Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wynajmujesz mieszkanie? Dowiedz się, jak je ubezpieczyć

mieszkanie
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Wynajmowanie mieszkań osobom trzecim staje się coraz popularniejszym sposobem na zarobek, ale i lokowanie kapitału. Nic w tym dziwnego - wobec niskich stóp procentowych i niewielu pewnych metod na dochód pasywny taka postawa ma uzasadnienie. Właściciele mieszkań muszą jednak chronić swój majątek przed zniszczeniem i dodatkowymi kosztami, co mogą zrobić dzięki konkretnym produktom ubezpieczeniowym.

Jak ubezpieczyć mieszkanie?

Każdy właściciel mieszkania lub innej nieruchomości powinien zwrócić uwagę na polisę majątkową. Dlaczego? To jedyny sposób na uzyskanie odszkodowania w sytuacji, w której powstała szkoda na majątku. Aby wybrać odpowiednią ofertę, należy zwrócić uwagę na przedmiot oraz zakres ubezpieczenia. Przedmiotem umowy będzie oczywiście mieszkanie, niemniej może to dotyczyć wyłączenie elementów stałych (murów, okien, drzwi, armatury itp.) lub dodatkowo tak zwanego mienia ruchomego, czyli mebli, sprzętu elektronicznego, AGD, RTV. Oczywiście jest to możliwe tylko wówczas, kiedy jako właściciele faktycznie zapewniamy taki sprzęt. W przeciwnym razie to lokatorzy mogą ubezpieczyć swój majątek ruchomy, co umożliwia kilka towarzystw ubezpieczeniowych.

Drugą istotną kwestią jest zakres ubezpieczenia. Tu musimy wziąć pod uwagę, iż istnieje ryzyko, że mieszkanie zostanie zalane, wybuchnie w nim pożar lub dojdzie do zwarcia instalacji elektrycznej. Dlatego wszystkie te zdarzenia muszą znaleźć się w zakresie wybranego ubezpieczenia. Pozwoli to w razie nieszczęścia uzyskać środki na odnowę lokalu i zakup potrzebnego sprzętu, aby wynajem był nadal możliwy. W przypadku mieszkania katastrofy naturalne rzadziej dają się we znaki (np. działanie mrozu czy wiatru), ale już np. kradzież czy włamanie mogą się zdarzyć. Od tych zdarzeń również warto się ubezpieczyć.

Dobrym rozwiązaniem jest również inwestycja w OC w życiu prywatnym. Uchroni nas ono przed kosztami, gdy np. w pustym mieszkaniu dojdzie do awarii kanalizacji, co będzie skutkowało zalaniem sąsiadów. Ich roszczenia zostaną pokryte z OC do wysokości sumy ubezpieczenia, a my nie będziemy musieli się martwić koniecznością wypłacenia dużego odszkodowania.

Ile kosztuje polisa majątkowa?

Wysokość składki ubezpieczeniowej w kontekście mieszkania jest przede wszystkim uzależnione od jego wartości. Im wyższa wartość, tym wyższa suma ubezpieczenia i co za tym idzie, rośnie również składka. Ponadto jej wysokość mogą podnieść dodatkowe usługi, takie jak na przykład domowy assistance. Ubezpieczyciele inaczej również oceniają ryzyko w wypadku mieszkań, które są przeznaczone na wynajem. Najczęściej jednak, w zależności od sumy ubezpieczenia i zakresu polisy, możemy spodziewać się składki w wysokości od kilkuset do tysiąca złotych. Da nam to ochronę przez 12 miesięcy.

Chcesz wybrać najtańsze rozwiązanie, które jednocześnie zapewni Ci maksymalną ochronę? Zapraszamy do biura Eurofinance w Bemowie https://eurofinance.info.pl/ubezpieczenie-majatkowe-warszawa-bemowo/?utm_campaign=seo. Znajdziesz tu nie tylko specjalistów, którzy doradzą w sprawach ubezpieczeniowych, ale również otrzymasz idealną ofertę spośród propozycji kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, z którymi współpracujemy. Nie zwlekaj, zadbaj o swój majątek już dziś.