Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kupno działki - inwestycja w ziemie

Działka inwestycyjna
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

W czasach niskiego oprocentowania lokat, a wysokiej inflacji, coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w nieruchomości oraz w działki inwestycyjne. Okazuje się, że w czasie trwania pandemii, Polacy zdecydowali się na wycofanie około 70 miliardów złotych z lokat bankowych. Czy warto inwestować w ziemię i jaką działkę kupić?

Działka inwestycyjna - co to jest?

Działka inwestycyjna to teren, który przeznaczony jest na konkretne inwestycje, a więc przemysłowe, lub usługowe. Oznacza to, że na takiej ziemi mogą powstać różnego rodzaju inwestycje - na przykład magazyny lub hale fabryczne, galerie handlowe czy centra usługowe. Najczęściej działki inwestycyjne są oddalone od centrów miast po to, aby zmniejszyć uciążliwe hałasy (a czasami również zapachy), związane na przykład z halą magazynową, fabryką, centrum logistycznym. Warto pamiętać o tym, że działka inwestycyjna nie nadaje się do zamieszkania, ponieważ przy jej terenie będą powstawały różne obiekty przemysłowe, co może utrudniać życie, a tym samym zmniejszyć późniejszą wartość działki. Z kolei zakup takiego terenu po to, aby w późniejszym czasie odsprzedać go zainteresowanemu inwestorowi lub firmie za znacznie wyższą cenę, może być doskonałym planem długofalowym.

Kupno działki krok po kroku

Przed zakupem działki, należy dokładnie sprawdzić jej umiejscowienie, przeznaczenie i plan zagospodarowania przestrzennego. Dobrym rozwiązaniem jest zakup działki budowlanej, inwestycyjnej, a nawet rolnej lub letniskowej. Każda z wymienionych rodzajów może być inwestycją. Obecnie,coraz więcej osób decyduje się na zakup ziemi, ponieważ jej wartość ciągle rośnie, w przeciwieństwie do większości produktów inwestycyjnych. Wybierając działkę dobrze pamiętać o:

  • aspektach prawnych: badania geologiczne, status gruntu, warunki zabudowy, wydane pozwolenie o budowie, wpisy w księdze wieczystej;
  • aspektach infrastrukturalnych: dostęp do drogi, mediów, odpowiedni zjazd (na przykład z drogi lub autostrady),
  • aspektach związanych z opłacalnością: cena działki, porównanie kosztów zakupu do innych działek w okolicy, klasa gruntu.

Niektóre czynniki należy ocenić samodzielnie lub z pomocą eksperta, a dodatkowo warto zastanowić się nad ryzykiem inwestycyjnym.

Ziemia jako inwestycja

Obecnie inwestowanie w ziemię uznawane jest za doskonały pomysł na ulokowanie wolnych środków finansowych. W ostatnim roku ceny ziemi poszły bardzo mocno w górę. Przykładowo, w Krakowie koszty wzrosły o około 17%, a w Wielkopolsce aż o 21%. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie spieszyć się z zakupem ziemi, tylko sprawdzić różne oferty, aby znaleźć tę najbardziej atrakcyjną i opłacalną. Z drugiej strony nie można czekać też zbyt długo, ponieważ prawdopodobny jest dalszy wzrost cen. Jak pokazuje historia, ziemia zawsze jest opłacalną inwestycją, ponieważ wartość gruntów rośnie. Dzieje się tak dlatego, że ziemi jest coraz mniej, a sporo obszarów jest już zabudowanych. Koszty utrzymania działek są bardzo niskie, w przeciwieństwie do opłat związanych z utrzymaniem mieszkania, domu lub lokalu użytkowego.

Nieruchomości oferowane przez Orange - pomoc w procesie zakupu ziemi

Decydując się na zakup działki, warto skorzystać z pomocy ekspertów i specjalistów. Warto zapoznać się z ofertą nieruchomości należących do Orange, które aktualnie szukają nowych właścicieli.  Można wśród nich znaleźć nie tylko działki, ale także poradzić się specjalistów w różnych kwestiach związanych z ich zakupem. Eksperci doradzają, jakie działki wybrać, przeprowadzają przez proces zakupu i udzielają potrzebnych informacji. W ten sposób cały proces zakupu staje się znacznie prostszy i przyjemniejszy.

Ziemia jest dobrem trwałym, materialnym, namacalnym, którego wartość przez zdecydowaną większość okresów historycznych rośnie. Właśnie dlatego inwestycja w działki to doskonały pomysł, który może przynieść spore korzyści w kolejnych latach i dekadach. To właśnie ziemia jest odporna na wahania koniunktury, w przeciwieństwie do mieszkań, akcji i obligacji, a to sprawia, że jest bardzo dobrym produktem inwestycyjnym, który może zapewnić spokojną przyszłość.