Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Błędy popełniane podczas próby sprzedaży nieruchomości

rzeczoznawca majątkowy
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Sprzedaż nieruchomości to proces, do którego należy się dobrze przygotować. Istnieje kilka podstawowych błędów popełnianych przez sprzedających wydłużającychprocedurę sprzedaży lub sprawiających, że nieruchomość staje się nieatrakcyjna dla potencjalnych nabywców. Jeżeli należysz do grona osób, które chcą sprawnie zbyć nieruchomość na korzystnych dla siebie warunkach, dowiedz się jakich zachowań należy się bezwzględnie wystrzegać.

Nieuregulowane kwestie prawne

Nieuregulowany stan prawny nieruchomości odstraszy nawet najbardziej zdecydowanego nabywcę, o ile nie jest to inwestor nastawiony na nabywanie nieruchomości z wadami prawnymi dużo poniżej wartości rynkowej. Nieuregulowany satn prawny może przejawiać się na wiele sposobów. np. poprzez niemożność ustalenia, kto jest właścicielem nieruchomości. Sprzedaż w takim przypadku może okazać się niemożliwa lub maksymalnie utrudniona. Dlatego tak ważne jest zebranie kompletu niezbędnych dokumentów jeszcze przed przystąpieniem do procedury sprzedaży mieszkania, działki lub domu. Skompletowanie dokumentów i zbadanie stanu prawnego powinno być pierwszym krokiem przed sprzedażą.

Chaotyczne ogłoszenie

Ogłoszenie jest wizytówką nieruchomości. To właśnie poprzez odpowiednio przygotowane ogłoszenie zdobywa się zainteresowanie i uwagę nabywców. Oferta powinna zostać przygotowana skrupulatnie i w przemyślany sposób. Dotyczy to również sposobu wykonania zdjęć. Niekorzystne oświetlenie, zdjęcia nieprzygotowanych, nie posprzątanych pomieszczeń, nieodpowiednie ujęcia to podstawowe błędy popełniane przez sprzedających. Fotografie mają ogromny wpływ na pierwsze wrażenie, jakie wywoła nieruchomość na kupującym. Wystarczy zatroszczyć się o to, aby zdjęcia były wyraźne,estetyczne i dobrze doświetlone. Dużą popularność cieszą się obecnie usługi oferowane przez fotografów mieszkań. Profesjonalna sesja zdjęciowa pomoże podkreślić wszystkie atuty nieruchomości i uatrakcyjni ogłoszenie. Jeżeli chodzi o treść oferty, warto wczuć się w rolę nabywcy i umieścić tam wszystkie istotne informacje, które sami chcielibyśmy w takiej sytuacji uzyskać. Warto zastanowić się, co wyróżnia lokal na tle innych i umieścić tę informację w ogłoszeniu.

Nieadekwatna cena ofertowa

Zła wycena nieruchomości jest przyczyną najpoważniejszych kłopotów ze sprzedażą mieszkania. Czasem wycena ta wynika z sentymentu względem nieruchomości, a czasem z nieznajomości rynku i braku analizy lokalnego rynku nieruchomości podobnych. Mocno zawyżona cena ofertowa potrafi skutecznie odstraszyć zainteresowanych. Z kolei wartość niedoszacowana grozi sprzedażą z mierzalną stratą finansową. Wśród specjalistów od rynku nieruchomości funkcjonuje niezwykle trafne powiedzenie: „Drogie nieruchomości sprzedają tańsze”. Oznacza to, że wygórowana cena może sprawić, że ogłoszenie pozostanie bez odpowiedzi przez długi czas, ponieważ zawyżona wartość uatrakcyjni oferty innych sprzedających w okolicy. Jak ustalić optymalną wartość rynkową nieruchomości na potrzeby sprzedaży? Z pomocą przychodzi rzeczoznawca majątkowy, który zajmuje się sporządzaniem profesjonalnych szacunków, które są spisywane w postaci operatu szacunkowego.

Jak rzeczoznawca majątkowy może pomóc w sprzedaży mieszkania?

Skorzystanie z usług rzeczoznawcy może znacząco przyspieszyć sprzedaż na korzystnych warunkach. Rzeczoznawca szacuje wartość mieszkania na podstawie analizy licznych atrybutów rynkowych. Zarówno kupujący, jak i sprzedający zyskują pewność, że dane przedstawione w operacie szacunkowym są odzwierciedleniem rzeczywistej rynkowej wartości nieruchomości. Co więcej, szczegółowe informacje analizowane podczas dokonywania szacunku wiele mówią o stanie prawnym i faktycznym mieszkania, dzięki czemu nabywca nie kupuje „kota w worku”.

Pozostałe powody braku zainteresowania ze strony nabywców

Zdarza się, że nabywca zostaje odstraszony przez brak odpowiedniego przygotowana nieruchomości do sprzedaży. Odświeżenie ścian, gruntowne porządki i usunięcie osobistych przedmiotów właściciela z pewnością wpłyną na pozytywne wrażenie nabywcy.

Dużym błędem jest także nawiązywanie współpracy z wieloma pośrednikami sprzedaży jednocześnie, co wynika z niechęci uiszczania przez sprzedającego prowizji agenta nieruchomości. W efekcie często dochodzi do sytuacji, że każda agencja wystawia ofertę w serwisach internetowych za różną cenę. Kupujący, widząc tę samą nieruchomość oferowaną w różnych cenach, może uznać ofertę za niewiarygodną.

Sprzedaż nieruchomości to zadanie wymagające zaangażowania i czasu na promowanie oferty oraz na kontakt z zainteresowanymi. Na decyzję kupujących mogą mieć wpływ błędy popełniane na etapie sporządzania oferty, podejście właściciela, ale przede wszystkim nieadekwatna cena, dlatego przed wystawieniem nieruchomości do sprzedaży warto skorzystać z usług rzeczozoznawcy majątkowego.