Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Szkolenia BHP online

Szkolenie online
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Bezpieczeństwo i higiena pracy, zwane w skrócie BHP, to zespół norm i przepisów określających, jak powinna przebiegać praca, aby jej warunki były jak najlepsze dla zdrowia i życia pracownika. Nie ma możliwości dopuszczenia do pracy osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, która nie przeszła szkolenia BHP.

Bezpieczeństwo i higiena pracy obejmuje ochronę przed wypadkami w miejscu pracy, edukację w zakresie ergonomii w celu zapobiegania urazom związanym z nieprawidłowym przygotowaniem miejsca pracy (lub innym problemom fizycznym); środki zapobiegawcze, takie jak noszenie sprawdzonego sprzętu ochronnego odpowiedniego do aktualnie wykonywanych zadań. Pracowników zachęca się także do robienia regularnych przerw na odpoczynek podczas długich prac, aby ich organizmy nie były zbytnio zużyte lub przemęczone, co może prowadzić do łatwiejszych urazów. Obejmuje to także wszystkie procesy związane ze stanowiskiem pracy, obsługą narzędzi oraz instrukcjami przeciwpożarowymi.

Czy szkolenia są konieczne?

Nie ma wątpliwości, że szkolenia BHP są konieczne – pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby, która ich nie przeszła. Wiadomo, że ich przeprowadzenie nie zawsze jest łatwe, ale z pomocą przychodzą na przykład kursy BHP przez internet.

Kursy BHP online

W dzisiejszych czasach wiele kwestii przenosi się do sieci. Możemy w niej robić zakupy, za jej pomocą pracować, załatwiać sprawy urzędowe itd. – a to wszystko bez wychodzenia z domu. Dlatego jeśli tylko coś da się przenieść online, zazwyczaj jest to robione. Nie inaczej jest w przypadku BHP. Szkolenie BHP online są coraz popularniejsze, szczególnie w czasach pandemii.

Warto wspomnieć, że do tej pory szkolenia online były przeprowadzane w jednym wydatku – szkoleń okresowych. Jednakże w czasie pandemii przepisy się zmieniły i póki co można przeprowadzać online każde z nich.

Jednak należy mieć świadomość, że niektóre osoby muszą stawić się osobiście na szkolenie i są to między innymi uczniowie i studenci odbywający praktyki, pracownicy na stanowiskach robotniczych czy pracujący z niebezpiecznymi substancjami. 

Szkolenia BHP online są o tyle wygodniejszą wersją, że pracownicy mogą je wykonać w domu. Jest to ułatwienie dla pracowników zdalnych. Od kiedy zaczęła się pandemia wielu pracowników zaczęło pracę zdalną – niektórzy od dwóch lat nie byli w biurze. W związku z tym zdarza się bardzo często, że pracujemy z domów dla firm z zupełnie innego miejsca w kraju. W takim przypadku kurs BHP w internecie jest świetny, by zaoszczędzić czas, który pracownik poświęciłby na dojazd. 

Z kolei przeprowadzanie szkoleń okresowych online ma sens o tyle, że służą one przypomnieniu i zaktualizowaniu wiedzy. Dlatego też zdecydowanie wystarczą zajęcia w sieci.

Dzisiaj te szkolenia są naprawdę bardzo profesjonalne, często zawierają także kursy pierwszej pomocy czy przeciwpożarowe. Oczywiście w pewnych przypadkach prócz poznania teorii przydałaby się praktyka, jednakże wiedza przekazywana w tej formie także jest bardzo rzetelna. Jeśli więc preferujesz taką formę, na pewno znajdziesz coś dla siebie.