Scrum to specyficzne, zwinne podejście do tworzenia nowych produktów, ale i usług. Coraz więcej software house’ów stosuje tę metodę w swojej pracy. Z tym wiąże się również stanowisko Scrum Mastera. Czym zajmuje się taka osoba? Jak nią zostać? Na jaką pensję może liczyć taki specjalista?
Termin Scrum pojawił się po raz pierwszy w artykule Harvard Business Review z 1986 roku, a użyli go Hirotaka Takeuchi i Ikujiro Nonaka. To zupełnie nowe podejście do rozwijania produktu komercyjnego, które pozwala jednocześnie zwiększyć tempo prac i zachować ich dużą elastyczność. Jednym ze stanowisk związanych z tym systemem pracy jest Scrum Master.
Jakie są obowiązki Scrum Mastera?
Tak naprawdę zakres obowiązków Scrum Mastera zależy od specyfiki danego projektu i od tego, jakie potrzeby ma konkretny zespół pracujący nad tym projektem. Obowiązki mogą zatem nieznacznie się zmieniać, raz będą węższe, raz szersze. Elastyczność w Scrum jest jednak kluczowa. Na pewno zadaniem Scrum Mastera jest wspieranie zespołu na każdym etapie pracy, jak również wspieranie Product Ownera. Scrum Master powinien czuwać nad wdrażaniem i stosowaniem zwinnych praktyk w procesie wytwarzania oprogramowania i nad właściwym stosowaniem zasad Scrum w zespole. Ważnym zadaniem jest kontrolowanie pracy specjalistów zatrudnionych przy projekcie, ale także rozwijanie ich potencjału oraz efektywności. Strona edukacyjna jest bowiem bardzo istotna w obowiązkach Scrum Mastera.
Jak zostać Scrum Masterem?
Aby wykonywać pracę Scrum Mastera, potrzebna jest bardzo dobra wiedza na temat wytwarzania oprogramowania, ale i stosowania zasad zwinnych w takim procesie. Przyda się na pewno certyfikat Scrum (np. PSM I, a najlepiej PSM III). Na takim stanowisku ważne jest doświadczenie. Warto zatem brać udział w różnych agile’owych meet-upach i konferencjach, odbywać staże i po prostu uczyć się w zespołach scrumowych praktyki w pracy zwinnymi metodami. Do tego warto rozwijać kompetencje miękkie i szlifować język angielski.
Ile zarabia Scrum Master?
Z pewnością doświadczony Scrum Master nie może narzekać na swoje wynagrodzenie. Średnia pensja na tym stanowisku to nawet 11,3 tys. zł brutto, chociaż w rzeczywistości wielu takich specjalistów zarabia powyżej 14 tys. zł brutto. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego pracodawcy i projektu, przy którym pracuje Scrum Master.
Scrum to nowe podejście do produkcji oprogramowania i nowy styl pracy. Aby jednak zespół mógł sprawnie korzystać z zasad tej metody, potrzebny jest doświadczony Scrum Master. To osoba często poszukiwana w branży IT.