Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co zabrać na wyjazd za granicę do pracy? Zobacz listę przydatnych rzeczy!

praca za granicą
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Kilkumiesięczny wyjazd do pracy może się wiązać z dużym stresem, szczególnie jeśli jest to pierwsza tego typu przygoda. Dlatego dzisiaj podpowiadamy, co zabrać na wyjazd za granicę do pracy, aby oszczędzić sobie nerwów na miejscu! Oto, co powinno się znaleźć na liście – zarówno rzeczy niezbędnych, jak i tych umilających pobyt.

Co zabrać do pracy za granicą – lista podstawowa

Dokumenty to absolutna podstawa. Jeśli wybierasz się do kraju Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty, ale koniecznie sprawdź jego datę ważności. Zadbaj o to, by przez cały pobyt mieć aktualny dokument. Możesz też spakować jego ksero.

Oprócz dowodu tożsamości lub paszportu, zabierz prawo jazdy (jeśli je posiadasz) oraz umowę o pracę lub inny dokument, który potwierdzi zatrudnienie. Dodatkowo zadbaj o to, by mieć przy sobie kartę EKUZ oraz dokumentację medyczną. Jeśli wybierasz się do krajów egzotycznych, przed podróżą sprawdź, czy na terenie kraju nie są wymagane konkretne szczepienia na choroby tropikalne. Jeśli tak – zadbaj o to przed wyjazdem i spakuj międzynarodową książeczkę szczepień.

Miej przy sobie również kontakt do bliskich, np. na karcie ICE – dzięki temu w sytuacji wypadku będzie wiadomo z kim się skontaktować.

Dłuższy wyjazd? Oto co zabrać za granicę do pracy

Wyjazd na wiele miesięcy może się wiązać z utrudnionym dostępem do usług, z których nawykłeś korzystać. Przyjmujesz stale jakieś leki? Zadbaj o to, by zabrać odpowiedni zapas na cały wyjazd. Polska recepta nie musi być honorowana wszędzie za granicą, co więcej: Twój lek może nawet nie być tak łatwo dostępny. Poinformuj swojego lekarza o tych okolicznościach i poproś o odpowiednią receptę.

Zabierz też wszystkie rzeczy, których używasz w Polsce i nie możesz ich zamienić na nic innego. Do tej kategorii należą wyroby medyczne, ale i indywidualnie dobrane kosmetyki, maści itd.

Co zabrać ze sobą do pracy sezonowej za granicą?

Jeśli masz możliwość wcześniejszego sprawdzenia warunków, w jakich będziesz zamieszkać, koniecznie je zweryfikuj. Zastanów się, jakich rzeczy potrzebujesz na co dzień. Zaczynasz poranek od kawy z kawiarki? A może przyda Ci się toster lub blender? Przygotuj listę przedmiotów, zanim rozpocznie się Twoja praca za granicą. Co zabrać z tego typu rzeczy? Staraj się wybrać te naprawdę niezbędne (również dla Twojego samopoczucia), aby zmieścić to w swoim bagażu.

Co kupić na wyjazd za granicę do pracy?

Jeśli nie posiadasz takich rzeczy jak: szybkoschnący ręcznik, ubrania na każdą temperaturę, odzież przeciwdeszczowa lub powerbank i zapasowa ładowarka – możesz zaopatrzyć się w nie przed wyjazdem. Jeśli wybierasz się do pracy sezonowej, zapewne będziesz chciał ograniczyć wydatki na miejscu, aby móc odłożyć nieco gotówki.

W takim wypadku możesz ograniczyć zakupy lokalne do podstawowych kosmetyków, produktów higienicznych i artykułów spożywczych. Pamiętaj przy tym, że jeśli ten plan nie uda się do końca, to nic się nie stanie. Nawet najlepiej przygotowane osoby mogą zapomnieć czegoś zabrać. Możesz przyjąć zasadę, że najważniejsze są dokumenty, pieniądze i leki – pozostałe rzeczy ewentualnie kupisz.