Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Praca za granicą - jakich formalności należy dopełnić?

Praca za granicą
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Szacuje się, że za granicą przebywa obecnie około 2,5 miliona Polaków, a kolejne 3-4 miliony rozważają możliwość wyjazdu z kraju w celach zarobkowych. Jesteś wśród nich?

Planujesz podjęcie pracy za granicą? A może interesuje Cię praca od zaraz? Kluczem do znalezienia satysfakcjonującego zatrudnienia za granicą jest właściwe przygotowanie, wybranie zajęcia zgodnego z Twoimi kompetencjami i kwalifikacjami oraz dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności. Jak znaleźć pracę za granicą? Najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej agencji pracy!  

Jak znaleźć pracę za granicą? 

szukanie pracy

Sposobów na znalezienie pracy za granicą jest kilka. Możesz zacząć od poleceń, czyli rozpytania wśród znajomych, którzy pracowali lub pracują za granicą i mogą pomóc Ci nawiązać bezpośredni kontakt z pracodawcą. W ten sposób dowiesz się również, których pracodawców należy omijać szerokim łukiem. 

Oferty pracy za granicą znajdziesz również w różnego rodzaju serwisach internetowych – ogólnych i specjalistycznych. W niektórych serwisach dostępne są również fora, na których możesz sprawdzić opinie o danym pracodawcy i zweryfikować szczegóły konkretnej oferty.  Oferty pracy umieszczane w serwisach ogłoszeniowych mogą być umieszczane bezpośrednio przez pracodawców lub przez agencje zatrudnienia.  

Za najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób na znalezienie satysfakcjonującej pracy za granicą uznaje się agencje zatrudnienia, specjalizujące się w pośredniczeniu między pracodawcami, a potencjalnymi pracownikami. Agencje zajmują się najczęściej obsługą konkretnego kraju, np. Holandii, a wśród ofert pracy mają propozycje z różnych branż i dla osób z różnymi kwalifikacjami, predyspozycjami, umiejętnościami i wykształceniem. Profesjonalna agencja zatrudnienia powinna legitymować się stosownym certyfikatem Ministerstwa Pracy i widnieć w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ). 

Jak przygotować się do pracy za granicą? 

Nauka języka

Przygotowując się do pracy za granica należy zadbać o kilka spraw. Co możesz zrobić, żeby maksymalnie ułatwić sobie zawodowy start w nowym miejscu?  

  • Nauka języka – w zdecydowanej większości ofert pracy za granicą niezbędna jest znajomość języka angielskiego lub języka danego kraju (np. języka niderlandzkiego
    w Holandii), ponadto komunikatywna znajomość języka angielskiego lub języka lokalnego pozwoli Ci swobodnie załatwiać codzienne sprawy i skutecznie porozumiewać się w pracy; 
  • Finanse na start – wyjeżdżasz za granicę w celach zarobkowych, zgromadź środki finansowe, które pozwolą Ci utrzymać się minimum do czasu pierwszej wypłaty; pieniądze będą Ci potrzebne m.in.  na żywność; najlepiej przed wyjazdem otworzyć konto walutowe (w obowiązującej w danym kraju walucie) – Twoje pieniądze będą bezpieczne, a Ty unikniesz dodatkowych kosztów za prowizje i przewalutowania; 
  • Zakwaterowanie (jeżeli dana agencja pracy go nie oferuje)– lokum, w którym będziesz mieszkać podczas pracy za granicą warto znaleźć wcześniej, unikniesz wówczas nerwowych poszukiwań na miejscu, stresu związanego z brakiem noclegu oraz potencjalnej konieczności poniesienia wysokich kosztów za nocleg w hotelu / motelu (w przypadku nie znalezienia zakwaterowania w ciągu pierwszego dnia po przyjeździe). 

Praca sezonowa za granica może być sporym wyzwaniem, z którym zdecydowanie łatwiej poradzić sobie mając wsparcie osoby towarzyszącej. Planujesz wyjazd np. do pracy w Holandii? Zapytaj, czy ktoś z Twoich bliższych lub dalszych znajomych ma podobny zamiar. Wyjazd do pracy za granicę we dwójkę lub w kilkuosobowej grupie to opcja bezpieczniejsza, przyjemniejsza i… tańsza! Będziecie mogli zaoszczędzić m.in. na kosztach zakwaterowania czy wyżywienia.  

Jakie formalności składają się na pracę za granicą? 

formalności

Wszystko zależy od tego, jakie masz obywatelstwo i do którego kraju wyjeżdżasz! Jesteś Polką lub Polakiem i chcesz pracować w Holandii? Obywatele państw należących do Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Szwajcarii mogą korzystać z prawa do swobodnego przepływu osób i bez ograniczeń podejmować pracę w tym kraju.  

Musisz obowiązkowo posiadać aktualny dowód osobisty lub paszport. Do pracy zabierz ze sobą niezbędne dokumenty zawodowe, np. uprawnienia i certyfikaty potwierdzające konkretne kwalifikacje. Przed wyjazdem zadbaj również o ubezpieczenie. Podstawową ochronę w kwestii zdrowia zagwarantuje Ci EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) – na terenie kraju członkowskiego UE/EFTA będziesz mógł korzystać z państwowej opieki medycznej (zgodnie z obowiązującymi w danym kraju przepisami).  

Pamiętaj również, że każdy pracodawca / każde przedsiębiorstwo może mieć wewnętrzne regulacje i przepisy, do których należy się bezwzględnie zastosować. 

Dlaczego warto zgłosić się do agencji pracy? 

agencja pracy

Profesjonalna agencja zatrudnienia to gwarancja bezpiecznych ofert pracy, pochodzących od sprawdzonych pracodawców. Fachowcy z agencji pracy dbają o optymalne dopasowanie pracowników do pracodawców oraz konkretnych rodzajów zatrudnienia.  

Jedną z takich agencji zatrudnienia jest Duijndam International. Agencja działa na polsko - holenderskim rynku od blisko 20 lat! Duijndam International oferuje pracę w różnych sektorach gospodarki, zawsze precyzyjnie dopasowując potencjalnych pracowników do holenderskich pracodawców. Pracownicy mogą liczyć na pełne wsparcie organizacyjne i formalne, zarówno podczas całego procesu rekrutacji,  jak i po podjęciu pracy w Holandii.