Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Masz dość pracy na etacie w Holandii?

praca w Holandii
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Wielu Polaków mieszkających w Holandii wcześniej czy później dotyka wypalenie zawodowe, to dotyczy wszystkich, niektórzy zmieniają zawód, niektórzy podejmują inicjatywy związane z własną działalnością gospodarczą w Holandii.

Holandia to bardzo lukratywny rynek, wiedzą o tym wszyscy którzy wyjechali z Polski i mieli okazję kilka lat tam popracować, znacznie wyższe zarobki, ochrona socjalna, to rzeczy o których wiedzą wszyscy którzy wyjechali do Holandii.

Nie wszyscy jednak wiedzą jak łatwo w Holandii uruchomić własną firmę ,dla wielu osób pracujących w Holandii w różnych firmach usługowych naturalnym kierunkiem rozwoju kariery jest założenie własnej firmy usługowej. Dla osób pracujących np. w handlu często tym wyborem jest otworzenie w Holandii własnego sklepu internetowego.

Sklep internetowy w Holandii założony przez Polaka ma przewagę nad sklepem internetowym zakładanym przez Holendra ponieważ:

  • Polak w Holandii uruchomi własny sklep znacznie taniej ponieważ może skorzystać przy budowie sklepu internetowego w Holandii z usługi firmy z Polski
  • Polak w Holandii kupi też towar do swojego sklepu internetowego taniej zaopatrując się w hurtowni w Polsce

Możesz uruchomić sklep internetowy pod rdzennych Holendrów i oferować im te same produkty kupowane, importowane z Polski nieco taniej, lub możesz zaopatrywać swój sklep w produkty regionalne z Polski i oferować w Holandii te produkty mieszkającej tam Polonii. Ma to tę zaletę że oprócz sprzedaży za pośrednictwem takiego sklepu internetowego produktów regionalnych Polonii możesz te produkty także za pośrednictwem takiego sklepu popularyzować wśród Holendrów gdyż sklep internetowy możesz uruchomić np. w dwóch językach, a także dwóch walutach.

Czy uruchomienie sklepu internetowego w Holandii jest trudne?

To zależy. Zależy to od tego czy wybierzesz od razu odpowiednie rozwiązanie sklepowe. Niestety fakty są takie że większość ofert które napotkasz wpisując w google.nl hasła tj.

trafisz na oferty tzw. sklepów abonamentowych które “najlepiej” sprawdzą się w polskich realiach, one nie są dopasowane do rynku niderlandzkiego, nie każdy o tym wie niestety ale w sklepach tych nie zintegrujesz ulubionej przez Holendrów bramki płatności “iDEAL” dowiesz się o tym dopiero gdy zapłacisz za rok z góry - niestety, często mamy takie przypadki ,klientów którzy zapłacili z góry za rok ,kupili piękny layout za niemałe pieniądze, zatowarowali sklep a gdy chcieli go już uruchomić okazało się że płatności iDEAL uruchomić się tam nie da.

Niestety to nie koniec minusów tego typu rozwiązań ponieważ:

  • sklep internetowy w abonamencie nigdy nie będzie twoją własnością i gdybyś chciał go kiedyś sprzedać to tego nie zrobisz bo jak przestaniesz płacić - tracisz wszystko
  • sklep internetowy w abonamencie ma zamkniętą strukturę co oznacza że nie uruchomisz tam niczego ponad to co przewidział autor

Na szczęście są alternatywy, to rozwiązania open-source ,jest mnóstwo firm które buduje takie sklepy internetowe, niektóre nie działają zbyt etycznie blokując pewne funkcjonalności uzależniając od swojej płatnej comiesięcznej obsługi, ale są też firmy które nie uzależniają od swojej obsługi, jak znaleźć taką firmę ?

Zanim zapłacisz za budowę sklepu internetowego pod rynek holenderski pytaj o to czy:

  • firma budująca sklep internetowy zaoferuje ci rozwiązanie które pozwala na samodzielną rozbudowę funkcjonalności i dostęp do bezpłatnych modułów które będziesz w stanie zainstalować w swoim sklepie internetowym kilkoma kliknięciami
  • sklep internetowy będzie posiadał zintegrowany edytor graficzny za pomocą którego bez pomocy grafika i programisty będziesz w stanie np. przebudować wygląd strony głównej swojego sklepu internetowego
  • czy sklep będzie w pełni zlokalizowany pod język holenderski
  • oraz najważniejsze czy firma informatyczna zintegruje w nim bramkę płatności iDEAL
  • firma informatyczna oferująca ci budowę sklepu internetowego w Holandii posiada jakieś realizacje na terenie Holandii (to bardzo istotne)

Jeśli uzyskasz pozytywne odpowiedzi na te pytania, możesz mieć pewność że nie spotka cię na końcu projektu niemiła niespodzianka.

W czym jeszcze sklepy internetowe na platformach open source przewyższają rozwiązania abonamentowe?

To z pewnością znacznie lepsza optymalizacja pod kątem pozycjonowania w wyszukiwarkach, jest to niezwykle istotne, rozwiązania open source a w szczególności jedno z nich oparte o platformę Wordpress/Woocommerce posiada niezliczoną liczbę bezpłatnych modułów które pozwolą ci na samodzielną optymalizację treści pod holenderską wersję wyszukiwarki Google. Pamiętaj żę sklep internetowy traci rację bytu jeśli nie skierujesz do niego ruchu który zamieni się w zamówienia.

Nie każda firma potrafi zbudować sklep po holendersku zwróć także na to uwagę czy firma ma doświadczenie w budowie sklepów internetowych pod ten rynek pytając o referencje, realizacje.

Jak otworzyć sklep internetowy w Holandii?

Uruchom wyszukiwarkę google.nl i wpisuj hasła tj.

itp.

Szukaj rozwiązań “na własność”, sklepów które nie uzależniają od wykonawcy, wykonawców którzy będą w stanie zbudować sklep po holendersku i zintegrować w nim wszystkie niezbędne na rynku holenderskim funkcjonalności takie jak np. iDEAL a unikniesz przykrych niespodzianek.

Co sprzedawać w Holandii?

Pomysłów jest mnóstwo począwszy od odzieży poprzez produkty spożywcze, obuwie, różnego rodzaju akcesoria, AGD na maszynach rolniczych skończywszy, wszystko, absolutnie wszystko czego nie zabrania holenderskie prawo.

Jednym z najbardziej popularnych wyborów jest sklep internetowy z ubraniami Holandia oczywiście jest pełna tego typu sklepów i konkurencja jest spora ale holenderskie sklepy internetowe zaopatrują się głównie w Holandii i w Chinach, wszyscy tam sprzedają to samo, ty możesz się wyróżnić na ich tle unikalną ofertą produktów z Polski, w Polsce funkcjonuje wiele firm produkujących odzież, bez problemu znajdziesz dobrą ofertę i zaoferujesz holenderskiej klienteli nowy atrakcyjny produkt w jeszcze lepszej cenie.

Szukając pomysłów na to co sprzedawać w sklepie internetowym w Holandii możesz posłużyć się wieloma narzędziami, jednym z najlepszych jest analityka Google, możesz za jej pomocą sprawdzić jakie jest zainteresowanie na terenie Holandii produktami danego typu i ocenić jakie będziesz miał szansę na zaistnienie na tym rynku.