Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie zalety ma biznesplan? Sprawdź, dlaczego warto go posiadać!

biznesplan
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności, a także zabezpieczenia środków finansowych czy materiałów do pracy. Przed otwarciem firmy, warto sporządzić dobry biznesplan, który pomoże uporządkować wszelkie kwestie oraz podejmować trafne decyzje. Dlaczego warto posiadać biznesplan?

Czym jest biznesplan?

Ideą tworzenia biznesplanu jest uporządkowanie kwestii związanych z założeniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Czasami biznesplan tworzymy dla istniejących już firm, które planują zrealizować większy projekt o charakterze inwestycyjnym. Wtedy też dotyczy on właśnie owej inwestycji. W biznesplanie zamieszczamy informacje, dotyczące:

 • podstawowych celów, w jakich prowadzona jest działalność,
 • uwarunkowań rynkowych,
 • planowanych wydatkach,
 • prognozowanych przychodach,
 • źródeł finansowania działalności gospodarczej,
 • perspektywach rozwojowych w branży.

Są to podstawowe kwestie, które należy rozważyć, jeśli biznesplan ma być oddany do oceny inwestorom czy podmiotom finansującym. Jeżeli zaś służyć on będzie wyłącznie przedsiębiorcy, to możemy w nim umieścić także innego typu informacje, które z jego punktu widzenia mogą okazać się przydatne.

Dlaczego warto stworzyć dobry biznesplan?

Biznesplan pomaga usystematyzować kwestie związane z założeniem i prowadzeniem działalności gospodarczej w ciągu pierwszych kilku miesięcy. Dzięki niemu możemy:

 • zweryfikować trafność pomysłów na biznes,
 • lepiej poznać rynek, na który ma wejść firma,
 • pozyskać wiedzę dotyczącą finansów, podatków czy marketingu,
 • zaplanować pracę poszczególnych działów, a nawet osób zatrudnionych w firmie,
 • zrozumieć zachodzące w firmie, a także w całej gospodarce procesy.

Warto mieć na względzie, że firmy, które opracowują dobre biznesplany, nie są narażone na bankructwo w takim stopniu, jak przedsiębiorstwa, które działają bez określonych celów czy procesów. Ponadto, dobry biznesplan pomaga pozyskać finansowanie dla przedsiębiorstwa - będą wymagały go przede wszystkim banki czy firmy leasingowe. Gotowy biznesplan, w przypadku nowo powstałych przedsiębiorstw, jest zawsze wymagany przez organ finansujący. Należy go również przedstawić w momencie ubiegania się o dotację na otwarcie czy prowadzenie działalności gospodarczej.

Jak napisać biznesplan?

Stworzenie dobrego biznesplanu nie jest łatwym zadaniem. Jeśli rzeczywiście ma on nam pomóc w diagnozowaniu problemów, pozyskiwaniu środków finansowych czy systematyzowaniu procesów, na jego stworzenie trzeba będzie poświęcić sporo czasu. Musimy bowiem ocenić kwestie związane nie tylko z samym przedsiębiorstwem, ale również ze środowiskiem biznesowym, w którym ma ono funkcjonować. Aby stworzyć dobrej jakości biznesplan, trzeba posiadać wiedzę z zakresu ekonomii, finansów czy nawet marketingu. Istnieje także możliwość skorzystania z gotowych wzorców, które są powszechnie dostępne w literaturze lub w sieci. Gotowy biznesplan nie stanowi jednak przepisu na sukces, choć może okazać się pomocy przy tworzeniu własnego. W razie potrzeby można też skorzystać z pomocy ekspertów biznesowych, którzy zawodowo zajmują się tworzeniem planów dla firm. Warto zainteresować się ich ofertą szczególnie, jeśli biznesplan ma posłużyć do oceny zdolności kredytowej w banku bądź w firmie leasingowej, natomiast w przedsiębiorstwie nie są zatrudnione osoby, mające odpowiednią wiedzę z dziedziny ekonomii. Jeśli zaś chodzi o tworzenie biznesplanów projektów, to powinny one skupiać się na danym zagadnieniu (projekcie) oraz w niewielkim stopniu poruszać kwestie związane z ogólną działalnością firmy.