Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zarządzanie zasobami ludzkimi od A do Z – czyli czym tak naprawdę zajmuje się firma doradztwa personalnego?

doradztwo personalne
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Rynek zaczął doceniać HR – jest to bardzo duża zmiana, porównując do sytuacji mającej miejsce jeszcze np. 10 lat temu. Biznes dostrzegł, że jego największy kapitał stanowią ludzie oraz to, jaki wpływ ich zadowolenie ma na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. A o pracowników trzeba odpowiednio zadbać. W tym mogą pomóc specjaliści z zakresu zarządzania zasobami ludzki, co przełożyło się na to, że kompetencje z tego obszaru stały się bardzo poszukiwane. Jak to jednak zwykle bywa – ekspertów nie jest łatwo znaleźć. Wielu z nich – ludzi z powołania, którzy zdobywali swoje przekrojowe doświadczenie w pracy z wieloma klientami, można spotkać w agencji doradztwa personalnego. Nazwa ta jednak często może budzić niepokój – czym bowiem tak naprawdę zajmuje się taka organizacja? W jaki sposób może pomóc?

Pracownik na wagę złota – czyli kilka słów o rekrutacji

Nikogo chyba nie zaskoczy fakt, że jednym z zadań agencji doradztwa personalnego jest wsparcie w rekrutacji. Nie ukrywajmy – rynek jest trudny. Dobrych pracowników nie ma zbyt wielu, podczas gdy zapotrzebowanie utrzymuje się na wysokim poziomie. Pierwszym wyzwaniem jest więc pozyskanie odpowiednich kandydatów. Proces ten składa się z dwóch części – dotarcie do ludzi i zachęcenie ich do udziału w rekrutacji. W tym pierwszym, specjaliści nie ograniczają się jedynie do opublikowania ogłoszeń na odpowiednich portalach. Często bowiem jakość aplikacji nie jest zbyt wysoka (chociaż zdarzają się perełki). W związku z tym w użyciu jest technika zwana direct search. Polega ona na bezpośrednim wyszukaniu osób, które stać się mogą naszymi wymarzonymi pracownikami i skontaktowanie się z nimi. Popularnością w tego typu działaniach cieszy się portal Linkedin (mamy tam bowiem przedstawioną historię zatrudnienia oraz listę umiejętności). To jednak niejedyny sposób – specjaliści agencji doradztwa personalnego mają w rękawie ogromny atut, jakim jest ich doświadczenie i znajomości w branży (pozyskane np. dzięki networkingowi). Wiele zrealizowanych rekrutacji sprawia, że rozpoczynając proces konsultant, kontaktuje się ze swoimi dawnymi kandydatami. Dzięki zbudowanemu wcześniej zaufaniu istnieje o wiele większa szansa, że takie osoby zainteresują się udziałem w procesie, lub polecą oferty innym.

rekrutacja

Drugie wyzwanie, które czeka na specjalistów ds. HR, to zatrudnienie najlepszych z najlepszych. Potrzeby naszych organizacji na ludzi mogą być duże, jednak nigdy nie powinniśmy brać obojętnie kogo (z powodu braku innych kandydatów). Miejmy z tyłu głowy, że koszty przedłużających się poszukiwań, blakną przy kosztach nietrafionej rekrutacji. Musimy sprawdzić kwestie techniczne, miękkie, a także pomijane przez wielu – dopasowanie do kultury organizacyjnej. Ekspert pomoże więc nam w ułożeniu procesu w taki sposób, by wszystkie te punkty zostały spełnione. Sprawdzi on również wstępnie kandydatów, zada im odpowiednie pytania i wybierze takie techniki, by uzyskać jak najlepszy rezultat. 

Wsparcie biznesu w tworzeniu procesów personalnych

Jak podkreśla Agata Broś Senior Project Manager & Development Coordinator w agencji doradztwa personalnego Advisory Group TEST Human Resources:

"Funkcji, jakie pełni HR w organizacji, jest wiele – poczynając od pozyskania, poprzez utrzymanie, aż po pożegnanie się z pracownikiem. Na każdą z tych rzeczy składa się szereg procesów."

