Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Praca w branży IT – na miejscu czy zdalnie?

Praca w IT
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Praca zdalna w wielu branżach zyskała na popularności z powodu panującej na całym świecie pandemię. Ze względów bezpieczeństwa naprawdę wiele firm zdecydowało się na zalecenie swoim pracownikom pracy zdalnej lub częściowo zdalnej. W branży IT takie podejście nie jest nowością. Czy programiści i inni specjaliści w tej dziedzinie wolą pracować zdalnie czy cenią sobie możliwość skorzystania z biura?

Wygoda i bezpieczeństwo pracowników na pierwszym miejscu

Sytuacja pandemiczna wywróciła do góry nogami życie zawodowe wielu osób na całym świecie. Firmy, które chciały zminimalizować oddziaływanie skutków epidemii na swoją kondycję, musiały podjąć odpowiednie kroki, które przystosowały przedsiębiorstwa do aktualnych warunków. Jedną z kwestii, do której wiele biznesów musiało szybko się przystosować, było bez wątpienia umożliwienie pracownikom wykonywania swoich obowiązków zawodowych z domu. 

Praca zdalna to rozwiązanie, które w ostatnim czasie znacząco zyskało na popularności w Polsce i na całym świecie. Coraz więcej branż decyduje się na ten model ze względu na bezpieczeństwo i komfort swoich pracowników. Ponadto praca z domu ogranicza koszty związane z utrzymywaniem i prowadzeniem biura, co dodatkowo może korzystnie przekładać się na sytuację finansową firmy. 

Praca w IT rządzi się swoimi prawami, o czym wiadomo nie od dziś. W tej dziedzinie praca zdalna oraz praca hybrydowa były normą na długo przed pandemią. Obecnie ich popularność jeszcze bardziej wzrosła, jednak nie wszyscy pracownicy są pozytywnie nastawieni do konieczności pracowania w stu procentach z domu. Dlatego pracodawcy wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. 

Nowoczesne rozwiązania, które ułatwiają dopasowanie

W branży programistyczno-informatycznej obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest praca w systemie hybrydowy. Specjaliści mogą dostosowywać swoje grafiki i uzgadniać, w jakie dni będą pracować z biura, a w jakie wykonywać swoje obowiązki zawodowe z domu. To rozwiązanie jest najbardziej komfortowe dla wielu pracowników IT i przede wszystkim najlepiej dostosowane do wszystkich. Podoba się zarówno tym, którzy wolą pracować z domu, jak i tym osobom, które zdecydowanie lepiej czują się, gdy pracują w biurze. 

Praca hybrydowa jest obecnie stosunkowo prosta. Dzięki wielu nowoczesnym narzędziom do komunikacji, prowadzenia projektów i systematyzowania zadań, można z łatwością zarządzać pracą rozproszonego zespołu. Każdy członek teamu zawsze będzie na bieżąco mógł monitorować aktualny rozwój wydarzeń oraz postępy projektu. Dzięki temu nikt nie będzie czuł się wykluczony, każdy będzie miał wgląd do swoich obowiązków oraz do tego, jak postępują prace w innych działach odpowiedzialnych za konkretny produkt lub funkcjonalność.