Szkolenie na BHP-owca, jak wygląda, ile kosztuje, jak długo trwa?
Specjalistami do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy mogą zostać osoby, które ukończyły studio wyższe w tym zakresie. Z drugiej jednak strony istnieje też możliwość odbycia kursu przygotowującego do wykonywania zawodu. Jak wygląda kurs na BHP-owca, ile kosztuje i jak długo trwa?
Kurs na BHP-owca - podstawowe informacje
Na początek warto zastanowić się, kto w ogóle może podjąć kurs z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy? Otóż prawo nie nakłada na kandydatów szczególnych obowiązków, a więc naukę może rozpocząć każdy zainteresowany. Na samym kursie uczniowie dowiedzą się między innymi:
- jakie są prawne podstawy ich zawodu,
- jakie obowiązki mają jako osoby czuwające nad bezpieczeństwem w zakładzie pracy,
- w jaki sposób wdrażać plany bezpiecznej i higienicznej pracy na różnorodnych stanowiskach,
- jaki jest zakres ich odpowiedzialności.
Sam kurs organizowany jest przez szkoły policealne, czasami również wyspecjalizowane ośrodki naukowe. Co do zasady, kurs na BHP-owca może mieć formę studiów podyplomowych, jednak aby je podjąć, należy posiadać wykształcenie wyższe.
Ile kosztuje kurs?
Wiele szkół policealnych, działających na terenie całego kraju, oferuje darmowe szkolenia dla osób, które chciałyby zostać BHP-owcami. Tego rodzaju kurs trwa zwykle 2 lata i kończy się egzaminem, którego zaliczenie uprawnia do uzyskania tytułu technika BHP. W przypadku niezaliczenia egzaminu nie trzeba ponosić żadnych, dodatkowych kosztów. Kursy dla kandydatów na specjalistów organizowane są również przez ośrodki edukacyjne, jednak zazwyczaj uczestnictwo w nich kosztuje minimum kilkaset złotych. Ich ogromną zaletą jest fakt, iż trwają krócej od tradycyjnego kursu, który organizuje szkoła policealna. Osoby, które zamiast uczęszczać na kurs, chciałyby podjąć naukę na studiach podyplomowych, muszą liczyć się z wydatkowaniem około 1500-2000 zł za semestr. Studia podyplomowe z zakresu BHP trwają rok, półtora roku bądź dwa lata. Szkoła wyższa musi bowiem prowadzić zajęcia przez określoną liczbę godzin, jednak w praktyce długość trwania studiów zależy od tego, jak często odbywają się zjazdy. Należy pamiętać, że o ile na kurs organizowany przez szkołę policealną może udać się każdy, o tyle studia podyplomowe zarezerwowane są wyłącznie dla osób, które posiadają wykształcenie wyższe.
Kurs na BHP-owca - czy warto?
Kurs na BHP-owca daje duże możliwości, jeśli chodzi o podjęcie pracy w zawodzie. Bez niego nie można zostać zatrudnionym w dziale firmy, który odpowiada za bezpieczeństwo i higienę pracy. Zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny jest bardzo duże, o czym świadczy chociażby duża ilość oferty pracy BHP Kraków. Należy pamiętać, że kursanci zdobywają wiedzę teoretyczną, natomiast praktyczne aspekty wykonywania zawodu poznaje się dopiero w momencie podjęcia pracy w zawodzie, choć oczywiście w czasie kursu uczestnik zostaje skierowany na praktyki. Co ważne, dla osób zainteresowanych tematyką BHP organizowane są również kursy tematyczne, których koszt wynosi zwykle kilkaset złotych. Tego rodzaju kursy trwają maksymalnie kilkanaście godzin i przeznaczone są głównie dla profesjonalistów, którzy posiadają już dużą praktykę w zawodzie. Ci zaś, którzy chcieliby podjąć pracę w komórkach BHP, powinni zacząć od odpowiedniego kursu podstawowego.
Artykuł przygotowany przy współpracy z EMEF- usługi BHP i BDO