Omówiliśmy wstępnie już pierwszy etap pobytu pracownika w firmie – pozostały nam jednak jeszcze dwa. Nie chcemy każdego z nich opisywać dokładnie, ponieważ mają one to samo źródło, którym jest wsparcie biznesu w wypracowaniu jak najlepszych wyników, poprzez zagwarantowanie, by pracownicy mieli okazję do pokazania swoich umiejętności, rozwoju oraz bycia zadowolonym z pracy w organizacji. Agencje doradztwa personalnego bazując na ekspertach w nich pracujących, mają wiedzę, by przeprowadzić w początkowym etapie analizę i diagnozę sytuacji w firmie, a następnie wprowadzić w życie procesy. Posłużmy się kilkoma przykładami. 

Proces onbaordingu ma duże znaczenie – okazuje się bowiem, że pracownicy są dużo częściej skłonni opuścić organizację, jeśli pierwsze dni pracy będą źle wyglądać. To również moment nauki i dostosowania się do kultury organizacyjnej. Specjaliści doradztwa personalnego mogą przeanalizować sytuację naszego przedsiębiorstwa, jego cechy charakterystyczne i potrzeby, tak by zaprojektować program onboardingowy spełniający wszystkie wymagania. 

Kolejny obszar wsparcia dla biznesu objawić się może w rozwoju ludzi. W nowoczesnym świecie musimy szybko reagować i dostosowywać do zmieniających się okoliczności. Zagwarantowanie kadrze rozwoju jest więc konieczne, aby mieć pozycję lidera na rynku. Agencje doradztwa personalnego o tym wiedzą, dlatego służą pomocą w takich procesach jak stworzenie polityki ocen okresowych, przygotowanie ich i pomoc w przeprowadzeniu. Dotyczy to również diagnozowania luk kompetencyjnych i opracowywania planów rozwojowych dla zatrudnionych osób. Kolejną kwestią z tym związaną są szkolenia. Specjaliści z agencji mogą wspomóc nas w organizacji, a także samodzielnie mogą przeprowadzić szkolenia z wybranych obszarów.

Przykrą sprawą jest fakt, że mało kto jest zadowolony ze swojego wynagrodzenia. Tymczasem odpowiedni system wynagrodzeń i premii gwarantuje sprawiedliwe i motywujące zarobki. Agencje doradztwa personalnego mogą również pomóc i w tej kwestii. Co jeszcze jest ważne by pracownicy byli zadowoleni? Wysłuchanie ich głosu oraz pomysłów. Służyć temu ma badanie ich opinii. Podczas niego zatrudnione osoby mogą powiedzieć, co im nie odpowiada w organizacji, co by zmienili, a co jest mocnym punktem firmy. Ma to duży wpływ na morale ludzi. Przeprowadzenie tego badania w nieumiejętny sposób może jednak spowodować np. utratę zaufania do przedsiębiorstwa. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do ekspertów w tej dziedzinie.

wsparcie hr

Kiedy zwrócić się o pomoc do agencji?

Usługi, jakie świadczy agencja doradztwa personalnego, w dużym stopniu pokrywają się z zadaniami wewnętrznych działów HR. Kiedy więc warto zwrócić się o pomoc do tych pierwszych? Pierwsza opcja to brak działu HR w naszej firmie. Najczęściej dotyczy to małych organizacji. Wówczas chcąc mieć pewność dobrej jakości, bardziej opłaca się zlecić zadania na zewnątrz. Podobnie jest w przypadku dużych firm, które posiadają w swoich strukturach specjalistów z dziedziny HR natomiast ich liczba jest niewystarczająca do zrealizowania celów rekrutacyjnych firmy. Natomiast utrzymanie oraz szkolenie dodatkowych ekspertów może się okazać bardziej kosztowne a także mniej efektywne niż skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanej firmy zewnętrznej. 

Jak już wspominaliśmy, w agencjach doradztwa personalnego pracują eksperci, którzy swoje doświadczenie zdobyli w pracy z wieloma przedsiębiorstwami. Warto więc wykorzystać ich wiedzę do wprowadzania nowych procesów w firmie, gdzie nasz dział HR nie miał jeszcze okazji ich tworzyć. Mamy wówczas gwarancję odpowiedniego wykonania zadania. To samo dotyczy sytuacji, jeśli nasz HR nie radzi sobie z jakimś konkretnym problemem. Agencje mogą również przeprowadzić audyt, by zdiagnozować, gdzie jest konieczne wprowadzenie zmian.