Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kredyt na samochód czy leasing? Co wybrać?

kredyt na samochód
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Zakup nowego auta wiąże się z koniecznością poniesienia dużej inwestycji, zwłaszcza jeżeli marzy Ci się wysokiej klasy pojazd prosto z salonu. Brak wystarczających środków nie oznacza, że musisz z niego zrezygnować na rzecz tańszego samochodu z rynku wtórnego. Z pomocą przychodzą produkty bankowe, z których możesz sfinansować zakup. Co jest korzystniejszą opcją – kredyt na samochód czy leasing? Podpowiadamy!

Czym się różni leasing od kredytu na samochód?

Leasing to forma finansowania, z której korzystają głównie przedsiębiorcy, ale na rynku znajdziesz też oferty przeznaczone dla klientów prywatnych. Jest to umowa cywilnoprawna zawarta między leasingodawcą a leasingobiorcą, która polega na oddaniu w użytkowanie pojazdu za ustaloną opłatą. Podmiot finansujący zakup auta jest jego prawnym właścicielem do momentu całkowitej spłaty zobowiązania oraz wykupienia pojazdu po zakończeniu umowy. Leasing można porównać do wynajmu długoterminowego, co niesie za sobą pewne ograniczenia w swobodnym zarządzaniu autem.

Alternatywą dla leasingu jest kredyt na samochód, który jest zobowiązaniem celowym przeznaczonym na sfinansowanie zakupu konkretnego pojazdu. Jest znacznie bardziej elastyczny pod względem warunków spłaty i wymagań stawianych kredytobiorcom. Kredyt na samochód może zostać przyznany również na zakup używanego auta, dzięki czemu możesz wnioskować o kwotę dostosowaną do Twoich możliwości finansowych.

kredyt na zakup samochodu

Dlaczego kredyt na samochód to dobre rozwiązanie?

Leasing może być korzystną opcją dla firm ze względu na możliwość uwzględnienia go w kosztach przedsiębiorstwa, co przekłada się na obniżenie podatku. Kredyt na samochód jest natomiast znacznie lepszym rozwiązaniem dla konsumentów prywatnych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Wśród najważniejszych zalet tej opcji finansowania można wymienić:

  • uproszczone formalności i procedury kredytowania,
  • jasne warunki spłaty,
  • sfinansowanie 100% kosztów nabycia auta,
  • możliwość zakupu nowego lub używanego pojazdu,
  • brak konieczności wpłaty wkładu własnego,
  • długi okres spłaty,
  • brak dodatkowych opłat za korzystanie z kredytowanego pojazdu.

Kredyt na samochód przyznaje Ci też większe prawa w zarządzaniu mieniem. Już od dnia zakupu pojazdu stajesz się jego prawnym właścicielem i możesz decydować o aucie w pełnym zakresie. W przeciwieństwie do leasingu nie obowiązują Cię limity przejechanych kilometrów oraz inne ograniczenia wynikające z umowy. Kredyt na samochód jest także bardziej elastyczny pod względem sposobu spłaty i znacznie korzystniejszy finansowo od leasingu.