Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Z jakich materiałów są wykonywane litery reklamowe?

Litery podświetlane
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Litery przestrzenne i podświetlane są częstym rozwiązaniem w reklamie zewnętrznej. Mogą być wykonane z różnych materiałów, wpływających na właściwości i lokalizację rozwiązania. Najczęściej wykorzystuje się aluminium, tworzywa sztuczne, styrodur i plexi. Jakie cechy powinny spełniać litery reklamowe? Gdzie się je zazwyczaj umieszcza? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Czym charakteryzują się litery reklamowe?

Litery reklamowe możemy podzielić na przestrzenne (litery 3D) i podświetlane (LED, neonowe, z efektem halo czy świetlnym frontem). Pierwszy typ stosuje się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Pełnią funkcję informacyjną, wizerunkową, marketingową.  Najczęściej tworzą konstrukcję wolnostojącą lub są zawieszane na ścianach. 

Litery podświetlane przejęły funkcję neonów. Najczęściej zawiesza się je przed wejściem do lokalu, gdzie już z daleka informują o jego przeznaczeniu i nazwie. Eksperci określają je jako efektowne, energooszczędne i ozdobne. Ich największą zaletą jest widoczność (niezależnie od warunków atmosferycznych i pory dnia).

Litery reklamowe wykonują profesjonalne firmy, specjalizujące się w napisach i grafikach marketingowych. Pracownia reklamowa LOGART wykonuje szereg usług, m.in. produkcję efektownych liter 3D podświetlanych i niepodświetlanych, kasetonów świetlnych, wydruków wielkoformatowych solwentowych, banerów reklamowych. Firma odpowiada także za oklejanie witryn okien i samochodów, a także oznakowanie sklepów.

Z czego zrobione są litery reklamowe?

Litery reklamowe – z racji zewnętrznej lokalizacji – muszą być solidne, trwałe i odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne (deszcz, mróz, śnieg, promieniowanie UV). Owe właściwości zostaną spełnione przez tworzywa sztuczne i aluminium.

Aluminiowe litery reklamowe nie blakną i nie przecierają się. Można je pokryć farbą i formować, co zwiększy atrakcyjność reklamy. Miłośnicy estetycznych i klasycznych rozwiązań wybiorą drewniane litery. Styropian natomiast zapewni lekką i łatwą w transporcie konstrukcję. Wielu przedsiębiorców stawia na efektywny styrodur (polistyren ekstrudowany) lub plexi, które dają wiele możliwości kolorystycznych.

Plexi sprawdzi się szczególnie w podświetlanych literach reklamowych, ponieważ przepuszcza światło (o różnym natężeniu i kierunkowaniu). Ów materiał może mieć różne kolory, lokalizację. Jako źródło światła można też wykorzystać diody, świetlówki i klasyczne neony.

Styrodur jest gładki i nadaje się do malowania.

Litery reklamowe wykonuje się czasem też z MDF, mosiądzu i dibondu.