Różne firmy to różne stanowiska, zarówno pod względem obowiązków, jak i wymagań oraz nazewnictwa. Pracownicy mogą wykonywać te same zadania, jednak nazwy ich pozycji będą się od siebie różnić. Działa to również w drugą stronę, kiedy to nazewnictwo jest identyczne, jednak zakres obowiązków nie będzie taki sam. Jest to normalna sytuacja, z którą każdy z nas ma do czynienia na co dzień. Czy może to powodować problemy? Okazuje się, że tak. W przypadku chęci porównania się do stawek z Raportów Płacowych i sprawdzenia, czy wynagrodzenia naszych pracowników są na poziomie rynkowym, takie różnice mogą znacząco zaburzyć naszą analizę.
Czym jest mapowanie stanowisk?
Określenie „mapowanie stanowisk” brzmi nieco skomplikowanie. Jednak nie ma się czego obawiać! Mówiąc najprościej – działanie to polega na dopasowaniu stanowisk w firmie biorącej udział w badaniu wynagrodzeń do stanowisk, które są prezentowane w Raporcie Płacowym. Samo mapowanie sprowadza się do udzielenia odpowiedzi na odpowiednio dobrane pytania, dzięki czemu dostajemy dane o ścieżce (np. specjalista, robotnik, dyrektor funkcjonalny) oraz poziomie danego stanowiska. Aby jeszcze bardziej usprawnić ten proces, firma manaHR stworzyła specjalną platformę online. Dzięki temu mapowanie jest łatwiejsze i szybsze – platforma umożliwia m.in. grupowe mapowanie, co jest szczególnie przydatne w przypadku organizacji z dużą liczbą powtarzalnych stanowisk. Na zakończenie przeprowadzana jest weryfikacja, mająca na celu sprawdzenie, czy mapowanie właściwie odzwierciedla strukturę, która obowiązuje w firmie.
Jak się przygotować do badania?
Wiemy już, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Aby jeszcze bardziej ułatwić zrozumienie całego procesu, zapoznajmy się z radami dotyczącymi tego, w jaki sposób poprawnie przeprowadzić mapowanie stanowisk.
Po pierwsze – należy dobrze poznać samą metodę oraz narzędzia do mapowania. Szczególną uwagę warto zwrócić na przejrzystość metody i czas potrzebny do wzięcia udziału w badaniu, a także uzyskane w wyniku mapowania efekty, tj. szczegółowość wyników i możliwość porównania wynagrodzeń do rynku. W firmie manaHR Uczestnik poznaje najważniejsze etapy oraz samą platformę jeszcze przed podjęciem decyzji o udziale w badaniu (czyli dzieje się to podczas pierwszego spotkania z konsultantem). A po zakończonym mapowaniu ma również możliwość sprawdzić procent dopasowania stanowisk w swojej firmie do tych, które występują w tworzonych przez manaHR Raportach Płacowych, co znacznie ułatwia wybór odpowiedniego Raportu.
Po drugie – od samego początku w proces mapowania warto zaangażować osobę lub osoby, które mają największą wiedzę o stanowiskach występujących w organizacji. Ta wiedza często jest rozproszona, jednak zazwyczaj tym zadaniem zajmuje się ktoś z działu HR. W trakcie samego badania oraz po jego zakończeniu należy też zadbać o prawidłową komunikację ze wszystkimi zainteresowanymi. Chodzi tu nie tylko o zarząd czy managerów, lecz czasem również o pracowników i partnera społecznego (jeżeli występuje).
Ponadto sugerujemy, by przed przystąpieniem do działania dokładnie zapoznać się z kryteriami mapowania. Pozwoli to uniknąć intuicyjnego działania. Przykładowo: możemy błędnie zakładać, że skoro mamy do czynienia z pracownikiem fizycznym, to na pewno będzie miał on najwyższy poziom wysiłku fizycznego. W rzeczywistości wcale nie musi tak być. By zminimalizować ryzyko popełniania takich błędów, firma manaHR zapewnia stałą i kompleksową opiekę konsultanta, który najpierw przeprowadza szkolenie z procesu mapowania (na którym dokładnie omawiane są wszystkie kryteria), a następnie – w czasie kolejnego spotkania – dokonuje weryfikacji mapowań.
Ostatnie, o czym konieczne należy pamiętać, to świadomość, że mapujemy stanowiska, a nie osoby. Może nas kusić, żeby daną pozycję ocenić przed pryzmat konkretnego pracownika, np. osoba X wykonuje czynności Y – jest to jednak wyjątek w firmie i te zadania nie należą do jej podstawowych obowiązków. Koniecznie więc zachowajmy obiektywizm i skupmy się na wymaganiach oraz zakresie zadań i warunkach pracy dotyczących danego stanowiska.
Co daje dobrze przeprowadzony proces mapowania?
Rzetelnie wykonane mapowanie stanowisk da nam pewność, że osoba pracująca na danym stanowisku ma taką samą odpowiedzialność i zadania, jak wynika to z przypisanej w Raporcie Płacowym nazwy oraz poziomu. A realne odniesienie do stawek obowiązujących na rynku pozwoli z kolei na przeprowadzenie analizy, wyciągnięcie wniosków i wprowadzenie ich w życie. Dane pozyskane dzięki porównaniu się do rynku przydadzą się również do podejmowania decyzji dotyczących podwyżek oraz do prowadzenia rekrutacji pracowników (ustalenie widełek płacowych). Mapowanie pozwala też spojrzeć na organizację z „lotu ptaka” i bywa impulsem do zmian w jej strukturze. Widzimy więc, że ten proces może mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie organizacji w obszarach związanych z działem finansów i zarządzania zasobami ludzkimi.