Kupno i sprzedaż nieruchomości to jedne z poważniejszych transakcji, w których obraca się zazwyczaj sporymi sumami. Takie sytuacje są ponadto obarczone dużym ryzykiem, bo gdy w grę wchodzą duże pieniądze, zawsze znajdzie się ktoś skłonny do nieuczciwości. Dlatego też prawo ustanowiło sposób, w jaki przenosi się własność z jednej nieruchomości na drugą. Jaka rolę w takich transakcjach pełni osoba notariusza?
Przeniesienie własności nieruchomości
Przeniesienie własności nieruchomości, czyli mówiąc prosto – kupno i sprzedaż, według prawa można przeprowadzić wyłącznie przy pomocy umowy, jaką jest akt notarialny. Dotyczy to zarówno umowy przyrzeczonej, jak i tych, które zawarte zostały po umowie przedwstępnej.
W związku z tym każdy dokument sporządzony przy okazji kupna i sprzedaży nieruchomości bezwzględnie powinien być wykonany przez notariusza w miejscach takich, jak Kancelaria Notarialna Agnieszka Bunkowska. Osoba notariusza jest w tym przypadku gwarantem, że wszystko przebiega zgodnie z prawem, a interesy stron transakcji są odpowiednio zabezpieczone.
Z powyższego wynika, że rolą notariusza w przypadku transakcji kupna i sprzedaży nieruchomości jest poprawnie sporządzenie aktu notarialnego w ten sposób, aby wszystkie kwestie formalne były dopełnione. Obowiązkiem notariusza jest takie dopilnowanie treści aktu notarialnego, aby transakcja odbyła się zgodnie z przepisami prawa.
Notariusz gwarantem legalności umowy
Notariusz to urzędnik państwowy, dlatego też sporządzone przez niego dokumenty akty notarialne mają status urzędowych. Taki stan rzeczy ma swój sens szczególnie przy ewentualnym procesie dowodowym. Wtedy takie dokumenty posiadają większą moc i są praktycznie nie do podważenia. Z tego wynika, że forma aktu notarialnego jest gwarancją ważności umowy.
Rola notariusza przy transakcjach kupna i sprzedaży nie ogranicza się jedynie do napisania umowy. Urzędnik ten oprócz wykonywania takich czynności, jak sporządzanie aktów notarialnych, dodatkowo czuwa nad przebiegiem procesów dotyczących transakcji, aż do momentu złożenia podpisów przez strony.
Przed samym sporządzeniem aktu notarialnego notariusz jest zobowiązany zapoznać się ze wszystkim dokumentami dotyczącymi transakcji. Może to być zarówno umowa przedwstępna, jak i poprzedni akt własności albo wypisy z ksiąg wieczystych. Dopiero gdy nie będzie żadnych wątpliwości, notariusz może przystąpić do sporządzenia aktu notarialnego. Przy tej czynności musi on upewnić się, czy strony umowy dokładnie rozumieją wszystkie aspekty w niej zawarte.