Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jestem zadłużony, gdzie znaleźć pożyczkę na spłatę zobowiązań?

Pożyczka dla zadłużonych
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Osobom zadłużonym niewątpliwie trudniej wziąć pożyczkę, ponieważ nie każdy pożyczkodawca jest skłonny udzielić zobowiązania. Wynika to oczywiście z obawy o możliwości spłacenia. Jednak sytuacja niekoniecznie jest beznadziejna. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie zadłużony może znaleźć pożyczkę na spłatę zobowiązań.

Największy problem dłużników, czy negatywne wpisy w bazach

Niestety nie tylko banki, ale również instytucje pozabankowe z dużą ostrożnością podchodzą do kwestii tego, co można znaleźć w bazach w kontekście weryfikacji wniosków o pożyczkę. Owszem, w przypadku firm pożyczkowych czasami te informacje nie przesądzają o odrzuceniu formularza aplikacyjnego, jednak trzeba się liczyć z tym, że może tak się zdarzyć. Dlatego jeszcze przed złożeniem wniosku warto zerknąć na porównywarkę, aby dowiedzieć się, czy konkretny pożyczkodawca w ogóle weryfikuje bazę BIK lub KRD.

Natomiast jest jeszcze jedna opcja – optymalna dla osób zadłużonych, ponieważ w ogóle nie wiąże się z ryzykiem sprawdzania zarówno BIK, jak i KRD. Chodzi oczywiście o pożyczki prywatne, o które można się ubiegać na concash.pl, czyli wygodnej w użytkowaniu platformie łączącej prywatnych sponsorów (pożyczkodawców) z potencjalnymi pożyczkobiorcami.  

Pożyczka dla zadłużonych – ważne kwestie

W bazie Concash znajduje się spora grupa zaufanych sponsorów. A co powinna zrobić osoba zadłużona, aby się z nimi skontaktować? Mechanizm działania okazuje się banalnie prosty. Przede wszystkim należy określić swoje wymagania w zakresie wysokości pożyczki oraz długości harmonogramu spłat. Można to zrobić za pomocą specjalnego suwaka symulacyjnego. To pozwala też określić tak ważny parametr jak wysokość proponowanego oprocentowania. Tu ważna uwaga – w przypadku pożyczek prywatnych nie ma odgórnie ustalonego progu procentowego dla wszystkich ofert. De facto każdy pożyczkobiorca ma możliwość negocjowania tego elementu ze sponsorem, który odezwie się po wysłaniu formularza.

Wnioski składa się oczywiście online, co jest naprawdę wygodnym sposobem. Nie traci się tym samym czasu, ponieważ można to uczynić wtedy, kiedy tylko jest wolna chwila.

Jednak największym atutem okazuje się brak zbędnych formalności, które są wymagane przez banki czy nawet firmy pożyczkowe. Chodzi zwłaszcza o konieczność przedstawienia różnego rodzaju zaświadczeń z pracy bądź oświadczeń o otrzymywanych dochodach. W tym przypadku nie trzeba dostarczać żadnych dokumentów tego typu – nawet wyciągu z konta.

Osoby zadłużone mogą dostać pożyczkę na spłatę zobowiązań

Oczywiście warto pamiętać, żeby takie zobowiązanie nie stało się przysłowiową pętlą na szyi. Dlatego przed podjęciem decyzji konieczne jest dokładne przeanalizowanie swojej sytuacji finansowej pod kątem możliwości spłaty pożyczki dla zadłużonych. Należy przyjrzeć się wysokości uzyskiwanych dochodów, ale również temu, jaka kwota zostaje potrącona na pokrycie długów oraz ile zostaje na życie.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Z pewnością kluczowe są warunki umowy pożyczkowej. I tutaj istotna uwaga – żaden prywatny sponsor nie udzieli zobowiązania bez konkretnego zabezpieczenia swoich interesów. W końcu to dla niego forma zarabiania na wolnych środkach, a wiarygodność dłużnika jednak niezbyt wysoka. W związku z tym, że pożyczkodawca nie sprawdza bazy BIK czy KRD, to potrzebuje innego sposobu, aby uchronić się przed nierzetelnym dłużnikiem.

W przypadku pożyczek prywatnych można się zetknąć z dwoma opcjami. Pierwsza z nich oznacza zabezpieczenie w postaci zastawu, a może nim być coś o określonej wartości np. samochód. Natomiast najczęściej stosuje się zastaw nieruchomości, które oczywiście są w posiadaniu pożyczkobiorcy. Niekoniecznie to musi być mieszkanie, ale również działka czy lokal komercyjny. Drugim rodzajem zabezpieczenia bywa weksel. To z kolei papier wartościowy, w którym osoba zaciągająca pożyczkę zobowiązuje się do zapłacenia określonej kwoty w terminie wskazanym przez pożyczkodawcę. Niewywiązanie się z umowy oznacza utratę zastawu albo roszczeniem z weksla na drodze sądowej.