Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Papierowy biznes, czyli sens i wartość skupowanej makulatury

makulatura
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Segregacja odpadów ma jak największy sens, gdyż dzięki tejże selekcji uchronić można mnóstwo surowców przed bezpowrotną ich utratą. Z makulatury pozyskać można kolejne pełnowartościowe produkty, które znakomicie pełnią swoje funkcje przez następne lata. Nic więc dziwnego, że skupy makulatury funkcjonują na wysokich obrotach i z chęcią przyjmują surowce od klientów przemysłowych, którzy oferuj a ogromne nakłady papieru i tektury.

Czym tak właściwie jest makulatura i skąd się bierze?

Choć wielu wydaje się, że makulatura jest to każdy papierowy odpad, to sytuacja ta jest znacznie ściślej usystematyzowana. A zatem co to jest makulatura? Są to już niepotrzebne lub zniszczone wyroby papiernicze wszelkiego typu. Muszą one spełniać warunek, który wymaga, by odpady nadal nadawały się bezpośrednio do wtórnego wykorzystania. Powinny wobec tego być możliwie jak najczystsze, gdy wszelkie zabrudzenia wpłyną na jakość produktu i sam proces produkcji; dokłada to także pracy osobom sortującym makulaturę. Recykling makulatury polega na przerobieniu dostarczonego papieru w innych celach, niż pierwotnie miały pełnić. Spora część surowca wykorzystywana jest do produkcji nowego papieru, który jednak nosi znamiona świadczące o powtórnym odzyskaniu.

Skup makulatury ma sens zwłaszcza w kontekście klientów przemysłowych. Spora część dostarczanego do skupu zbędnego surowca pochodzi z przedsiębiorstw drukarsko-papierniczych i introligatorskich, które zbierają fragmenty wykorzystanych arkuszy lub pozostające po produkcji ścinki. Równie popularna jest utylizacja zdezaktualizowanych i nieaktualnych egzemplarzy ze zbirów bibliotek. Podobnie wycofany nakład w wydawnictwie literackim trafia pod strzechy składów makulatury.

Makulatura cena i wysokość podatku VAT na ten rok

Wykorzystywana współcześnie makulatura dzięki statusowi produktu wtórnego ceniona jest na całym świecie. Choć dotychczas produkowano z niej jedynie papier pakowny, to teraz jest głównym ''składnikiem'' wielu toreb na zakupy, papieru toaletowego, kolorowanek dla dzieci i tektury falistej. Nic więc dziwnego, że jej cena uznawana jest za dosyć atrakcyjną. Cena jedna waha się w zależności od rodzaju surowca i jego jakości. Czym innym jest bowiem gładka makulatura pochodząca z wykorzystanych jednobarwnych pudełek, czymś innym zaś kolorowe gazety.

W zależności od województwa oraz stanu i rodzaju makulatury cena waha się między 18, a 30 groszy za kilogram surowca. Jeżeli zaś sprawa dotyczy makulatury kolorowej to ta sięgnąć może nawet 33 groszy za kilogram. Wraz z kwotą, jaką oferują z ten surowiec skupy, idzie stawka VAT makulatury. Jej wysokość określa Załącznik nr 15 do ustawy o VAT. Znajduje się tam zamknięty katalog towarów i usług, który pod pozycją 81 wymienia "Odpady z papieru i tektury". Ustawodawca nie przewidział stosowania zwolnienia z VAT lub stawki obniżonej i tak od 1 listopada 2019 stawka VAT za papier i tekturę oraz wybrakowane wyroby z tektury i papieru wynosi 23%.