatego dozowniki do toalety publicznej powinny być dopasowane do natężenia ruchu oraz do ilości umywalek.

Zapewnienie środków czystości jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Aby nie narażać się na częste koszty wymiany dozowników na mydło, dobrze jest zakupić dozownik lepszej jakości, najlepiej ze stali nierdzewnej. Taki, który nie kapie i z okienkiem, które pokaże, ile mydła zostało w dozowniku. Najpopularniejsze są dozowniki na mydło dolewane. Kanistry z mydłem zazwyczaj mają pojemność 5 litrów. W przypadku takiego rozwiązania musimy pamiętać o zachowaniu higieny takich opakowań.  Dobrze sprawdzą się również dozowniki automatyczne z czujnikiem ruchu lub dozowniki łokciowe (stosowane na przykład w szpitalach czy gastronomii).

W przypadku pracowników biurowych możemy pozwolić sobie na dozownik bardziej estetyczny, ale również bardzo funkcjonalny. Pojemność dozowników jest zazwyczaj mniejsza, a preparaty występują w jednorazowych butelkach. Wkłady mają natomiast pojemność od ok. 500 ml do 1 litra.

Dzięki zastosowaniu dobrej jakości dozowników do mydła zyskamy trwały produkt, wygodny w użyciu, zapewniający higienę, czystość a w perspektywie czasu znaczne oszczędności.

Nie zaleca się adoptowania podajników na mydło jako podajników do płynu/ żelu dezynfekującego, ponieważ “porcja”  mydła zazwyczaj jest znacznie większa niż żelu antybakteryjnego, co wiąże się ze znacznym wzrostem kosztów pracodawcy.