Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Praca w Polsce. Gdzie szukać pracy?

Praca
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Pandemia znacząco wpłynęła na rynek pracy. Coraz częściej wykonujemy powierzone obowiązki zdalnie lub hybrydowo. Zmieniło się także zapotrzebowanie na poszczególne stanowiska oraz pożądane kompetencje. Szukasz pracy w Polsce? Dowiedz się jak wygląda obecna sytuacja na rynku pracy, na jaki zarobek możesz liczyć i gdzie szukać, aby długo nie błądzić.

Jak wygląda rynek pracy w Polsce?

Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w styczniu i lutym 2022 roku 5,5 proc. Najmniej zarejestrowanych bezrobotnych odnotowano w województwie wielkopolskim, natomiast najwięcej w województwie warmińsko-mazurskim. Obecnie Polska zajmuje czwarte miejsce w UE pod względem najniższej stopy bezrobocia.

W styczniu 2022 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 6 064,24 zł.

Kogo poszukują pracodawcy i co oferują?

Pracodawcy poszukują specjalistów, szczególnie z obszaru nauk ścisłych, matematyki, inżynierii i technologii. Oprócz umiejętności technicznych ważne są dzisiaj tzw. kompetencje miękkie. W związku ze zmianami w firmach, szczególnie w obszarze budowania zespołu, poszukiwani są również specjaliści HR, rekruterzy i menedżerowie.

O ile w minionych latach benefity cieszyły się szczególnym zainteresowaniem, tak teraz jest ich w ogłoszeniach znacznie mniej. Jednak wciąż najczęściej pojawiają się w ogłoszeniach benefity w postaci szkoleń i pakietów medycznych.

Wzrasta zainteresowanie pracownikami czasowymi, z którymi współpraca ogranicza się do konkretnych projektów. Pracodawcy coraz częściej korzystają z pozaetatowych form zatrudnienia. Od pracowników zatrudnionych w ten sposób pracodawcy wymagają przede wszystkim proaktywnej postawy, umiejętności interpersonalnych, takich jak: praca w zespole czy komunikatywność oraz zaangażowania.

Gdzie szukać pracy?

Serwisy społecznościowe
Najbardziej znanymi serwisami są: Goldenline i LinkedIn. Z jednej strony pomagają pracodawcom i rekruterom w znalezieniu odpowiednich ludzi, z drugiej zaś służą kreowaniu wizerunku profesjonalisty. Poszukujący pracy ma możliwość komentowania, publikowania postów, wstawienia swojego CV oraz rekomendacji. Zaangażowanie na LinkedIn pozwala zbudować sieć kontaktów, co szczególnie przydaje się w momencie poszukiwania pracy.

Grupy na FB
Na Facebooku znajdziesz wiele grup związanych z pracą w danej branży.

Aplikacje
Niektóre portale oraz serwisy społecznościowe są dostępne również w postaci aplikacji. Instalacja trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. Dzięki filtrom możemy łatwo ustawić nasze preferencje. Również pisanie CV nie wymaga on nas takich nakładów czasu i energii jak kiedyś. Za sprawą aplikacji mamy możliwość stworzenia curriculum vitae, które dodane do bazy będzie dla przyszłych pracodawców na dosłownie wyciągnięcie kciuka.

Portale z ofertami pracy
W Polsce istnieje około kilkadziesiąt portali z ofertami pracy. Sporo z nich stworzone zostały głównie jako wsparcie dla pracodawcy i kandydatów w zakresie skutecznej rekrutacji. Na portalach dotyczących pracy oprócz ogłoszeń możesz znaleźć wiele porad, a także co niezwykle cenne opinii na temat pracodawcy. Zobacz jeden z nich: https://www.gowork.pl/praca

Strony internetowe firm
Część firm w procesie rekrutacji korzysta ze swoich wewnętrznych baz danych. Warto zatem sprawdzić, czy na stronie organizacji znajduje się zakładka „Praca” przez którą możesz przesłać swoje CV lub pozostawić swoje dane kontaktowe.