Jak dbać o porządek w firmowej kuchni? Porady firmy sprzątającej
Kuchnia jest sercem każdego biura, mieszkania, naszego miejsca pracy. Powinna kojarzyć się z czymś smacznym – pachnącą, świeżo mieloną kawą, herbatą z cynamonem czy świeżymi owocami. Kuchnia jest jednak przestrzenią wymagającą. Aby utrzymać ją w czystości, należy systematycznie dbać o jej wnętrze.
Kto ma sprzątać w firmowej kuchni?
Zatrudnienie profesjonalnej firmy sprzątającej jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem. Firma porządkowa pilnuje godzin sprzątania, by pracownicy biura cieszyli się czystą i higieniczną przestrzenią. Dzięki temu mają pewność zawsze odpowiednio przygotowanej powierzchni, aby móc przygotować sobie śniadanie, zaparzyć kawę czy podgrzać obiad.
Ważne jest, aby na samym początku, nawet podczas weryfikacji złożonej oferty na usługę porządkową, ustalić harmonogram oraz częstotliwość sprzątania. Jeśli klient ma zamiar powierzyć ekipie sprzątającej zakup i dostarczanie materiałów higienicznych, warto ustalić, jakie środki są najlepsze i jakie artykułu higieniczne są niezbędne do danego rodzaju przestrzeni. Wyboru materiałów higienicznych pomiędzy zwykłą makulaturą, bieloną a celulozą dokonuje klient, dlatego najlepiej przedstawić na spotkaniu próbki tych artykułów.
Ważne jest uświadomienie klienta, że artykuły z tzw. wyższej półki będą miały wpływ na wysokość wartości kontraktu, ale jednocześnie będą skuteczniejsze, patrząc na jakość sprzątania i efekty.
Jak utrzymać porządek w firmowej kuchni?
Okruchy, tłuste plamy, zacieki po kawie i herbacie, mokra podłoga, rozsypany cukier, zlew pełen naczyń... Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim – sprzątać regularnie. Poza tym bardzo ważną rolę odgrywa czynny wyciąg, który pomaga w pozbyciu się różnych zapachów.
Wykonawca usług porządkowych ustala odpowiedni harmonogram wejść do pomieszczenia kuchennego (zazwyczaj od 1 do 3). W przypadku pracy zmianowej, na każdej zmianie zapewniana jest pełna obsługa. Częstotliwość sprzątania dostosowywana jest do wielkości biura, zakładu produkcyjnego, hali magazynowej i liczby pracowników. Złotym środkiem jest przestrzeganie ustalonego harmonogramu i zachowanie systematyczności w sprzątaniu.
Sposoby na utrzymanie higieny w firmowej kuchni
Jednym z zadań firm świadczących usługi porządkowe jest utrzymanie w idealnym stanie miejsc spożywania posiłków wszystkich pracowników – kuchni i aneksu. Porządków w poszczególnych pomieszczeniach w biurze nie można uogólniać – jest to zadanie wymagające dużej dyscypliny od obu stron. Ustalenie harmonogramu od 1 do 3 wejść jest uzależnione przede wszystkim od wielkości firmy i liczby jej pracowników. Przy czym warto zwrócić uwagę na to, że kuchnie biurowe z reguły nie są zbyt duże i jednocześnie może przebywać w nich niewielka liczba osób. Co innego, gdy mowa o stołówce w zakładzie pracy.
Instrukcja sprzątania biurowej kuchni
Niezwykle ważna jest kolejność wykonywania prac. Nie ma sensu myć podłogi, jeśli nie są sprzątnięte w pierwszej kolejności stoliki i krzesła. Na umytą podłogę zostają wówczas zrzucone wszystkie okruchy z wyższych powierzchni... Tę samą pracę trzeba więc wykonać dwa razy. Dlatego prawidłowa kolejność to:
- mycie blatu i stolików
- przetarcie siedzisk krzeseł
- ręczne mycie naczyń
- załadowanie i wyładowanie zmywarki po zakończonym cyklu mycia
- sprzątnięcie przy ekspresie do kawy (umycie tacki oraz wężyka do mleka, dosypanie kawy)
- sprzątnięcie przy dystrybutorze wody
- przetarcie mikrofalówki wewnątrz
- przetarcie z zewnątrz frontów szafek
- przetarcie z zewnątrz lodówki i mikrofalówki
- uzupełnienie materiałów higienicznych i chemicznych (mydło w płynie, ręczniki papierowe, płyn do naczyń, ściereczki, gąbeczki)
- odkurzenie lub zamiatanie posadzki
- mycie posadzki
- ustawienie krzeseł przy stolikach
- dezynfekcja miejsc często dotykanych (klamki, poręcze, uchwyty od lodówki, mikrofalówki, włączniki)
- wyniesienie śmieci i wymiana worków w koszach.
Jeden raz w tygodniu zalecane jest:
- odkamienianie czajnika
- przetarcie nóg krzeseł
- dokładne umycie mikrofalówki wewnątrz
Jeden raz w miesiącu firma sprzątająca powinna:
- umyć wewnątrz szafki i szuflady
- umyć płytki na ścianie
- doczyścić posadzki (w tym doczyścić fugi)
- umyć lodówkę wewnątrz
- usunąć z lodówki przeterminowane produkty
Dwa razy w roku powinno się:
- umyć okna
- odkurzyć żaluzje
- odkurzyć elementy na wysokości (wiszące lampy, elementy podsufitowe, kamery, czujniki dymu itp.) Cały kurz osiadający na elementach podsufitowych opada na stoły, krzesła, spożywane posiłki podczas przerw śniadaniowych. Włączona klimatyzacja dodatkowo wzmaga unoszenie się kurzu.
Sposoby na utrzymanie higieny w firmowej kuchni są ściśle związane z obserwacją działania firmy i jej pracowników. Pracownicy biura często są w firmie w niestandardowych godzinach, dlatego harmonogram sprzątania musi być na tyle elastyczny, by swobodnie i bez żadnych przeszkód dla pracowników utrzymać czystość powierzchni. W zakładzie pracy, przy rozkładzie trzyzmianowym, firma porządkowa działa schematycznie z tą samą częstotliwością na każdej zmianie.
Środki czystości, czyli czym sprzątać kuchnie w biurze
Bez skutecznych środków czystości nie ma jakościowego sprzątania. W tym temacie możemy w 100% polegać na wiedzy i doświadczeniu firmy sprzątającej. Odpowiednie preparaty zwiększają efektywność pracy, nie niszcząc przy tym powierzchni. Firmy sprzątające mają wiele możliwości w doborze asortymentu. Odpowiednie preparaty do czyszczenia stali nierdzewnej, środki odtłuszczające, preparaty nabłyszczające, płyny do dezynfekcji blatów i urządzeń kuchennych są na co dzień stosowane w tej branży. Producenci środków chemicznych oferują obecnie produkty najwyższej jakości.
Jeśli w biurze są zatrudnieni pracownicy z alergią, należy zgłosić to wykonawcy usług porządkowych, by ten mógł dostosować odpowiednie preparaty – mydło w płynie czy płyn do mycia naczyń dla alergików. Ważne, aby firma sprzątająca podczas wykonywania usługi porządkowej miała odpowiednio dobrane ściereczki do tej powierzchni i używała ich jedynie w kuchni.
Kuchnia, tak samo jak pozostałe pomieszczenia w biurze wymagają starannej pielęgnacji. Brak systematyczności może łatwo przysporzyć niepotrzebnych zaległości, które będą miały wpływ na samopoczucie pracowników czy wizerunek firmy.