Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym zajmuje się doradca podatkowy?

doradca podatkowy
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami, również z tymi, które związane są z kwestiami podatkowymi. Rozliczanie się z podatków jest jednym z zadań, które wielu spędzają sen z powiek.

Jest to związane przede wszystkim z faktem, że przepisy podatkowe są skomplikowane, a dodatkowo bardzo często pojawiają się aktualizacje obowiązującego prawa, dlatego odnalezienie się w ich gąszczu może być bardzo kłopotliwe. Z tego właśnie względu coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług zewnętrznego doradcy podatkowego. Warto bliżej przyjrzeć się temu, czym dokładnie się zajmuje oraz w jakich kwestiach może być niezwykle pomocny.

Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Doradca podatkowy to jeden z zawodów zaufania publicznego. Został powołany ustawą o doradztwie podatkowym z dnia 5 lipca 1996 roku. Do tego, aby można było go wykonywać konieczne jest zdanie egzaminu państwowego. Konieczne jest także zdobycie wyższego wykształcenia oraz odbycie 6-miesięcznej praktyki zawodowej. Doradcę podatkowego obowiązuje tajemnica zawodowa. Musi przestrzegać również Zasad Etyki Doradców Podatkowych, co ma na celu wyeliminowanie nieuczciwych praktyk. Osoba wykonująca ten zawód może pracować na podstawie umowy u pracodawcy bądź prowadzić własną działalność gospodarczą

Zakres świadczonych przez doradcę usług jest bardzo szeroki. Jest on niejako łącznikiem między przedsiębiorcą a organami podatkowymi. Prowadzi księgi rachunkowe, zajmuje się przygotowywaniem ewidencji przychodów, sporządza deklaracje i zeznania oraz reprezentuje swoich klientów przed Urzędem Skarbowym. Jest to jednak tylko kilka zadań, z którymi na co dzień się mierzy. Poszukując specjalisty, jakim jest doradca podatkowy Poznań jest jednym z miast, w którym można takiego znaleźć.

system podatkowy

Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy podatkowego?

Doradca podatkowy pomoże przede wszystkim zadbać o wszelkie kwestie związane z prawidłowym prowadzeniem dokumentacji oraz rozliczaniem się z podatków. Udzieli fachowej porady oraz pomoże odnaleźć się w przepisach prawa. Zweryfikuje również poprawność prowadzonej do tej pory dokumentacji. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ wszelkie nieprawidłowości mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami finansowymi, a także karą pozbawienia wolności. 

Doświadczony doradca podatkowy pomoże również w wyborze najlepszego systemu podatkowego. Pozwoli to przedsiębiorcy zdecydować się na taki sposób rozliczania z fiskusem, który będzie dla niego najkorzystniejszy. Nie ma znaczenia wielkość firmy, ponieważ jego doświadczenie i fachowa wiedza przydadzą się zarówno w niewielkie firmie, jak i dużym przedsiębiorstwie. Nie ważna jest również branża, w jakiej działa przedsiębiorstwo, ponieważ dobry specjalista jest w stanie udzielić porady bez względu na to.

Ogromną zaletą korzystania z usług zewnętrznego doradcy podatkowego jest również bezpieczeństwo. Musi on posiadać ubezpieczenie OC, które w razie ewentualnych błędów, jakie popełni pokryją wszelkie koszty. To on ponosi pełną odpowiedzialność za swoje uchybienia. Jest zobowiązany również do przechowywania przez okres 5 lat kopii sporządzonych przez siebie dokumentów, co dodatkowo ułatwia zweryfikowanie pomyłki.

Tego rodzaju współpraca pozwala przedsiębiorcy poświęcić czas na rozwój swojej firmy bez konieczności zajmowania się kwestiami podatkowymi. Doradca może reprezentować go również w Urzędzie Skarbowym oraz przed innymi organami, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nieustannie podnosi on także swoje kwalifikacje oraz doskonale orientuje się w aktualizacjach przepisów, co daje pewność, że rozliczenia podatku będą prowadzone w sposób zgodny z prawem.